Książki które pomogą zrozumieć przyrodę

Renesans literatury przyrodniczej trwa. Możemy do woli delektować się coraz liczniejszymi publikacjami, których autorzy barwnie a często z humorem opisują otaczającą nas naturę.

 O ziołach i zwierzętach  – Simona Kossak

Simona Kossak – prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha i córka Jerzego Kossaka, miłość do zwierząt wyniosła z domu. Absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszkanka leśniczówki Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej. Jej radiowych gawęd „Dlaczego w trawie piszczy?” słuchała kiedyś cała Polska.

„O ziołach i zwierzętach” to też gawędy, ale w formie pisanej. Dowiemy się z nich na przykład, że na koklusz nie ma jak napar z macierzanki, szałwia lekarska to panaceum na wszystkie bolączki a preparat z jarzębiny złagodzi podrażnienia wątroby. W książce znajdziemy także garstkę niedyskretnych ploteczek o miłosnych igraszkach chrząszczy oraz o niemoralnym prowadzeniu się kukułczego rodu.

Można czytać, zachwycać się stylem autorki, robić notatki i podziwiać ilustrujące ryciny.

 Mądrość i cuda świata roślin – Jane Goodall

Jane Goodall jest badaczką szympansów w parku narodowym Gombe w Tanzanii. Ale znana jest także jako osoba, która poświęciła swoje życie działalności społecznej i proekologicznej. Jej książka „Mądrość i cuda świata roślin” to zbiór ciekawostek, pewnego rodzaju dziennik, w którym opisuje swój stosunek do otaczającej rzeczywistości – tutaj świata roślin.

Poznajemy rośliny które leczą np. drzewo chinowe, ale też rośliny, które mogą skrzywdzić – konopie i mak lekarski.  Dowiadujemy się, że rośliny myślą, ostrzegają się nawzajem,  komunikują się ze sobą.

Książka jest również, a może przede wszystkim ostrzeżeniem. Jane Goodall uświadamia nam, jak człowiek niszczy planetę, jak niebezpieczne jest wycinanie lasów. Bardzo ważny jest rozdział na temat GMO.  Jeśli ktoś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości – po lekturze pozbywa się ich.

Książkę czyta się jak piękną opowieść o naszej planecie i o nas samych.

 Rzecz o ptakach: ptaki powiedzą nam wiele o nas samych – Noah Strycker

Ptaki potrafią więcej, niż nam się wydaje i mają umiejętności lub zdolności, o jakich nie możemy nawet marzyć: orzechówki zakopują tysiące nasion, po czym po kilku miesiącach bezbłędnie do nich trafiają. Gołębie wywiezione na inny kontynent bezbłędnie trafiają do domu. Sępniki mogą jeść mięso zakażone najbardziej zjadliwymi bakteriami, na przykład wąglikiem lub jadem kiełbasianym. My ludzie, nawet nie przypuszczamy, jak niezwykłe historie dzieją się w „upierzonym świecie”.

„Rzecz o ptakach” to lektura absolutnie urocza i intrygująca. Autor opowiada w niej o różnych ptasich zwyczajach, starając się je wyjaśnić lub przynajmniej przekazać wiedzę, którą naukowcy zdołali na ich temat zgromadzić.

Czytamy tę książkę z ogromną przyjemnością. I zapewniam, że odtąd, zanim użyjemy określenia „ptasi móżdżek” w sensie pejoratywnym, dobrze się zastanowimy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *