Biblioteka Publiczna poleca…

logo MBP - Biblioteka Publiczna poleca...

Niech nam się wreszcie myśli otworzą

Na mowę zwierząt, pokorę zboża

Na śpiew kamienia, wody płakanie

I na korników suchą litanię […]

                                                                                                                          /Ernest Bryll/

Razem z autorem prezentowanych książek zapraszamy Wszystkich Ciekawych Świata do spotkania z naturą. Zobaczmy i wsłuchajmy się w życie fauny i flory wokół nas. W zimowym śnie obudźmy naszą wrażliwość na przyrodę, by wiosną rozkwitła nie tylko wokół nas, ale także w naszych wnętrzach.

Peter Wohlleben z wykształcenia jest inżynierem leśnictwa. Wiele lat pracował w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. W miarę zdobywania wiedzy o lesie, którym się zajmował, rosło jego rozczarowanie nowoczesnymi technologiami, wycinką drzew czy też stosowanymi w leśnictwie środkami owadobójczymi. Ostatecznie zrezygnował z pracy urzędniczej i obecnie opiekuje się  lasami w Reńskich Górach Łupkowych.  Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych pozycjach wydawniczych, które traktują m.in. o środowisku naturalnym, zarządzaniu lasem  i ekologii.

Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben

Pierwsze publikacje przyrodnicze Petera Wohllebena pojawiły się już w 2007 roku, jednak sukcesem wydawniczym i międzynarodowym bestsellerem stało się „Sekretne życie drzew” z 2015 roku. Przekład polski ukazał się w 2016 roku. Książka opowiada o naturalnym życiu lasów, zależnościach panujących w świecie drzew, ich wzajemnej komunikacji. Ukazuje zmiany, jakie w złożonym leśnym ekosystemie wywołują działania człowieka. Przedstawia wiele procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, od gospodarki wodnej,  poprzez obronę przed szkodnikami, rozmnażanie, współistnienie ze światem zwierząt po śmierć i następowanie po sobie kolejnych pokoleń drzew.  Autor nie tylko przekonuje, że drzewa mają uczucia, troszczą się o siebie i potrafią się uczyć, ale także popiera swoje tezy naukowymi dowodami. Praca z drzewami to moje życie – mówi autor – ale nie jestem szeptunem drzew. Nie przytulam ich, ani do nich nie mówię, tylko je obserwuję. I właśnie jako baczny obserwator, którego wciąż fascynują tajemnice natury, odsłania szereg tajemnic, jakie skrywają drzewa i lasy.

Duchowe życie zwierząt
Peter Wohlleben

Drugą ważną publikacją niemieckiego leśnika jest „Duchowe życie zwierząt”, w którym na pierwszy plan wysuwają się zwierzęta – nie tylko te dzikie, ale także i domowe. Peter Wohlleben przekonuje w swojej książce, że wszystkie żywe stworzenia mają uczucia i podobnie do ludzi mogą współczuć, odczuwać radość, smutek, strach czy  nawet wstyd. Odkrywa niesamowite historie zwierząt, w których można zaobserwować ich mądrość, wzajemną troskę czy przyjaźń. Przedstawia  wiele ciekawostek i anegdot dotyczących różnych zachowań zwierząt, ich bystrości i inteligencji. Czy faktycznie autor odpowiada na pytanie co dzieje się w głowach zwierząt? Czy istnieją koguty okłamujące kury, zawstydzone konie, wiewiórki znające swych krewniaków po imieniu, łanie pogrążone w żałobie? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania w lekturze i skonfrontować je z własnymi wyobrażeniami.

Nieznane więzi natury
Peter Wohlleben

W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben opisuje niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami, między fauną i florą – od najmniejszych, niepozornych bakterii po wielkie drzewa. Pokazuje nam, jak ich wzajemne relacje trzymają w równowadze cały bogaty ekosystem przyrody. Według niego natura  jest podobna do wielkiego mechanizmu zegarowego, który składa się z wielu nie tylko wzajemnie zależnych od siebie części, ale także niezbędnych. Podobnie w przyrodzie wszystko jest uporządkowane i zależne od siebie, a każde stworzenie ma swoje miejsce i swoją funkcję. Przestrzega zarówno przed próbami eliminacji czegoś starego, jak i przed wdrażniem do natury czegoś nowego, bo nawet drobne ingerencje człowieka w naturę mogą pociągać za sobą  katastrofalne skutki.

Trylogia Drzewa – zwierzęta – więzi natury kieruje naszą uwagę ku temu, co często uchodzi naszym oczom, bo wprawdzie często patrzymy, lecz nie widzimy i nie chłoniemy niepowtarzalnego uroku i tajemnic otaczającej nas natury.

Prezentowane książki można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *