Dzień Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Prawdziwy, żywy teatr z widownią, jest czymś najistotniejszym dla aktora. Dla kogoś teatr może być trudny, a film łatwy i na odwrót. Ale myślę, że teatr pozostaje, co wynika choćby z tradycji, tym miejscem, które aktora weryfikuje. Może określić go, zdefiniować, nadać mu szlify. – Piotr Fronczewski

Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony 27 marca, jest okazją do celebrowania sztuki aktorskiej oraz dostarczenia widowni rozrywki i odpoczynku od codziennych problemów.

Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych FRAM zapraszają na tegoroczne Dni Teatru, które rozpoczną się 20 marca spektaklem „Wystarczy być” Teatru Maska w Rzeszowie. Scenariusz powstał na podstawie książki „Nie każdy umiał się przewrócić” Toona Tellegena.

„Wystarczy być” to nie tylko bajka o bezinteresownej przyjaźni, ale również o sile wyobraźni, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie wykorzystują siłę, by tworzyć własny, bajkowy świat. Postacie: Wiewiórka, Mrówka, Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość.

23 marca TDK zaprasza bajka „Smok Wawelski” w wykonaniu uczniów klasy VI z Zespołu Szkół w Maliniu. Bajkę zrealizowano na podstawie tekstów Wandy Chotomskiej i Zbigniewa Czarnucha. Autorem scenariusza i reżyserem jest nauczycielka Małgorzata Maziarz. Młodzi aktorzy mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami. Ich gra aktorska została doceniona podczas Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci”.

23 marca Teatr Poezji i Piosenki z Biłgoraja zaprezentuje adaptację komedii Aleksandra Fredro pod tytułem „Gwałtu, co się dzieje”. Historia pełna „wiecznie żywych” aluzji politycznych oraz dużej dawki humoru. Fredro przedstawił w niej wizję „świata na opak”, w którym kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy w miasteczku, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo niewieścich.

24 marca scenę przejmą tarnobrzescy aktorzy i tancerze. O godzinie 16.30 Teatr „Czwartek” działający przy Tarnobrzeskim Domu Kultury przedstawią „Parady” Jana Nepomucena Potockiego. Tekst powstał ponad 200 lat temu, jednak nie stracił na swojej aktualności. Sztuka w wykonaniu tarnobrzeskich aktorów składa się z 4 części:  Gil zakochany, Podróż Kasandra do Indii, Kasander literatem, Kasander demokratą. Każda z jednoaktówek stanowi odrębną całość, których fabuła rozgrywa się na tej samej scenie. Reżyserzy: dr Sylwester Łysiak oraz Mateusz Załuska zadbali o to, aby widzowie otrzymali solidną dawkę humoru.

Tego samego dnia o godzinie 19.30 rozpocznie się wyjątkowe widowisko w wykonaniu Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych „Fram”. Spektakl jest swoistym hołdem dla pani Marii Kozłowej, urodzonej w Machowie mieszkanki Baranowa Sandomierskiego. Maria Kozłowa była uzdolnioną twórczynią w zakresie plastyki obrzędowej, tkactwa, hafciarstwa, wycinankarstwa, a nawet malarstwa. Znała wiele pieśni, gawęd, potrafiła barwnie opowiadać o starych zwyczajach i obrzędach ludowych z terenu Puszczy Sandomierskiej (Lasowiaków). Inspiracją dla reżysera Dariusza Chmielowca była właśnie twórczość Marii Kozłowej, niezrównanej propagatorki kultury lasowiackiej.

W ramach obchodów Dni Teatru odbędzie się również XVII edycja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”. W tym roku uczestnicy zaprezentują tylko jeden wiersz z literatury polskiej. Uczniowie mają do wyboru utwory: Stanisława Jachowicza, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Hanny Niewiadomskiej oraz Grzegorza Kasdepke. Finał konkursu odbędzie się 30 marca br. o godzinie 10.00 na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Iwona Ćwik

Fot. Mariusz Twaróg, Teatr Czwartek

HARMONOGRAM DNI TEATRU W TARNOBRZESKIM DOMU KULTURY

Termin Godzina Teatr Tytuł spektaklu
20 marca 219 10.00 Teatr Maska
w Rzeszowie
„Wystarczy być” bilety
23 marca 2019 15.30 Zespół Szkól
w Maliniu
„Smok Wawelski” wstęp wolny
23 marca 2019 18.00 Teatr Poezji
i Piosenki
z Biłgorajskiego Centrum Kultury
„Gwałtu, co się dzieje” Aleksader Fredro wejściówki
24 marca 2019 16.30 Teatr Czwartek „Parady” Jana Potockiego wejściówki
24 marca 2019 19.30 Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych FRAM „Czary, mary – wspomnienie” wejściówki

Fot. Mariusz Twaróg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *