Masters – pasja i sposób na życie

Mastersi to grupa pasjonatów, którzy w wieku dziecięcym, młodzieżowym, uprawiali pływanie i po wielu, wielu latach wrócili do tego sportu. Pomysłodawcą utworzenia takiej sekcji w Tarnobrzegu były dwie osoby — Angelika Michalik i Krzysztof Dydo. Widzieli, jak ruch Masters rozwija się w Polsce i na jak wysokim jest poziomie.

Początkowo udało im się namówić 3 osoby i od lutego 2013 roku rozpoczęły się treningi o 6 rano. Następnie puścili wici wśród byłych pływaków, czy ktoś byłby chętny wrócić do treningów i startować w profesjonalnych zawodach. Pomysł wszystkim się spodobał, ale ranne wstawanie i wchodzenie do wody o 6 rano i przepłynięcie kilku kilometrów — to już nie było tak kolorowe. Dlatego początki okazały się bardzo trudne. Dodatkowo każdy z nich miał życie zawodowe i rodzinne. Pogodzić wszystko, to było nie lada wyzwanie.

Pierwsze zadania, jakie stawiał im trener, dla niektórych były niemożliwe do wykonania, a perspektywa przepłynięcia kilku kilometrów była dla nich nie do osiągnięcia. Tak się im przynajmniej wtedy wydawało. Mimo tego, grono klubowiczów Masters się rozrastało. Dla niektórych motywacją było to, żeby zrobić coś dla siebie, dla innych to, żeby udowodnić, że dadzą radę. Wiele osób bowiem śmiało się i mówiło, że kwestia paru miesięcy i się poddadzą. Na początku byli bez przerwy niewyspani i zmęczeni. Czasami niektórym oko zdarzało się przymknąć w pracy. Tak było przez kilka miesięcy, ale powoli ich organizmy przyzwyczajały się do nowego rozkładu dnia.

Pierwsze zawody odbyły się w maju 2013. Był to Puchar Polski w Stalowej Woli. Strach mieszał się z podekscytowaniem i każdy z nich pamięta, jak nogi drżały na słupku. Był to taki mały sprawdzian. Ku zaskoczeniu zawodników tarnobrzeskiego klubu — wypadli rewelacyjnie, zdobywając sporo medali. Wtedy właśnie dostali skrzydeł. Upewnili się, że ich praca ma sens i grono Mastersów zaczęło się szybko powiększać.

Najważniejsze zawody — Mistrzostwa Polski, odbyły się w listopadzie 2013 roku w Krakowie. W tych 3-dniowych zmaganiach wystartowało 720 zawodniczek i zawodników z kraju i z zagranicy. Tam dopiero zobaczyli, ile klubów Masters funkcjonuje  w Polsce i na świecie. Tarnobrzeżanie zdobyli na tych zawodach ponad 30 medali i uzyskiwali bardzo dobre czasy. Do dzisiaj na każdych zawodach są w czołówce, bijąc rekordy Polski. W sumie do tego czasu zdobyli ich około 300!

Rok 2018 zaczął się dla klubu Masters bardzo pozytywnie. Mieli możliwość pojawienia się na prestiżowej Gali Sportu w 58 Plebiscycie na najlepszych i najpopularniejszych sportowców Podkarpacia, odbierając nagrodę dla najpopularniejszej drużyny w Tarnobrzegu. To kolejna motywacja do dalszej pracy.

W tym roku, w lutym, będą obchodzić 5 rocznicę powstania sekcji UKS Delfin Masters Tarnobrzeg. Zawodnicy są z tego bardzo dumni. Oni wiedzą, ile pracy i wysiłku kosztuje sukces. Cel główny — wystartować na Mistrzostwach Świata albo Mistrzostwach Europy Masters. Z całą pewnością idą w prawidłowym kierunku.

Obecnie do sekcji Masters należą: trenerzy Krzysztof Dydo i Angelika Michalik oraz zawodnicy: Agata Meksuła, Renata Osmala, Anglika Rozmus, Patrycja Urbaniak, Monika Wojciechowska, Piotrek Darowski, Witek Flak, Piotr Hevelke, Sławomir Kowalski, Maciej Kunicki, Paweł Nowak, Tomasz Ostrowski, Maciej Płaneta, Zbigniew Ramos, Artur Szklarz, Albert Szwajkowski, Krzysztof Ślęczka, Rafał Woźniak, Piotrek Zawół, Kamil Zieliński.

Angelika Rozmus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *