Aktorzy – co im w duszy gra?

logo MBP - Aktorzy – co im w duszy gra?

 

 

Poleca…

 

Aktorzy – co im w duszy gra? Poznajmy artystyczne zmagania, poglądy na życie i twórczość, mądrości życiowe i pasje polskich aktorów.

Notatki o skubaniu roli  

Olga Katafiasz, Krzysztof Globisz

To rozmowa pomiędzy Krzysztofem Globiszem a Olgą Katafiasz (teatrologiem i filmoznawcą) występującą w roli pytającego. „Notatkom..” towarzyszą też osobiste zapiski aktora, niejednokrotnie bardzo poetyckie. Krzysztof Globisz jest nie tylko wybitnym aktorem teatralnym, filmowym, radiowym i telewizyjnym o imponującym dorobku zawodowym, ale także charyzmatycznym pedagogiem z tytułem profesora sztuk teatralnych.

W 2012 roku został ambasadorem kampanii „Prawdziwa przyjaźń jest za darmo”, której celem było zwrócenie uwagi na problem bezdomnych zwierząt. Opowiada o swoim świecie i wnętrzu pięknie, mądrze, czasem filozoficznie. Aktorstwo traktuje niezwykle poważnie i odpowiedzialnie. Wątpi w to, iż zły człowiek może być dobrym aktorem. Bo aktorstwo, według niego,  to dawanie siebie, to ofiarowywanie swojego człowieczeństwa widzowi, a to związane jest z dobrem. Opowiada o umiłowaniu wiedzy i książek. Zdradza swój plan na starość: będzie czytał. Nie boi się przyznać, iż połowy dzieł filozoficznych, po które sięga, nie rozumie. Uważa jednak, że cząstka, choćby i mała, zrozumienia, która w nim zostaje po lekturze,  jest jego wygraną. O tym jaką książkę zabrałby na bezludną wyspę można przeczytać w prezentowanej pozycji.

Warto mimo wszystko

Anna Dymna, Wojciech Szczawiński

Będąca wywiadem – rzeką książka „Warto mimo wszystko” to portret Anny Dymnej, niezwykłej kobiety działającej w wielu instytucjach i biorącej udział w wielu przedsięwzięciach. Gra na scenie Starego Teatru w Krakowie, wykłada na krakowskiej PWST. Jest inicjatorką Krakowskiego Salonu Poezji, który w 2003 roku uhonorowano nagrodą literacką Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie. Prowadzi szeroką działalność charytatywną. Założyła Fundację „Mimo Wszystko” pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. Organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki, Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” oraz Ogólnopolski Festiwal „Albertiana”. We wszystkim znajduje sens i radość, a pasją i optymizmem zaraża innych. Na kartach książki udowadnia, że życie jest piękne i fascynujące, gdy pomagamy i jesteśmy otwarci na innych. Zapytana przez prowadzącego wywiad, Wojciecha Szczawińskiego, po co tak się męczy skoro i tak świata nie zmieni, odpowiada: „Warto mimo wszystko!!! […] Warto, żeby utrzymać równowagę między jasnością i ciemnościami, po to żeby nie ogarnęły nas mroki i byśmy się w nich nagle nie pogubili. Bo to, że obok jasności musi być ciemność, to oczywiste, chodzi tylko o proporcje!”

Moje trzy po trzy  

Emil Karewicz

Długie życie, nie tylko artystyczne, jednego z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów zaowocowało obszernym tomem wspomnień artysty. Warto wyjaśnić, iż mający pejoratywne zabarwienie tytuł książki nawiązuje do daty urodzenia Emila Karewicza, to jest: 13.03.1923. Trzy trójki aktor traktuje jako swój numeryczny talizman, kod Karewicza. Trzy rzeczy w swoim życiu uważa za najważniejsze: dom, aktorstwo i malarstwo. Opowiada w książce o zawiłym życiorysie, karierze filmowej i teatralnej, zainteresowaniach i swoich pasjach z dużym poczuciem humoru i dystansu do siebie i życia oraz życzliwością do świata i ludzi. Uważa, że szczęściem jest podążanie za własnymi marzeniami, jednakże podkreśla, że „Życie i praca w trudnych okolicznościach uczy pokory, ale też pokazuje granice, jakich powinien się trzymać człowiek. Że własnego marzenia nie można realizować za wszelką cenę, aby go po prostu nie zbrukać.”

Pozycję niezwykle ubogacają liczne zdjęcia z filmów i sztuk teatralnych, w których wystąpił Emil Karewicz, fotografie rodzinne oraz rysunki i akwarele jego autorstwa.

Prezentowane książki i dużo ciekawych publikacji traktujących o innych artystach można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *