Kultura w Kwarantannie przyspiesza działalność

Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – koncertów, spotkań literackich, warsztatów i rozmów – planują zrealizować organizacje pozarządowe w ramach grupy Facebook “Kultura w Kwarantannie”.

Fundacja Q, Stowarzyszenie Folkowisko i Inicjatywa LWL rozszerzają swoją działalność w Facebookowej społeczności stworzonej w pierwszych dniach izolacji społecznej. Dotąd przyciągnęła ona ponad 66 tysięcy członków i stała się jedną z największych grup kulturalnych w polskim segmencie Facebooka.

Lato zawsze było czasem kultury. Festiwale, imprezy plenerowe, duże wydarzenia. W tym roku skala tych działań będzie ograniczona, więc postanowiliśmy wzmocnić nasze wysiłki na rzecz rozwoju “Kultury w Kwarantannie” i zaplanowaliśmy serię wydarzeń w naszej grupie – mówi Marcin Kurnik z Fundacji Q, jeden z liderów projektu. Wśród nich będą wycieczki on-line, warsztaty hand-made, spotkania o fotografii, wydarzenia literackiej grupy Rozstaje.art i Fundacji Q, a także Festiwale Wędrowiec, Cieszanów Rock Festiwal, Festiwal Opowieści, a w najbliższym czasie również niemalże całość Festiwalu Folkowisko. Ten ostatni odbędzie się również na żywo dla ograniczonego grona 149 osób.

Na Folkowisku próbujemy nowych metod relacji z publicznością: jednocześnie działając na miejscu z publicznością, jak i animując kontakt z widzami w internecie. To spore wyzwanie, ale przetestowanie takiej formy festiwalu odkryje przed nami i całą branżą nowe możliwości – mówi Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.

Organizatorzy planują współpracę z licznymi inicjatywami i transmisję różnych letnich wydarzeń. – Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie stypendystów i organizacje dotowane w ramach programu “Kultura w Sieci”. Wiemy, że one poszukują kanałów do prezentacji swoich działań, a nasza grupa może być dobrą przestrzenią do zebrania ich wszystkich – dodaje Marcin Kurnik.

Wreszcie – liderzy projektu będą chcieli dzielić się wiedzą w ramach spotkań o dostępności kultury. Podczas nich działacze kulturalni realizujący swoje działania online będą opowiadać o dobrych praktykach, doświadczeniach i możliwościach technologicznych dla prezentowania kultury online. – Mamy nadzieję, że umożliwi to innym organizacjom zdobycie podobnej elastyczności w działaniach, jaką udaje uzyskać się nam i przerwy w fizycznym działaniu instytucji, których spodziewamy się ponownie jesienią, nie będą takie straszne – dodaje Marcin Kurnik.

Fot. Adrianna Zoldak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *