Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Dom Dziecka, ta nazwa budzi wiele emocji. U niektórych powstaje obraz biednych dzieci, u innych zdemoralizowanej młodzieży. Jaka jest rzeczywistość? Dom Dziecka to miejsce, w którym schronienie i opiekę znajdują dzieciaki, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w swoim domu z własnymi rodzicami.

Nie oceniamy dlaczego, powodów jest miliony jak ludzi na świecie. Ale takie miejsca są potrzebne. W polskiej rzeczywistości funkcjonuje pojęcie piecza zastępcza, w skład, której wchodzą Rodziny Adopcyjne, Rodziny Zastępcze i instytucje takie jak ta w Skopaniu. Każdy element ma swoje znaczenie i ważne funkcje do wykonania, lecz bardzo często jest to utrudniane poprzez komentowanie rzeczywistości, której nie znamy.

Dom Dziecka w Skopaniu z całą pewnością skupia się na potrzebach swoich wychowanków, ze świadomością, że nie każdy dzieciak, który w niej zamieszka jest w stanie zaufać dorosłym i oczekiwać czegoś innego od życia. Dlatego placówka daje szanse każdemu i wielu z nich z niej  korzysta. Dzięki wsparciu wspaniałych ludzi możemy szukać pasji, sami organizujemy, ale również uczestniczymy w różnego rodzaju turniejach. Zapraszamy do nas ludzi „pozytywnie zakręconych”, aby mogli podzielić się swoimi osiągnięciami z wychowankami i pokazać im, że można, jeżeli się chce. Przystępujemy do projektów, w których przygotowujemy dzieciaki do lepszego startu w dorosłość.

Obecnie szukamy środków na sfinansowanie projektu pod nazwą „Jazda w Dorosłość”. W tym przypadku nie prosimy o przekazanie środków finansowych. Prosimy o to, aby w swoich telefonach zainstalować  ENDOMONDO, dołączyć do naszej drużyny https://www.endomondo.com/teams/37468809 i za każdym razem jak siadamy na rower uruchamiamy aplikację, wybieramy dyscyplinę – jazda na rowerze i tym sposobem wspieramy nasze stowarzyszenie.

19577441 1566484586727027 8568564131193562748 o 1024x681 - Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Sam projekt „Jazda w Dorosłość” zakłada, że 20 wychowanków przez okres 10 miesięcy, raz w miesiącu, w dowolny weekend wyjadą do miejsca, które opłacą zgodnie z zaplanowanym budżetem. Zaopatrzą się w żywność i w towarzystwie „życiowych przewodników” (byli wychowankowie, którzy osiągnęli sukces we własnym samodzielnym życiu) kształtować będą swoje kompetencje. Te 10 miesięcy pozwoli im również wyeksponować swój kapitał, określić plany zawodowe i uzupełnić je niezbędnymi kursami, za które samodzielnie sobie zapłacą.

Projekt ten zakłada przede wszystkim to, że po opuszczeniu placówki wychowankowie będą samodzielnie funkcjonować. Skąd ta pewność? Stąd, że już wiele dzieciaków ze Skopania nie korzysta z pomocy społecznej. Samodzielnie radzi sobie w dorosłym życiu i nie popełnia błędów sowich rodziców.

Każdy może im w tym pomóc, dlatego też bardzo serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji: „Rywalizacja Drużynowa: odLOTTOwa jazda”, ze wskazaniem Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu. Kręcić kilometry można do 15 września br. Zachęcamy!

Damian Szwagierczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *