BYŁ SOBIE PIŁKARZ: EDWARD TYBURSKI

Przez wszystkie lata istnienia Klubu Sportowego Siarka przez szatnię tarnobrzeskiego zespołu przewinęło się kilkuset piłkarzy. Zapraszamy na cykl: BYŁ SOBIE PIŁKARZ, który ma na celu przypomnieć sylwetki zawodników, którzy swoją grą zaskarbili sobie sympatię tarnobrzeskich trybun. W tym miesiącu naszym bohaterem jest doskonały obrońca, wieloletni kapitan zespołu, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Klubu EDWARD TYBURSKI.

9. był sobie piłkarz tyburski. Fot. Marcin Radzimowski Echo Dnia 202x300 - BYŁ SOBIE PIŁKARZ: EDWARD TYBURSKI

Tyburski urodził się 18.10.1960 roku w Grębowie. Trenował od młodych lat w Siarce i w jej barwach wywalczył w 1979 roku wicemistrzostwo Polski juniorów. Trafił do Stali Mielec dla której grał przez 12 lat. Wiosną 1991 roku wrócił do Tarnobrzega i rok później świętował z drużyną historyczny awans do Ekstraklasy. Był niekwestionowanym liderem drużyny, podporą formacji obronnej. Przez pięć kolejnych sezonów czarował tarnobrzeską publiczność. Był obrońcą grającym niezwykle efektownie, nie bojącym się dryblować nawet we własnym polu karnym, świetnie wyprowadzającym piłkę z własnej strefy obronnej. Gdy była potrzeba biegał też bliżej bramki rywali. Uwielbiał zakładać rywalom „siatki”, nie był typem szybkościowca, ale doskonale się ustawiał i miał wyśmienitą technikę. Imponował spokojem i opanowaniem. Egzekwował wszystkie rzuty karne, robił to bezbłędnie i niemal zawsze w ten sam sposób.

Stanisław Gielarek tak wspomina swojego byłego podopiecznego: „On nie miał ani grama tłuszczu, był niesamowicie wysportowany. Kiedyś założył się z Januszem Gałkiem o to, że przejdzie na rękach pół boiska. No i zakład wygrał”. Tyburski nosił przydomek „Tahamata”. Po roku 1989 zagrał w barwach Siarki w 168 meczach ligowych, strzelił 27 goli. 81 z tych meczów zagrał w Ekstraklasie.

Sławek Strzałka

Na zdjęciu drużyny Edward Tyburski – ostatni rząd, pierwszy z prawej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *