Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę twórczości Jana Puka

Jan Puk od 60 lat mieszka w Trześni koło Gorzyc. Pracował w kolejnictwie. Po przejściu na emeryturę całkowicie oddał się pasji tworzenia. Pan Jan rzeźbi w drewnie, swoim ulubionym tworzywie. Najchętniej tworzy zabawki. Wśród jego prac są również takie, które prezentują dawną architekturę wiejską i scenki z życia dawnej wsi. Buduje modele zagród wiejskich i pojedynczych obiektów – młyny, wiatraki, kapliczki, studnie z kołowrotkami, odwzorowuje młockę zboża cepami, kobiety piorące kijankami i wiele innych. Artystę zajmuje nie tylko rzeźba – jest poetą, kronikarzem, gawędziarzem i propagatorem kultury lasowiackiej. Jest wielkim przyjacielem szkół. Często spotyka się z dziećmi i młodzieżą, aby opowiadać o kulturze i życiu mieszkańców regionu, pragnąc zachować od zapomnienia dorobek przodków. Ofiarowuje swoje zabawki i książki o regionie i historii Polski uczniom szkół.

„Być – to działać i pracować dla dobra przyszłych pokoleń” – to jego dewiza życiowa.

Jego prace spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w szkolnych izbach etnograficzno – historycznych, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artysta był wielokrotnie honorowany nagrodami i dyplomami.

Wystawa przedstawiająca rzeźby Jana Puka z okresu 30 lat działalności dostępna będzie do końca października 2018 roku w sali konferencyjno – wystawowej biblioteki.

Oto kilka prac artysty:

DSCN7492 1024x742 - Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę twórczości Jana PukaDSCN7496 1024x811 - Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę twórczości Jana PukaDSCN7499 1024x437 - Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę twórczości Jana Puka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *