I Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła

xxx 259x300 - I Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła

Pomysł Festiwalu powstał w mojej głowie jakiś czas temu. Przeprowadzając wywiady z kolejnymi tarnobrzeskimi kobietami, w prywatnych rozmowach słyszałam o trudnościach, jakie napotykają rękodzielniczki i nie chodziło im tylko o zbyt.

Większość z nich prowadzi strony internetowe lub fanpage, gdzie pokazują wytwory swoich rąk, które często są małymi arcydziełami. Rękodzielnicy biorą udział w różnych kiermaszach, ale najczęściej są one okolicznościowe – bożonarodzeniowe lub wielkanocne. Dobrym miejscem na prezentację dzieł rękodzielników jest odbywający się rokrocznie Jarmark Dominikański. W dalszym ciągu jednak wydaje się być mało okazji, aby zaprezentować efekty pracy tych ludzi.

Dość często rękodzielnicy słyszą słowa – wow, ale to piękne, co Pani/Pan robi, ale dlaczego to takie drogie? Kupujący często nie rozumieją, że rękodzieło to nie zwykły produkt, który robi się na skalę masową. Tu nie chodzi o materiał (choć i on czasem bywa bardzo drogi), ale przede wszystkim o poświęcony czas. Poza tym, każdy produkt jest w zasadzie inny.

Część rękodzielników działa w tzw. „czterech ścianach” i nie ma odwagi lub możliwości zaprezentować się szerszemu gronu.

Wychodząc naprzeciw tarnobrzeskim (jak się okazuje nie tylko) rękodzielnikom, postanowiłam zrealizować duży projekt, który nazwałam Tarnobrzeskim Festiwalem Rękodzieła i Rzemiosła. Zyskałam wspaniałego sojusznika w osobie pani Anny Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, która od 4 lat z powodzeniem organizuje Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli.

Tym razem uczestnikiem konkursu może być każdy – bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Początkowo festiwal miał być skierowany do mieszkańców Tarnobrzega i najbliższych okolic, ale szybko okazało się, że budzi szersze zainteresowanie. Właściwie nie ma dnia, żeby nie zgłosiła się kolejna osoba. Codziennie na stronie Pasja i Ty na FB zamieszczam krótką informację o kolejnym uczestniku Festiwalu. Do tej pory umieściłam 9 wpisów, a kolejne czekają na publikację. Są to rękodzielnicy z Tarnobrzega, Nowej Dęby, Stalowej Woli, Baranowa Sandomierskiego, Sandomierza a nawet z Krakowa.

Staramy się o honorowy patronat Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Patronat medialny objął Tygodnik Nadwiślański a także rękodzielnicze stowarzyszenia i fundacje – Semper Ars, Aktiveco, magazyn internetowy „W centrum”.

Słowa podziękowania kieruję w stronę pani Aleksandry Żórawskiej z Gdyni, która dzielnie pomaga mi w tym przedsięwzięciu.

W programie Festiwalu przewidziano m.in.:

  • Wystawę i kiermasz wytworów rękodzielniczych,
  • Panel dyskusyjny dotyczący rękodzieła,
  • Prezentację poszczególnych twórców,
  • Stoiska rękodzielnicze,
  • Mini – warsztaty.

Festiwal potrwa 2 tygodnie – od 17 do 31 maja 2019 r. Dokładny harmonogram podany zostanie po świętach.

Beata Grzywacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *