Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której przyczyną są zaburzenia w układzie immunologicznym. AZS często współistnieje z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. Ponieważ nie można wskazać przyczyny choroby, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Stosuje się leczenie objawowe łagodzące świąd skóry oraz zmniejszające dyskomfort i suchość skóry.

Charakterystyczne objawy to suchość skóry, zaczerwienienie, swędzenie oraz powtarzające się zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne najczęściej dotykają zgięć łokciowych i kolanowych, twarzy i szyi, mogą też obejmować całą powierzchnię skóry. W ostrej fazie AZS mogą wystąpić rumienie, którym może towarzyszyć nadżerka, pęcherzyki czy grudki. W stanie zapalnym można zauważyć łuszczenie się naskórka. U dzieci do 2 lat zmiany skórne są niewielkie, pojawiają się na skórze głowy, policzkach czy czole. U starszych dzieci i dorosłych objawy mogą wystąpić także na grzbietach dłoni, a czasami może dojść do erytrodermii.

Występowanie tej choroby szybko wzrasta, objęte jest nią już około 20% populacji ludzi na świecie. Prawie połowa przypadków ujawnia się w pierwszym półroczu życia. W późniejszym okresie życia zapadalność na AZS stopniowo spada. Utrata tzw. płaszcza lipidowego na skórze prowadzi do zmian zapalnych i świądu. Przyczyniają się do tego substancje drażniące np. mydła, które pozbawiają skórę bariery ochronnej. Także stres jako czynnik psychologiczny ma wpływ na uaktywnienie choroby. AZS uznawany jest za chorobę psychosomatyczną. Nie da się jej wyleczyć, można za to zmniejszać i łagodzić jej objawy. Choroba może utrzymywać się przez całe życie z okresami zaostrzeń i remisji. Chorobę powinien zdiagnozować alergolog lub dermatolog.

Leczenie AZS polega na wyeliminowaniu z pożywienia lub otoczenia chorego wszelkich czynników uczulających. Ważne jest utrzymywanie odpowiednich proporcji kwasów n-3 do n-6, które w naszym organizmie wynoszą 1:4. Odpowiednie żywienie ma duży wpływ na przebieg choroby.

Przy pielęgnacji skóry atopowej ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, systematyczne nawilżanie i natłuszczanie. Można to robić w trakcie kąpieli, do której dodajemy odpowiednie preparaty. Przy AZS po kąpieli zaleca się delikatne osuszenie skóry i zastosowanie obojętnych preparatów nawilżająco-natłuszczających na całą skórę. Nie powinno stosować się produktów perfumowanych. Do nawilżania i natłuszczania nadają się łagodne kremy zawierające lanolinę, oliwę z oliwek, aloes, olej lniany. Ważny jest także odpowiedni dobór odzieży, która powinna być luźna.

Oprócz doboru odpowiedniej diety po konsultacji z lekarzem można stosować suplementy diety. Mogą one łagodzić stan zapalny i uczucie świądu, np. olej lniany lub rybny czyli kwasy n-3. Witamina E zmniejsza wysuszenie skóry i uczucie swędzenia, cynk przyspiesza gojenie i przyswajanie kwasów tłuszczowych. Probiotyki mają wpływ na florę bakteryjną jelit i wspomagają leczenie alergii.

AZS to choroba, która może mieć negatywny wpływ na psychikę. Dzieci i nastolatki, u których najczęściej diagnozowany jest AZS, mają problemy z akceptacją ze strony otoczenia. Nie jest łatwo wyjaśnić zmiany pojawiające się na skórze. Na szczęście u większości chorych objawy z wiekiem ustępują. A AZS nie jest chorobą zakaźną!

Jak w każdej chorobie tak i w AZS profilaktyka jest ważna. Zaleca się karmienie niemowląt piersią, matki powinny przestrzegać zdrowej diety, należy ograniczyć kontakt dziecka z alergenami. Nie wolno manipulować bez potrzeby dietą dziecka. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka, aby uniknąć infekcji. Należy dbać o odporność dziecka i zapobiegać rozwojowi choroby/przeziębienia/grypy.

 

8 atopowe zapalenie skóry 199x300 - Atopowe Zapalenie Skóry

Dietoterapeuta Daniel Chabzda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *