Czar, piękno i tajemnica wielotomowych sag – idealnych na wakacyjne przystanki literackie

logo MBP - Czar, piękno i tajemnica wielotomowych sag - idealnych na wakacyjne przystanki literackie

Permanentnym zainteresowaniem wśród czytelników cieszą się obszerne sagi, cykle literackie czy też serie wydawnicze. Wielotomowe i wielowątkowe historie są bardzo popularną formą opowiadania o rodzinnych dziejach, kryminalnych zagadkach, romansach, perypetiach wszelkiego rodzaju, realnych i fantastycznych.

To jedne z najciekawszych, najbardziej odprężających i jednocześnie najchętniej czytanych utworów. Obecnie do najpopularniejszych należą m.in.: Kobiety z ulicy Grodzkiej  Lucyny Olejniczak, Joanna Chyłka  Remigiusza Mroza, Zanim nadejdzie jutro Joanny Jax, Odrodzone królestwo Elżbiety Cherezińskiej, Stulecie Winnych  Ałbeny Grabowskiej, Światy Pilipiuka Andrzeja Pilipiuka, Pieśń Lodu i Ognia  George R. R. Martina, Wspomnienie o przeszłości Ziemi Cixin Liu, Cykl Demoniczny Petera V. Bretta, Dziedzictwo rodu Poldarków Winstona Grahama, Perska miłość Laili Shukri. Wydaje się, że sekret ich popularności tkwi zarówno  w zawartej w nich niezwykle barwnej mozaice różnych odsłon życia, jak również w ich wielotomowej obszerności, dzięki której spotkanie z ulubionymi bohaterami może trwać bardzo długo.

Cykl: Stacja Jagodno Karoliny Wilczyńskiej

Niewątpliwą perełką dla miłośników długich historii obyczajowo-rodzinnych jest Stacja Jagodno autorstwa Karoliny Wilczyńskiej. Obecnie cykl tworzy dziewięć tomów o uroczych, poetyckich tytułach. Są to kolejno: Zaplątana miłość, Marzenia szyte na miarę, Po nitce do szczęścia, Serce z bibuły, Życie jak malowane,  Dom pełen słońca, Uczucia zaklęte w kamieniu, W obiektywie wspomnień, Cisza między dźwiękami. Premierowy tom ukazał się 20 maja 2015 roku; ostatni, dziewiąty, 15 maja bieżącego roku.

Akcja rozgrywa się w malowniczej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. W pierwszym tomie wprowadzeni zostajemy w emocjonujący świat życia trzech kobiet, które reprezentują trzy różne pokolenia. Przedstawicielką najstarszego jest Róża, która, pomimo wieku i samotności, emanuje ciepłem i pogodą ducha. Mieszka w białej chatce pod lasem. Jej towarzyszem jest uroczy kot Barnaba. Pomimo tych atrybutów czarownicą nie jest, ale potrafi czytać w oczach i wyczarować niezwykle smaczne i doskonałe, poprawiające nastrój fiołkowe konfitury. Pokolenie średnie to specjalistka od marketingu – Tamara, która samotnie wychowuje nastoletnią córkę Marysię, należącą do trzeciej, najmłodszej generacji. Trudne i skomplikowane relacje zapracowanej matki i dorastającej córki, brak czasu i wzajemnego zrozumienia, niepowodzenia w relacjach damsko-męskich, złe towarzystwo i szkolne problemy nastolatki oraz unosząca się nad tym wszystkim rodzinna tajemnica to tylko zapowiedź sporych kłopotów  i zaproszenie do sięgnięcia po kolejne tomy cyklu.

Autorka dotyka wielu problemów współczesności chociażby takich jak samotność w tłumie, trudne rodzicielstwo, burzliwe i pełne zagrożeń dojrzewanie młodzieży, pierwsza miłość. Czy z zaplątanych i gorzkich życiowych zdarzeń dotrzemy jak po nitce do szczęścia i domu pełnego słońca, ciszy i nowych bohaterów? Co łączy tajemniczą Różę ze skomplikowanym światem Tamary i Marysi? Odpowiedź daje Karolina Wilczyńska w kolejnych tomach Stacji Jagodno.

Pisarstwo Karoliny Wilczyńskiej to nie są łatwe historie. W jednym z udzielonych wywiadów Autorka podkreśla, iż pisze: o emocjach, a one ze swej natury nie są łatwe. I o życiu – ale tym prawdziwym, więc pełnym wyborów i decyzji. Próbuje opowiadać o rzeczach ważnych, takich, które poruszają i których doświadcza wielu z nas. To nie zawsze jest wesołe i łatwe, ale wierzy, że przeciwności można pokonać.

Wszystkie tomy wymienionych wyżej cykli wydawniczych można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Fot. Pixabay

One thought on “Czar, piękno i tajemnica wielotomowych sag – idealnych na wakacyjne przystanki literackie

  • Czerwiec 2, 2019 at 5:34 pm
    Permalink

    Dodałabym jeszcze „Sagę o Ludziach Lodu” Margit Sandemo. Polski przekład ukazał się wiele lat temu, sprzedawana była w kioskach, jeden tom co miesiąc. Pochłaniałam go w jeden-dwa dni i czekałam na następny, czekałam … Polecam wszystkim także tę pozycję.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *