Książki z których czerpał George R. R. Martin

„…Warto wspomnieć o książkach, które pomogły mi napisać Grę o tron… Świetne rzeczy znajdziecie w Życiu w średniowiecznym mieście.…” – tak napisał George R. R. Martin, autor powieści na podstawie której nakręcono kultowy serial.

Życie w średniowiecznym zamku
Frances Gies, Joseph Gies

Autorzy opowiadają historie, które pozwalają poznać i wyjaśnić wiele tajemnic średniowiecznych twierdz. Na początku prezentują genezę tego typu budowli. Zaznaczają w jakim okresie zaczęto budować pierwsze zamki i czym się różniły. Nie skupiają się jednak na samych opisach fortyfikacji. Opisują również władców zamków: czym się różnili i od czego to zależało, kto posiadał jaki zamek. Nie zabrakło również opisów życia w takich twierdzach. Zestawione zostaje życie w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Poza tym czytelnik może dowiedzieć się jak żyli chłopi w otoczeniu takich fortyfikacji oraz dostaje wiele informacji na temat polowań i życia rycerzy. Na koniec dowiadujemy się, kiedy nadszedł kres stawiana tego typu fortyfikacji i co się do tego przyczyniło.

Autorzy skupiają się głównie wokół jednego zamku, a mianowicie warowni Chepstow, która doskonale ilustruje wiele cech architektury oraz panujących w zamku warunków życia.

Życie w średniowiecznej wsi
Frances Gies, Joseph Gies

Bohaterami książki są prości mieszkańcy wsi przynależnej do dóbr opactwa Ramsey w dystrykcie Huntingdon w średniowiecznej Anglii. W tej pięknej ziemi, która wedle dwunastowiecznego klasztornego kronikarza była obfita w trawę dla bydła, posiadała dostęp do bieżącej wody czy obejmowała swoimi granicami najżyźniejsze gleby, toczyła się historia żyjących obok siebie panów i wieśniaków, ich rodzin.

Autorzy zaglądają więc przez okno chłopskiej chaty, podglądając zwyczajne, codzienne życie przeciętnego wieśniaka. Dowiadujemy się w jaki sposób wieśniacy pracują, jak mieszkają, co jedzą, jak produkują trunki, na czym polegają zawiłe stosunki z panem, czym tak naprawdę jest pańszczyzna i trójpolówka. Jak wiadomo, człowiek nie samą pracą żyje, wiele miejsca poświęcono zatem temu, co mieszkańcy wsi porabiali w tak rzadkim dla siebie czasie wolnym, jak wyglądały stosunki rodzinne i sąsiedzkie, w co wierzono, jakie święta obchodzono, jakie prowadzono życie społeczne oraz jakie panowały miejscowe układy.

Życie w średniowiecznym mieście
Frances Gies, Joseph Gies

Życie w średniowiecznym mieście to trzeci tom cyklu Życie w Średniowieczu. Miejską codzienność autorzy ukazują na przykładzie francuskiego miasta Troyes, będącego stolicą Szampanii. Jest rok 1250, ówczesna cywilizacja wyłania się z ciemnych wieków. Handlarze, a co za tym idzie i pieniądze z całej Europy, zbierają się w centrum Troyes, tworząc tętniące życiem handlową stolicę typową dla epoki feudalnej.

Autorzy prowadzą nas przez codzienne życie mieszczan. Poznajemy ich zwyczaje i ówczesną egzystencję od podszewki. Prowadzą nas ulicami miasta, a przy tym zwiedzamy rynek, targ, teatr, kościół i szkołę. Możemy zobaczyć jak wyglądał handel i jak przeprowadzane były transakcje handlowe. Poznamy ówczesnych lekarzy i sposoby w jaki traktowali oni swoich pacjentów. Nie zabrakło tu oczywiście opisów różnych imprez w tym ślubów i pogrzebów. Całość okraszona została ukazaniem sposobu traktowania przestępców i rodzajów stosowanych kar.

Wymienione pozycje książkowe można wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu, ul. Wyspiańskiego 2A. Sezon I i II serialu „Gra o tron” dostępny w zbiorach audiowizualnych biblioteki.

Przypominamy, że ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu może korzystać każdy, nie tylko nauczyciel czy student. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *