Książki przeniesione na ekran

„Everest. Na pewną śmierć” Beck Weathers, Stephen G. Michaud

Dla Czytelników lubiących tematykę himalaistyczną proponujemy książkę – „Everest. Na pewną śmierć” Becka Weathersa i Stephena G. Michauda, która przedstawia prawdziwą historię najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest.

W straszliwej burzy śnieżnej, 10 maja 1996 roku, ginie dziewięć osób. Jednemu z uczestników, Beckowi Weathersowi, udaje się cudem uratować. Ratownicy uznając, że umiera, zostawiają go bez pomocy. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń, utraty nosa i dłoni. Jest to poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek, kiedy dostaje od życia drugą szansę.

Dzięki tej wciągającej historii możemy bliżej poznać nie tylko kulisy wyprawy na najwyższy szczyt świata, ale także jednego z jej bohaterów. To coś więcej niż kolejny reportaż o niebezpiecznej podróży. To żal za popełnione błędy, próba zrzucenia kamienia z serca i ponowne narodzenie bohatera walczącego z depresją i myślami samobójczymi.

„Uwikłanie” Zygmunt Miłoszewski

Juliusz Machulski, jeden z najbardziej znanych twórców polskiego kina, powiedział kiedyś o Zygmuncie Miłoszewskim: „Cieszę się, że wreszcie mamy mistrza powieści kryminalnej na europejską miarę. A do tego jego książki świetnie dają się adoptować na film”. I tak się stało. „Uwikłanie” to pierwsza, lecz nie jedyna, zekranizowana powieść Zygmunta Miłoszewskiego, laureata wielu literackich nagród i wyróżnień. W 2008 roku „Uwikłanie” zdobyło Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 roku. Książka jest pierwszym tomem znakomitej trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Kolejne tomy to: „Ziarno prawdy” (także zekranizowane) i „Gniew”.

Literackie „Uwikłanie” ma wiele atutów: barwnie wykreowane postacie, żywe dialogi, sprawnie nakręconą intrygę, ciekawe tło społeczne, lekki styl, humor, strach, napięcie….

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie (filmu w Krakowie). Zamordowany zostaje jeden z uczestników kontrowersyjnej terapii znanego psychiatry. Dociekliwy i charyzmatyczny prokurator, Teodor Szacki, w trakcie śledztwa ma poważne wątpliwości. Kto okaże się uwikłanym – dowiemy się po lekturze powieści.

 „Szklany zamek” Jeannette Walls

„Szklany zamek” to kilkakrotnie wznawiana na polskim rynku wydawniczym książka amerykańskiej dziennikarki Jeannette Walls. W 2017 roku została zekranizowana. Jest to powieść biograficzna. Autorka, wraz z trójką rodzeństwa, dorastała w hipisowskiej, dysfunkcyjnej  rodzinie. Matka, ekscentryczna i niefrasobliwa artystka, niezdolna była do zapewnienia dzieciom opieki i poczucia bezpieczeństwa. Ojciec, nieodpowiedzialny alkoholik, hazardzista i idealista, całe życie marzył o zbudowaniu idealnego domu dla rodziny, tytułowego „szklanego zamku”, którego nigdy jego najbliżsi nie zobaczyli. Prowadzili koczownicze życie w skrajnym ubóstwie i moralnej nędzy.

Wbrew wszelkim przeciwnościom, autorka, dzięki sile i determinacji osiągnęła sukces.

„Szklany zamek” to poruszająca, tłumacząca skomplikowane więzi rodzinne, pełna bólu i wzruszeń, a przede wszystkim warta przeczytania, autentyczna opowieść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *