Książka, która powstała z pasji

11813402 1094643317248171 4303964648473389963 n 290x300 - Książka, która powstała z pasjiMiałem siedem lat gdy mój śp. Tato po raz pierwszy zaprowadził mnie na stadion przy al. Niepodległości 2. Nie pamiętam niestety co to był za mecz, jakim wynikiem się skończył i czy padły w nim jakiekolwiek bramki. Ale ta wizyta na tarnobrzeskim stadionie zapoczątkowała moją wielką życiową pasję – stałem się wielkim fanem piłki nożnej i fanatykiem Siarki Tarnobrzeg. Pasja przetrwała do dzisiaj, mimo że przez te wszystkie lata jego wspierania, klub z Tarnobrzega wędrował po różnych szczeblach piłkarskiej drabinki.

Ludzie z mojego pokolenia byli naocznymi  świadkami  zarówno największych sukcesów piłkarzy Siarki w historii Klubu, jak i następującej po nich degrengolady, kiedy to zasłużony klub spadł niemal na same dno, do piątej klasy rozgrywkowej. Zmienne koleje losów Klubu Sportowego Siarka obserwowałem z wysokości trybun, najpierw jako kibic, a potem jako dziennikarz Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg. To właśnie na początku mojej przygody z mikrofonem i kamerą narodził się pomysł napisania książki. Zaczęło się od tego, że chciałem ubarwić, uatrakcyjnić i rozszerzyć swoje materiały filmowe z meczów o ciekawostki statystyczne. Zacząłem wertować stare zeszyty z wklejonymi do nich wycinkami z gazet (miałem takie w dzieciństwie jak niemal każdy mój kolega). Wizyty w czytelni stały się moim codziennym rytuałem. Materiałów uzbierało się tak dużo, że pojawiła się myśl o stworzeniu z nich książki.

„Siarka Tarnobrzeg w latach 1989-2018” jest efektem wielu lat mojej pracy. Na blisko 800 stronach znajduje się opis 29 sezonów, składy z prawie 1000 meczów, sylwetki i szczegółowe statystyki ponad 300 piłkarzy i trenerów jacy grali i pracowali przez te lata w klubie. W książce znajdują się dokładnie wyliczone bilanse meczów z wszystkimi klubami, z którymi Siarka rywalizowała na przestrzeni ostatnich 30 lat. Z książki dowiecie się między innymi, kto był najmłodszym debiutantem, kto najstarszym strzelcem hat-tricka, który bramkarz ma największą liczbę meczów z czystym kontem, który trener ma najlepszą średnią wywalczonych punktów, jaka jest najwyższa wygrana Siarki, kiedy ekipa z Tarnobrzega miała najdłuższą serie meczów bez strzelonego gola, i tak dalej i tak dalej. Wszystko to uatrakcyjniają wspaniałe zdjęcia tarnobrzeskich fotoreporterów.  Jednym zdaniem: to książka kibica – dla kibiców.

Jeśli chodziłeś kiedyś na mecze Siarki, jeśli poczułeś tak jak ja choć raz dreszczyk emocji związany z piłkarskim widowiskiem, jeśli przeżywałeś kiedykolwiek wspaniałe zwycięstwa Siarki i kompromitujące porażki –  ta książka jest dla ciebie, tej książki nie powinno zabraknąć w twojej biblioteczce.

Sławek Strzałka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *