Folklor żyje i ma się dobrze

Folklor żyje i ma się dobrze – można by powiedzieć, patrząc na członków tarnobrzeskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Dzikowianie”. Młodzież ubrana w ludowe stroje, śpiewająca tak, że chce się słuchać więcej, pełna chęci i pasji, by kultywować polskie tradycje, to coś, co warto zobaczyć.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Dzikowianie” prowadzony jest przez panią Beatę Oszajcę, ‘menadżera’ chóru, jak sama siebie określa, oraz pana Pawła Gosposia, który jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną i przygotowanie wokalne młodzieży. Ogrom cierpliwości oraz pasji, jaką darzą młodzież, owocuje zapałem do uczestniczenia w próbach oraz występach, a tych chór ma niemało, nie tylko na scenie tarnobrzeskiej.

Uczestnictwo w chórze jest dobrowolne, dlatego też chęć i zaangażowanie młodzieży zasługuje na wyróżnienie. Opiekunowie są bardzo dumni z faktu, że podopieczni chcą rozpowszechniać folklor i kultywować go. Zarówno członkowie, jak i opiekunowie chóru poświęcają swój czas wolny na próby, przygotowanie strojów oraz występy.

Członkami chóru są uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu, co wiąże się z częstymi zmianami w składzie grupy. Pracę trzeba wtedy zaczynać od nowa – stwierdza pan Paweł. Nie przeszkadza to jednak w realizowaniu ambitnych przedsięwzięć. Zespół nagrał dwie płyty, z kolędami oraz z piosenkami ludowymi, został również gościem honorowym podsumowania Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ,,Eutrapelia” w Stalowej Woli.

Oprócz występów na uroczystościach szkolnych, chór swoją obecnością uświetnia też wydarzenia w mieście. Wśród zeszłorocznych wystąpień na szczególne podkreślenie zasługuje udział w koncercie ,,Choinka Życzeń” u boku Anny Wyszkoni. Młodzież występowała również przy takich okazjach jak ,,Tarnobrzeski Opłatek”, ,,Noc Świętojańska”. Kolejne daty w kalendarzu to zbliżająca się uroczystość 100-lecia Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się 13 kwietnia przy pomniku Bartosza Głowackiego, patrona szkoły, a także Targi Pracy (10 kwietnia) podczas których również można będzie posłuchać występu chóru.

Opiekunowie chóru zapraszają wszystkich gimnazjalistów do uczestnictwa w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, podczas którego można będzie posłuchać występów chóru, przyjrzeć się strojom oraz porozmawiać z jego członkami. Kolejną atrakcją muzyczną będą występy Zespołu Instrumentalnego.
Dni Otwarte odbędą się 24 kwietnia.

                                                                                                                      Z.M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *