Guttmanny 2019 rozdane! Pływak Jacek Czech Sportowcem Roku!

Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa), tarnobrzeżanin, tegoroczny wicemistrz świata w pływaniu został wybrany Sportowcem Roku 2019 w 1. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Uroczysta Gala finałowa odbyła się wczoraj, 5 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Internauci wybrali zwycięzców spośród finałowej dwudziestki sportowców oraz finałowych piątek trenerów, wydarzeń i organizacji. Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, rozdane podczas gali trafiły do Jacka Czecha, który został wybrany Sportowcem Roku 2019 oraz do Andrzeja Ochala (tenis stołowy) – Trenera Roku. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix 47. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy, natomiast Organizacją Roku głosami internautów została wybrana Fundacja Złotowianka.

– Ta nagroda jest dla mnie motywatorem do dalszej pracy. Odbywam często spotkania z dziećmi w szkołach i różnych placówkach. Pytają mnie: ile ma pan medali? Odpowiadam: worek. Worek medali, który waży 15 lat ciężkiej pracy – mówił wczoraj, podczas wręczania nagrody wzruszony laureat.

Statuetka, wręczana na Gali Finałowej 1. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, nazwana jest imieniem Sir Ludwiga Guttmanna nieprzypadkowo. Ludwig Guttmann był słynnym neurochirurgiem, który zainicjował zawody sportowe dla osób z urazami kręgosłupa. Zmienił społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnościami. Był zagorzałym propagatorem sportu osób niepełnosprawnych oraz twórcą paraolimpiady. W pierwszych igrzyskach paraolimpijskich zainicjowanych przez Guttmanna w 1960 roku w Rzymie wzięło udział 400 sportowców z 21 krajów, obecnie w igrzyskach paraolimpijskich startuje ich kilka tysięcy.

Serdecznie gratulujemy Jackowi. Życzymy udanego startu w przyszłym roku w Tokio. Z pewnością uważnie będziemy śledzić to wydarzenie i informować naszych czytelników o wynikach.

Fot. Facebook, fanpage Jacek Czech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *