Człowiek jest zadziwiającą istotą

logo MBP - Człowiek jest zadziwiającą istotą

„Człowiek jest zadziwiającą istotą” to słowa, które mogą odnosić się do ludzkiego życia, zachowań w różnych sytuacjach. W literaturze pięknej dla dzieci odnajdujemy książki opowiadające o niezwykle trudnych i bolesnych historiach związanych z naszą przeszłością w sposób mądry i wzruszający, bez pomijania prawdy. Problemy te mocno też wybrzmiewają w twórczości literackiej, między innymi w książkach wydanych przez wydawnictwo Literatura w cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Znajdziemy je, między innymi w książkach Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy” oraz „Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej” Anny Czerwińskiej – Rydel. Bohaterem książek obydwu autorek jest Irena Sendlerowa, która w całym swoim niełatwym życiu kierowała się zasadami wpojonymi jej przez ojca. Po pierwsze, „ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia”. Po drugie, „tonącemu trzeba podać rękę, nawet jeśli nie umie się pływać”. Do końca swojego życia twierdziła, że mogła zrobić więcej. Pytana o to, co najważniejsze, odpowiadała bez wahania: „Miłość, tolerancja i pokora”.  W myśl tych słów postępowała w swoim życiu.

O tym, co zrobiła podczas wojny długo milczała. Za to inni wspominają ją chętnie, zawsze ciepło, z uśmiechem. Dla wielu dzieci Holocaustu Irena Sendlerowa była trzecią matką. Najważniejszym wyróżnieniem dla niej był Order Uśmiechu, przyznawany przez dzieci. Za działalność w czasie wojny otrzymała list od Papieża Jana Pawła II, nadano jej tytuł też Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata a Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Stała się również bohaterem licznych książek.

Pierwsza z prezentowanych książek opowiada historię małego chłopca, którego dzieciństwo przypadło na czasy II wojny światowej. Na początku wojny Szymek traci tatę, spadająca bomba zabiera mu dom. Trafia do getta, jest zimno i często musi kłaść się spać z pustym brzuszkiem. I wtedy w jego życiu pojawia się siostra Jolanta, która pewnego dnia pomaga mu opuścić to okropne miejsce. Szymuś staje się Stasiem, ma prawdziwą rodzinę i szansę na przeżycie.

Za serce chwyta też historia opowiedziana z niezwykłą wrażliwością w drugiej książce autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel. Akcja tej historii rozpoczyna się w roku 1942, gdy młoda Irena przemyca do getta żywność, lekarstwa i odzież.  To tam właśnie staje się naocznym świadkiem tragicznego pochodu podopiecznych Janusza Korczaka na Umschlagplatz. Po tym traumatycznym przeżyciu podejmuje decyzję: ”Trzeba pomagać inaczej”.  Od tego momentu zaczyna się dramatyczna walka o uratowanie jak największej liczby dzieci – o wyprowadzenie z getta tych najmłodszych, znalezienie im nowego w miarę bezpiecznego domu, nowych rodzin. Historia kończy się przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Jakie były dalsze losy tej niezwykłej kobiety, dowiadujemy się z krótkiego kalendarium z życia Ireny Sendlerowej oraz fragmentów korespondencji samej bohaterki książki jak i listów pisanych do niej. W książkach na szczególną uwagę zasługuje również szata graficzna. Niezwykle wymowne i wyjątkowe ilustracje Macieja Szymonowicza dopełniają całość tych niezapomnianych historii.

Irena Sendlerowa przedstawiona została w jeszcze jednej niedawno wydanej książce Eleny Favilli – „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”. To pasjonująca lektura, pięknie wydana książka, wzbogacona o wspaniałe ilustracje, pisana prostym, przystępnym językiem.

Książki wydane przez wydawnictwo Literatura w cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci” autorek: Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy” oraz Anny Czerwińskiej – Rydel „Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej” oraz Eleny Favilli, dostępne w oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej, są przykładem literatury, która otwarcie mówi o trudnych czasach wojny i okupacji. Ponadto przybliża dzieciom niezwykłą postać Ireny Sendlerowej, jest również doskonałą okazją do rozmowy o potrzebie tolerancji i niesieniu pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *