Mój prąd – rusza rządowy program dopłat do paneli fotowoltaicznych

Uruchomiony został program dotacji do fotowoltaiki pod nazwą „Mój prąd”, który obsługiwać będzie NFOŚiGW. Program ma na celu zwiększyć liczbę instalacji słonecznych na dachach polskich domów o blisko 200 tysięcy.

Z dopłat skorzystać będą mogły jedynie osoby fizyczne. Dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW. Dotacji nie otrzymają osoby, które mają już instalację, za którą zapłaciły przed 23 lipca.

NFOŚiGW przeznaczył na program 1 mld zł ze środków znajdujących się już na rachunku NFOŚiGW i pochodzących m.in. z opłat za zanieczyszczanie środowiska. Z dotacji w maksymalnej wysokości 5000 zł skorzystać będzie mogło zatem 200 000 osób.

instalacja pv moj prad fotowoltaiczna dotacja 1024x590 - Mój prąd - rusza rządowy program dopłat do paneli fotowoltaicznychRok 2019 w Polsce to czas fotowoltaiki – sposób na realne obniżenie rachunków za prąd oraz niezależność od podwyżek cen energii. To także ekologiczne rozwiązanie dla domów z myślą o czystym środowisku na pokolenia.

Na polskim rynku jest wiele firm oferujących usługi z zakresu sprzedaży i montażu urządzeń fotowoltaicznych. Wybierając ofertę, należy kierować się tym, aby instalacje fotowoltaiczne spełniały kilka podstawowych standardów. Przede wszystkim należy wybrać ofertę i firmę, która rozszerzając okres gwarancyjny (nie 5 czy 8 lat), bierze za montowany przez siebie sprzęt pełną odpowiedzialność i daje dodatkową, swoją gwarancję na wszystkie komponenty.

Kolejnym czynnikiem jakim należy się kierować wybierając firmę, to profesjonalny i szybki montaż. Jednocześnie oznacza to, że ma ona dopracowaną logistykę i sprawdzoną sieć instalatorów. Nie bez znaczenia jest również czas zgłoszenia zamontowanej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego – im szybszy, tym szybciej klient zacznie czerpać zysk z produkcji energii elektrycznej.

Stawiając na fotowoltaikę, jej przyszły właściciel powinien otrzymać elegancką i wydajną technologię. Czarne panele monokrystaliczne powinny mieć już moc ponad 300 Wp na panel i technologię, która daje żywotność paneli i utrzymanie sprawności na wysokim poziomie przez długie lata. W przypadku kluczowych w instalacji fotowoltaicznej paneli, inwertera i zabezpieczeń zbyt niska ich cena z reguły przekłada się na przyszłe kłopoty.

Ważnym elementem w wyborze firmy sprzedającej instalacje fotowoltaiczne jest też kompleksowość ich oferty w kontekście taniego finansowania. Często firmy mają umowy z bankami i dzięki tym umowom da się otrzymać finansowanie na poziomie niższym niż 5% RRSO na 10 lat. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna sama się spłaca, a właściciel domu zamiast płacić rachunki za prąd spłaca ratę kredytu. To najlepsza z możliwych inwestycji, bo właściciel domu nie inwestuje nic. Wiele firm instalujących panele gwarantuje właśnie takie finansowanie, co jest najlepszą opcją jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki.

W poszukiwaniu najlepszej oferty warto zorientować się, czy interesująca nas firma posiada portfolio, aktywne konta na portalach społecznościowych oraz stronę internetową – media, na których można zobaczyć zamontowane przez nią instalacje fotowoltaiczne. Stale rosnąca liczba zadowolonych klientów to rezultat dynamicznego rozwoju, jakości usług i wysokiego standardu obsługi.

I. S-P

Źródło: www.columbusenergy.pl,  ŚwiatOZE.pl
Fot. www.columbusenergy.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *