Elektroniczna recepta obowiązkiem lekarza od 8 stycznia 2020 roku

Słowo elektroniczna recepta w ostatnim czasie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jakie zmiany za sobą niesie informatyzacja systemu ochrony zdrowia dla pacjenta? Od 8 stycznia 2020 roku lekarz będzie miał obowiązek wystawić e-receptę, czyli receptę w postaci elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wdrożenie e-recept nie utrudni pacjentom dostępu do leków.

Dla pacjenta na pierwszy rzut oka zmieni się tylko tyle, że zamiast papierowej recepty z podpisem i pieczątką lekarza – otrzyma 4 cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy, by wykupić leki w aptece. Lekarz może również przekazać pacjentowi wydruk e–recepty. W przypadku awarii systemu informatycznego lub wizyty domowej lekarz bądź inna osoba upoważniona będą mogli wystawiać recepty na dotychczasowych zasadach tj. w formie papierowej  (z pieczątką i podpisem).

Zmiana sposobu wystawiania recept wiąże się również ze zamianą czasu ich obowiązywania. Dotychczas recepty w tradycyjnej, papierowej formie były ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Zgodnie z nowymi przepisami, jej elektroniczna forma jest ważna nawet przez 365 dni, z zastrzeżeniem kilku wyjątków.

W myśl obowiązujących przepisów, pacjenci najszybciej powinni udać się do apteki po antybiotyki. W tym przypadku e-recepta traci ważność już po upływie 7 dni od daty wystawienia. Kolejnym wyjątkiem są leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów, czyli preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków. Na te leki, e-recepta będzie ważna przez 30 dni. Z kolei pacjenci chcący zakupić preparaty immunologiczne, muszą pamiętać, że ich e-recepta będzie ważna przez 120 dni.  Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta. W przypadku pozostałych leków, elektroniczne recepty mogą być ważne nawet przez 365 dni od daty jej wystawienia lub podanej daty realizacji.

Przykładowo: dostajemy e-receptę na 4-miesięczną kurację. Nie musimy wykupywać wszystkich leków od razu, ważne natomiast jest, żeby lek na pierwszy miesiąc był wykupiony w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Znikają tzw. odpisy recept, które można było zrealizować tylko w aptece w której wykupiono pierwsze opakowanie leku. W przypadku e-recepty – kolejne opakowania leków można wykupić w dowolnej aptece.

Pomocnym narzędziem dla pacjenta jest bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia – Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępna pod adresem https://pacjent.gov.pl/. IKP umożliwia m. in.:

  • otrzymanie e-recepty  SMS-em lub e-mailem (wystarczy, podać swój numer telefonu lub adres e-mail),
  • udostępnienie bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków,
  • dostęp do swoich danych medycznych oraz swoich dzieci do 18. roku życia (historia wizyt realizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z ich refundacją).

Korzyścią dla pacjenta jest to, że nie musi osobiście stawić się w aptece z papierową receptą, a znając kod zrealizować ją może w naszym imieniu dowolna osoba. Dodatkowym atutem jest brak konieczności posiadania przy sobie wydruku e-recepty. Do logowania będzie potrzebny profil zaufany lub e-dowód.

Profil zaufany to podpis elektroniczny, za pomocą którego załatwić można online wiele spraw urzędowych, np. złożyć wniosek o 500+, becikowe, złożyć PIT, wyrobić dowód osobisty czy sprawdzić swoje punkty karne. Dzięki niemu można również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Profil zaufany można założyć online przez swoje internetowe konto w banku, albo osobiście w urzędzie (będzie potrzebny dowód tożsamości). Każda osoba posiadająca internetowe konto w banku, może założyć swój profil zaufany nie wychodząc z domu, a  tym samym stać się posiadaczem IKP. Więcej informacji jak założyć profil zaufany: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Magdalena Lewczyk
kierownik administracji placówki medycznej

e recepta2 - Elektroniczna recepta obowiązkiem lekarza od 8 stycznia 2020 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *