Miłość, która boli – toksyczne związki kobiet

Zanurzanie się w świecie książek, to jedna z najbardziej relaksujących czynności. Do lektury ulubionych pozycji, zabieramy się najczęściej w wolnym czasie, ponieważ czytanie jest zajęciem, któremu trzeba oddać się w 100 procentach. Na szczęście są jeszcze audiobooki, dzięki którym możemy przebywać w książkowej rzeczywistości wtedy, gdy nie mamy możliwości, aby czytać…

logo MBP - Miłość, która boli – toksyczne związki kobiet

 

poleca…

 

 

Trzepot skrzydeł
Katarzyna Grochola

„Świata nie ma, kiedy ktoś cię upokarza. Świat zewnętrzny przestaje istnieć. Nie ma rodziców, nie ma prawników, nie ma terapeutów, nie ma przyjaciół. Jesteś tylko ty i on. Oprawca.”

Audiobook „Trzepot skrzydeł” we wspaniałej interpretacji samej pisarki to opowieść o młodej kobiecie, która pozornie wiedzie szczęśliwe życie. Hanka ma dobrą pracę, własny dom oraz cudownego męża – obiekt zazdrości koleżanek. Jednak partner głównej bohaterki w ukryciu czterech ścian przeobraża się w kata. Darząc żonę chorym, obsesyjnym uczuciem, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie, torturuje i upokarza. Kobieta brnie jednak dalej w ten związek. Nie umie, nie chce odejść, czuje strach przed wyrwaniem się z klatki. Siniaki ukrywa pod makijażem, złamanie ręki tłumaczy upadkiem, cierpienie ukrywa pod doskonale wyuczonym uśmiechem. Towarzyszy jej świadomość, że tak naprawdę jest nikim, samotność staje się nie do zniesienia.

Katarzyna Grochola mówi o miłości, która przeradza się w przemoc, oraz o trudnościach, jakie napotkamy w sobie, by z niewoli tych, których kochamy się wyzwolić. Wreszcie pojawia się taki moment, że bohaterka mówi NIE, że zaczyna walczyć o siebie. Za swój protest płaci ogromną cenę, wyzwala się jednak z więzów uczucia, które niszczy. Warto sięgnąć po „Trzepot skrzydeł”, aby się dowiedzieć co sprawiło, że Hanka postanowiła przeciwstawić się mężowi.

Za zamkniętymi drzwiami, Na skraju załamania
Thrillery psychologiczne angielskiej pisarki B.A. Paris w interpretacji Ewy Abart   

Zamknięte drzwi Jacka i Grace kryją sadystyczne tajemnice. Przez przysłowiową dziurkę od klucza czytelnik może podglądnąć momenty z życia ,,Barbie i Kena”. Idealni ludzie, ich wspaniałe życie i różowa wata na patyku – tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ale w bestsellerowym audiobooku B.A. Paris pt. ,,Za zamkniętymi drzwiami”, cukrowa wata smakuje gorzko. ,,Za zamkniętymi drzwiami”, to obrazek z życia domowego psychopaty. Paris wykreowała interesującego, choć odrażającego przy bliższym poznaniu bohatera. Tak naprawdę, to nieszczęśliwy człowiek. Od początku wyznacza Grace granice. Kobieta wyraźnie ma dość przemocy, brutalności i męskiej dominacji: „Zawsze jest przy mnie. Jest moim nadzorcą, katem, strażnikiem więziennym. Nie mogę się ruszyć bez niego, nawet do toalety w restauracji”. Od tej książki nie można się oderwać. Autorka skutecznie buduje napięcie, wciągając czytelnika w historię. Trudno nie kibicować Grace i nie trzymać kciuków za to, aby uwolniła się od męża psychopaty. Nawet jeśli będzie to rozwiązanie ostateczne…

„Za zamkniętymi drzwiami” to przerażająco prawdziwa historia. Możliwa we współczesnym świecie. Historia pełna emocji. Takie „idealne” pary przecież się zdarzają, a dramaty, często trwające latami, dzieją się za zamkniętymi drzwiami. I często nikt: ani rodzina, ani przyjaciele nie dostrzegają symptomów zła. A nawet jeśli coś ich niepokoi, „idealna” para szybko rozwiewa ich wątpliwości – ze strachu lub dla zachowania pozorów.

Thriller „Na skraju załamania” opowiada historię kochającego męża, który nie odzywa się do żony inaczej niż ,,kochanie” i regularnie wysyła żonę do psychiatry. On ją ,,kocha”, jak kłamliwie twierdzi, ale nie przeszkadza mu to mieć skoki w bok. Pojęcie zdrady nie funkcjonuje w systemie moralnym tego człowieka. Używa pięknych, wzniosłych słów, za którymi kryje się samo zło. Pusty człowiek, pozbawiony głębszych uczuć, ale potrafiący oczarować kobiecą duszę. Cass ma dom, pracę, przyjaciółkę i męża. Wszystko pozornie jest tak, jak być powinno. Tylko, dlaczego Cass tonie w swoim małżeństwie??? U jej matki dość wcześnie została zdiagnozowana demencja. Każdy dzień przypomina walkę z obsesyjnymi myślami o chorobie. Wyczerpuje to bohaterkę psychicznie. Dlatego staje się coraz łatwiejszym celem manipulacji ,,ukochanej osoby”, która okazuje się w codziennym życiu kimś innym. Tajemnicze morderstwo dokonane pewnej ulewnej nocy w zaparkowanym samochodzie na leśnej drodze, rzuca cieniem pierwsze podejrzenia. Reszta powieści rozgrywa się głównie w czterech ścianach domu Cass. Głuche telefony od dręczyciela, obecność podglądacza potęgują depresyjne nastroje kobiety, którą ostatnie wydarzenia wytrąciły z równowagi i odbiły się echem, wpędzając ją w poczucie winy. Kto podpisał umowę o instalację alarmu i kto zaprosił sąsiadów? I dlaczego wczoraj alarm działał a dziś nie? No i ten wózek dziecięcy zamiast szopy… Cass nagle zapomina jak obsługuje się sprzęty AGD w swoim własnym domu. Paris udaje się spotęgować to przerażające uczucie. Tymczasem mąż zabiera ją do lekarza, wspiera, karmi i podaje tabletki. Trop prześladowcy to pojawia się, to znika. W tej powieści uderza jedna rzecz: to właśnie ci, którzy znają nasze słabe strony, potrafią to perfidnie wykorzystać.

Prezentowane audiobooki dostępne są w Filii nr 1 (Osiedle Serbinów) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *