Co go swędzi, co go gryzie…

Pacjenci dermatologiczni stanowią duży odsetek zwierząt odwiedzających gabinety weterynaryjne. Najczęstszym objawem niepokojącym właściciela jest silny i uporczywy świąd skóry. Uporczywy świąd sprawia, że zwierzę staję się rozkojarzone, odczuwa dyskomfort, wciąż się drapie, skóra staję się zaczerwieniona, wrażliwa. Mogą pojawić się samookaleczenia, wygryzanie sierści, pojawia się stan zapalny. Najczęstszą przyczyną świądu jest kontakt z rożnymi alergenami. Inną przyczynę świądu mogą stanowić choroby pasożytnicze skóry.

Choroby alergiczne z towarzyszącym świądem:

Alergia kontaktowa – wywołana przez bezpośredni kontakt skóry z różnymi środkami chemicznymi, kosmetykami, plastikiem, preparatami owadobójczymi itp. Po ustaleniu czynnika drażniącego można go całkowicie wyeliminować.

APZS – czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. To alergia na ślinę pcheł. Ten typ alergii może pojawić się w każdym wieku, ma charakter nawracający. Często objawia się występowaniem tzw. hot spotów – sączącego zapalenia skóry, spowodowanego wygryzieniem rany w miejscu odczuwania świądu. APZS można kontrolować przez dbanie o regularną profilaktykę przeciwpchelną.

Alergia Pokarmowa – czynnikiem alergizującym są składniki pokarmowe. Alergia pokarmowa oprócz świądu może objawiać się zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dodatkowo, często się zdarza współistnienie alergii pokarmowej wraz z atopowym zapaleniem skóry. Na rynku istnieje wiele produktów – diet hypoalergicznych z hydrolizowanym białkiem lub białkiem innego pochodzenia (np. z piór, larw much). Lekarz weterynarii decyduje o wprowadzeniu tzw. diety eliminacyjnej polegającej na karmieniu podejrzanego o alergie zwierzaka jednym rodzajem pokarmu (najlepiej hypoalergicznym).

Atopowe zapalenie skóry u zwierząt – tzw. atopia, jest następstwem uczulenia na alergeny środowiskowe, powszechnie występujące w otoczeniu. Do alergenów środowiskowych należą: roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, pyłki traw i drzew. Czynniki te na stałe występują w środowisku i nie da się ich wyeliminować. Zwierzęta będące atopikami zmagają się z chorobą do końca życia. Leczenie polega na likwidowaniu uporczywych objawów: świądu, zapalenia skóry, nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Objawy choroby mogą występować sezonowo (np. jeśli są związane z pyleniem roślin) lub przez cały rok (roztocza kurzu domowego).

Często zdarza się, że czynników alergizujących jest kilka, może wówczas wystąpić sumowanie się bodźców świądowych i objawy nasilają się. Są rasy psów z dużą skłonnością do chorób alergicznych: American Staffordshire Teriery, Buldogi, Boksery, Shar Pei, Foksteriery, Mopsy, West Highland White Terier. Zmiany skórne z towarzyszącym świądem i stanem zapalnym lokalizować się mogą na pysku, pod pachami, na brzuchu, łapach, bokach ciała, może pojawiać się nawracające zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego. W przebiegu atopii może wystąpić nadmierne wylizywanie, gryzienie skóry, drapanie, tarzanie się i ocieranie, krosty, grudki oraz intensywniejszy zapach skóry.

Lekarz weterynarii decyduje o środkach diagnostycznych (wywiad i badania: kliniczne, zeskrobiny, cytologiczne czy hormonów). Jest możliwe wykonanie testów alergicznych oraz odczulania. Leczenie zazwyczaj jest złożone i wielokierunkowe, wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela. Zwierzę chorujące na atopowe zapalenie skóry powinno być pod stała kontrolą lekarza weterynarii,  ponieważ jest to choroba przewlekła z możliwymi stanami zaostrzenia. Leczenie dobierane jest zawsze indywidualnie, a przebieg choroby i nasilenie objawów jest inne u każdego zwierzęcia.

Świąd o innej etiologii niż choroby alergiczne może występować w przypadku chorób pasożytniczych skóry takich jak świerzb drążący (Sarcoptes Scabei), łupież wędrujący spowodowany przez Cheyletielle, dlatego wywiad, badanie kliniczne z badaniami dodatkowymi są niezbędne w diagnostyce chorób skóry.

Lek. wet. Katarzyna Maria Oręziak
Specjalista chorób psów i kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *