Akcja szczepień przeciwko grypie wznowiona

Prezydent Miasta Tarnobrzega informuje mieszkańców urodzonych przed 31 grudnia 1959 r., że przedłużona zostaje akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Tarnobrzescy seniorzy zaszczepić się będą mogli jeszcze w listopadzie.

Z uwagi na to, że wystąpiły problemy z dostępnością szczepionek przeciwko grypie – spowodowane niezależnymi od magistratu ograniczeniami dostaw szczepionek ze strony producentów – prezydent Tarnobrzega zdecydował o przedłużeniu akcji bezpłatnych szczepień osób urodzonych przed 31 grudnia 1959 r. Ta wstępnie miała trwać do końca października.

Nowa partia szczepionek ma pojawić się w przychodniach w drugiej połowie listopada. Będzie to jeszcze dobry moment, by zabezpieczyć się przed grypą, lub zapobiec jej powikłaniom. Zdaniem ekspertów, szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem. Szczepionkę, by była skuteczna, trzeba więc przyjąć najpóźniej do grudnia.

– Urząd monitoruje sytuację na rynku i jest w stałym kontakcie z dostawcą szczepionki. Jeśli będzie taka konieczność, szczepienia będziemy kontynuowali jeszcze w grudniu – zapewnia koordynująca akcję Zenobia Juda Inspektor z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury tarnobrzeskiego Urzędu Miasta.

W poprzednich latach szczepienia przeciw grypie ruszały w Tarnobrzegu końcem września. W tym roku jednak pierwsze dostawy szczepionek pojawiły się z miesięcznym opóźnieniem. Powód? – Sezon 2019/2010 jest wyjątkowy. WHO po raz pierwszy od 16 lat opóźniło wydanie pełnych rekomendacji dotyczących składu szczepionki. Spowodowane to było trudnościami w ustaleniu szczepów dominujących – informuje producent.

Info. UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *