Książki ze „znakiem zapytania”, o to co w życiu najważniejsze…

 

logo MBP - Książki ze „znakiem zapytania”, o to co w życiu najważniejsze...

 

Poleca…

 

 

Bóg w wielkim mieście
Katarzyna Olubińska

Katarzyna Olubińska, polonistka, dziennikarka programu „Dzień dobry TVN”, autorka cyklu „Kobieta w religiach świata”, ale przede wszystkim, jak sama podkreśla, katoliczka w wielkim mieście. Po studiach przeniosła się do Warszawy z małego miasta, by za wszelką cenę spełnić swój sen o pięknym i bogatym życiu, wymarzonej pracy i sławie. Pragnęła, by świat ją pokochał. Wkrótce okazało się, iż skutkami ubocznymi takiego podejścia do życia były: poczucie pustki, powierzchowne relacje, ciągły pośpiech, zagubienie, niepokój. Ucieczką od takiego życia były dla niej zabiegi w SPA i to one stały się początkiem przemiany. Ze szczerością i otwartością pisze o rozterkach wiary i lekceważeniu Boga przed nawróceniem; z prostotą i lekkością o życiu z Bogiem, po tym, jak oddała Mu stery swojego życia.

Kiedyś jej ulubionym serialem był „Seks w wielkim mieście”, obecnie zamieniła go na autorski blog „Bóg w wielkim mieście”. Stał się on inspiracją do wydania tej książki, która poza osobistą historią Autorki, zawiera zapis wywiadów z ludźmi spotkanymi w wielkim mieście. Osobami, które podobnie jak ona, starają się „chodzić z Bogiem” i Nim karmić swoją duszę w zgiełku miasta, gdzie niemal każdy billboard zachęca do kultu ciała. Są to między innymi: Iza Miko, Marika, Ida Nowakowska, Krystian Wieczorek, Maciej Musiał, Marcin Gortat, Wojciech Modest Amaro.

Mówią o nas: niewierni
Mindy Belz

Książka jest poruszającym zbiorem autentycznych historii chrześcijan, przez ISIS zwanych niewiernymi, prześladowanych przez islamskich ekstremistów na Bliskim Wschodzie. Od 2003 roku ponad milion chrześcijan zostało zabitych lub uciekło w wyniku prześladowań w Iraku. Są oni obiektem nieustannych ataków, giną za swoją wiarę, są porywani dla okupu, mają konfiskowane domy.  Muszą radzić sobie z wieloma formami dyskryminacji tylko dlatego, że wierzą w innego Boga niż islamiści i tego Boga nie chcą się wyprzeć za żadną cenę.

Niestety bardzo słabo słyszalne jest ich wołanie o pomoc. Tymczasem potrzebują międzynarodowego wsparcia, nacisku na lokalne władze, by zagwarantowały im wolność religijną i zapewniły ochronę, jako mniejszościom.

Tematem prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie od wielu lat zajmuje się amerykańska dziennikarka i korespondentka wojenna Mindy Belz, która wielokrotnie odwiedzała ten rejon świata. Autorka na podstawie wieloletnich obserwacji i doświadczeń z różnych miejsc świata (między innymi z Sudanu, Syrii, Afganistanu, Egiptu, Turcji) wysuwa wniosek, iż islamski ekstremizm stopniowo zajmuje miejsce komunizmu w roli głównego zagrożenia dla świata Zachodu.

Oto człowiek
Adam Szustak

Dominikanin, Adam Szustak, od kilku lat prowadzi życie wędrownego kaznodziei, realizując w ten sposób dominikańską dewizę: głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. Kaznodziejską opowieść o Bogu snuje również w internecie. Jest autorem licznych książek i audiobooków.

 „Oto człowiek” to pięknie wydana pozycja z rozważaniami, które prowadzą przez jerozolimskie  miejsca i spotkania, znane z Chrystusowej drogi krzyżowej. „Najczęściej, pisze Autor, szukamy wielkich olśnień, odkrywczych znaczeń tekstów Ewangelii, jakichś wywracających życie przemian, a tu celem jest to, by po prostu iść. Podążać drogą, którą szedł Jezus, i mijać zakątki, ulice, patrzeć na ludzi. […] Tak po prostu. Bo w tej drodze może być ukryta łaska dla nas”.

Dominikanin, podobnie jak Ojciec Święty, gdy odprawiał wielkopiątkową drogę krzyżową w Koloseum, zamiast standardowych stacji drogi, zaproponował do medytacji nowe, oryginalne miejsca zadumy. Bo to jest droga otwarta, z wciąż nieodkrytymi przestrzeniami człowieczego zmagania, trudu i oddania.

Warto dodać, iż publikacja zawiera przepiękne zdjęcia Ziemi Świętej.

Prezentowane książki można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *