Centrum aktywności seniorów

Tarnobrzeski Uniwersytet Trzeciego wieku działa już od 11 lat, a przez jego „mury”
przewinęło się już około 600 słuchaczy.

Niewielu tarnobrzeżan wie, że jednym z największych i najprężniej działających stowarzyszeń w naszym mieście jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Umawiam się z Krystyną Frąszczak, wieloletnią Prezeską Zarządu tego stowarzyszenia, żeby opowiedziała o jego działalności.

1. centrum aktywności seniorów 2 Fot. Archiwum UTW 1 1024x768 - Centrum aktywności seniorów

 

Spotykamy się w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na ul. Wyszyńskiego, gdzie UTW ma swoje biuro. W sąsiednim pomieszczeniu spotkanie rozpoczyna klub brydżowy. Dzisiaj grono jest mniejsze niż zwykle, bowiem wśród brydżystów są też działkowicze, a pogoda piękna. Zaraz dowiem się, że klub brydżowy i klub działkowca to jedne z niezliczonych aktywności podejmowanych w ramach uniwersytetu.

Odchowali dzieci i wnuki i mają czas dla siebie

– Naszym celem jest edukacja, integracja środowiska seniorów i realizacja swoich pasji, na które być może nie było czasu w trakcie pracy zawodowej i wychowywania dzieci. Oprócz klubu brydżowego i klubu działkowca mamy wiele stałych sekcji. Jest edukacyjny klub filmowy, w ramach którego odbywają się projekcje filmów i dyskusje. Wiele osób uczy się języków obcych – obecnie są grupy z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego. Mamy klub rozrywek umysłowych, gdzie seniorzy grają w scrabble, rozwiązują krzyżówki itp. Działa także koło literackie. O, pokażę książkę wydaną przez nas, to są wiersze naszych studentów, członków klubu literackiego – mówi Krystyna Frąszczak, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu.

Pani Prezes podaje mi niewielką książkę. Przeglądając ją, zwracam uwagę na ilustracje.

– To także autorstwa naszych studentów. Mamy warsztaty malarskie. I te obrazy też są nasze – kontynuuje Krystyna Frąszczak wskazując na jedną ze ścian biura.

Rozglądam się.  Ładne. Ja nie umiem malować.

– Każdy umie, wystarczą chęci. Niektórzy nasi studenci są bardzo utalentowani, ale są tacy, którzy malują, bo po prostu sprawia im to przyjemność – przyznaje pani prezes.

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu działa od 2007 r.
  • Słuchaczem może zostać osoba od 50 roku życia.
  • Najstarsi słuchacze mają blisko 90 lat.
  • Obecnie ma 340 członków.
  • Łącznie przewinęło się przez jego „mury” ok. 600 osób.
  • Nie ma wymogów co do wykształcenia studentów ani obowiązkowych zajęć.
  • Przystąpić do UTW można w każdej chwili, niekoniecznie na początku roku akademickiego.
  • Składka miesięczna wynosi 5 zł, ale niektóre zajęcia są dodatkowo płatne.
  • Biuro znajduje się w budynku PWSZ przy ul. Wyszyńskiego 10.
  • Plan najbliższych wykładów, filmów i wycieczek można śledzić na bieżąco na stronie http://www.pwsz.tarnobrzeg.pl.

Robią to, co lubią

Przyjemność to chyba kluczowe słowo. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają tę przewagę nad innymi studentami, że z bardzo szerokiej oferty wybierają tylko to, co ich interesuje, podoba im się lub po prostu jest przydatne.

– Niektórzy wybierają tylko kilka zajęć, inni bardzo dużo. Jak kto chce – wyjaśnia Krystyna Frąszczak.

Część aktywności jest odpłatna, choć władze Uniwersytetu skutecznie znajdują dofinansowanie wielu działań.

Trzonem działalności UTW są wykłady, ale zupełnie inne niż na zwykłych studiach. Nie ma podziału na przedmioty, nie ma egzaminów. Są jednak stałe obszary, które interesują seniorów: bezpieczeństwo, wiedza o zdrowiu i zdrowym trybie życia, prawo, ekonomia, psychologia, historia, literatura, elementy politologii. Wykłady są otwarte i często gromadzą 150-osobową publiczność.

Studenci-seniorzy mają też sporo…„zajęć w-f”. Jest kilka rodzajów gimnastyki, nordic walking, koło rowerowe. Słuchacze tarnobrzeskiego UTW biorą udział w rajdach pieszych i rowerowych oraz w spartakiadach. Mają nawet żaglówkę na Jeziorze Tarnobrzeskim.

– Teraz jest moda na aktywność fizyczną seniorów – tłumaczy pani Prezes.

Jeżdżą po Polsce i po świecie

Przeglądam kroniki. Niezliczona ilość pamiątek z wydarzeń kulturalnych w Tarnobrzegu i okolicach oraz z dalszych wyjazdów krajowych i zagranicznych. Wizyty w muzeach, w teatrach, na festiwalach filmowych… Członkowie tarnobrzeskiego UTW śledzą ofertę wielu placówek kulturalnych oraz wyszukują zapowiedzi ciekawych wydarzeń.  Dlatego wyjazdów jest bardzo dużo, zarówno bliższych, jak i dalszych.

– Kiedyś na przykład znaleźliśmy program Senior Travel, w ramach którego rząd Hiszpanii dopłacał seniorom z Europy pobyt w hotelach poza sezonem. Dzięki temu seniorzy z dawnych demoludów mogli wypocząć w miejscach, na które nigdy nie byłoby ich stać. Myśmy mieli tam aż 5 grup. W tym roku w październiku jedziemy na Rodos – opowiada Krystyna Frąszczak.

Tarnobrzescy seniorzy nie boją się aktywności.

– Po prostu dobrze czujemy się w gronie osób w naszym wieku, które mają swoje ograniczenia, choroby, a mimo to możemy coś wspólnie robić. Nie zostajemy sami. Uniwersytet Trzeciego Wieku to organizacja, która próbuje poprawić starość – podsumowuje z uśmiechem pani Prezes.

Patrzę na pełną energii Panią Prezes oraz osoby, które przewinęły się przez biuro podczas naszej rozmowy. Aktywność, pasje, spotkania – zupełnie niestara jest ta ich „starość”.

Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów

W dniu 20 kwietnia 2018 r. władze Tarnobrzega podpisały umowę z tarnobrzeskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku na realizację kolejnego projektu dla osób starszych. Powstaje Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów. Program jest skierowany do osób starszych mieszkających na terenie Tarnobrzega, nie będących członkami UTW. Będą im proponowane różne aktywności związane z kulturą (warsztaty plastyczne, wyjazd do teatru, wykłady), zajęcia ruchowe oraz stymulujące mózg, a także „punkt porad na kłopoty” (zajmujący się m.in. poradami prawnymi czy psychologicznymi). Pierwsze zajęcia (warsztaty malarskie) rozpoczną się już w czerwcu, ale pozostała część projektu będzie realizowana po wakacjach.

Iwona Dybus – Grosicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *