Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” w Tarnobrzegu

W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana –  ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta.

Warszawskie getto zostało utworzone przez Niemców 16 listopada 1940 r. Było największym w okupowanej Polsce. Na obszarze 307 ha znalazło się około 400 tysięcy Żydów, zmuszonych do życia w nieludzkich warunkach. Jego granice stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść z getta ani do niego wejść.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było największym zbrojnym zrywem żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez Niemców Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Akcja likwidacji zaplanowana była na dzień 20 kwietnia, w 53. urodziny Hitlera. Raport o likwidacji getta miał trafić na jego biurko właśnie w dzień urodzin, jednak dzień wcześniej Niemców przywitały strzały, które nie milkły przez kolejne trzy tygodnie. Getto warszawskie zostało ostatecznie zlikwidowane i zrównane z ziemią 16 maja 1943 r.

W rocznicę wybuchu powstania, po raz siódmy, właśnie 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Akcja jest zorganizowana po to, aby uczcić pamięć powstańców. Kontynuując tradycję, rozdawane są podczas każdych obchodów rocznicy tysiące papierowych żonkili. Akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

 

57355500 285043802417510 4230458162819366912 n 300x300 - Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” w TarnobrzeguDlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, ocalały z powstania Marek Edelman przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet żółtych kwiatów, które dostawał jako lekarz kardiolog od anonimowej osoby, pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami a darczyńcy kwiatów dla Edelmana nie udało się nigdy ustalić. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

 

Akcja „Żonkil” w Tarnobrzegu

Ja od lat, w dniach od 19 kwietnia do 16 maja, czyli tyle ile trwało powstanie w warszawskim getcie noszę żonkila przypiętego do ubrania, czcząc tym symbolem pamięć o powstańcach żydowskich – mówi Justyna Uchańska, pomysłodawczyni tegorocznej akcji „Żonkil” w Tarnobrzegu. W tym roku zauważyłam, że można wydrukować papierowe żonkile ze strony muzeum POLIN i przyłączyć się do akcji – dodaje.

Justyna Uchańska wraz z Prezydentem Miasta Tarnobrzega Dariuszem Bożkiem będą rozdawać żonkile na Placu Bartosza Głowackiego w piątek 19.04.2019 r., od godz.10.00 inicjując tym tarnobrzeską akcję „Żonkil”.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, publikując materiały dotyczące akcji upamiętniającej warszawskich powstańców żydowskich zaznacza, że akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają wszystkim wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

I. S-P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *