Depresja – samotność, cierpienie, lęk…

logo BP tbg 1024x224 - Depresja - samotność, cierpienie, lęk…

 

Dwudziesty trzeci lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat tego, że depresja jest chorobą wymagającą leczenia i nie powinna być lekceważona. Może dotknąć każdego. I tak jak każda inna choroba, jak zwykłe przeziębienie, czy grypa, wymaga określonego postępowania. Sama jednak nie przejdzie.

Depresja u nastolatka: poradnik dla rodziców
Monika Parkinson, Shirley Reynolods

Depresja może dotknąć każdego i często dotyka dzieci i nastolatków. Wiele badań pokazuje, że depresja wśród nastolatków zdarza się bardzo często. Około jednej czwartej doświadcza jej przed ukończeniem dziewiętnastego roku życia. Uświadomienie sobie, że dziecko nie jest szczęśliwe, u większości rodziców budzi niepokój. Warto pamiętać wówczas, że depresja to złożona choroba i rzadko jest tak, by miała jedną przyczynę.

Rodzice, którzy zastanawiają się, czy ich dziecko ma depresję, w książce znajdą typowe jej objawy. Pozwolą one lepiej zrozumieć, co się dzieje z dzieckiem. Autorzy proponują także pomocne strategie oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej.

Niekoniecznie depresja: zrozum swoje emocje i odzyskaj wewnętrzną równowagę dzięki metodzie trójkąta zmiany
Hilary Jacobs Hendel

W książce autorka opisuje swój własny epizod depresyjny (kiedy w wieku 30 lat dowiedziała się, że jej były mąż ponownie się ożenił). Książka jest także o tym, że uczucia to niezwykle skuteczne drogowskazy, podpowiadające, jak wyleczyć dawne rany, pozbyć się lęków i żyć lepiej niż dotąd.

Książka przedstawia metodę terapeutyczną zwaną Trójkątem Zmiany. Jest to  jedna z odmian terapii opartych na emocjach. Siłą tej terapii jest przede wszystkim prostota, która niezwykle pozytywnie wpływa na czytelników z problemami emocjonalnymi, porządkując ich myśli i uczucia oraz pozwalając im lepiej poznać samych siebie.

Panika. Jak neuronautyka pomaga pozbyć się ataków lęku
Klaus Bernhardt

Tylko w krajach niemieckojęzycznych zaburzenia lękowe zdiagnozowano u ponad dwunastu milionów osób, z czego ponad dwa miliony to przypadki chronicznych napadów paniki. Największym marzeniem ludzi dotkniętych takimi dolegliwościami jest powrót do normalnego życia, do życia bez strachu przed strachem.

Autor uważa, że większość terapii lęku jest przestarzała. Proponuje więc nowy rodzaj, który polega na wiedzy, jak ludzki mózg przetwarza informacje. Według Klausa Bernhardta dzięki tej metodzie pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe odzyskują kontrolę nad swoim życiem. Stosując proste ćwiczenia można
w ciągu kilku tygodni pozbyć się lęków.

Wymienione pozycje dostępne są w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu, ul. Wyspiańskiego 2A. Przypominamy, że prócz nauczycieli i studentów, do biblioteki może zapisać się każdy. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *