„Najpierw się czyta komiksy, a potem książki (…)” Grzegorz Rosiński

logo MBP - „Najpierw się czyta komiksy, a potem książki (…)” Grzegorz RosińskiKomiksy postrzegane są jako literatura o wielkiej i niezwykle komunikatywnej sile przekazu. W  sferze literatury dziecięcej i młodzieżowej stanowią niemałe wyzwanie dla autorów. Obrazkowo – słowne historie najłatwiej  trafiają bowiem do czytelnika, są nośnikami ważnych i mądrych treści. Ponadto stanowią zachętę estetyczną i  intelektualną do dalszej przygody z kolejnymi lekturami. W bibliotekach niewątpliwie  nadal królują na półkach ulubieńcy młodszego pokolenia. Kultowe tytuły i autorzy polskiego i europejskiego kanonu: „Tytus, Romek i A’tomek”, „Kajko i Kokosz”, „Przygody Jonki, Jonka i Kleksa”, „Lucky Luck”. Nie może również zabraknąć  przygód  wojownika Thorgala  dla starszej młodzieży.

Obecnie na rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej propozycji komiksowych  dla dzieci i o dzieciach, ich perypetiach,  świetnie narysowanych,  zabawnych i mądrych. To pełne ciepła i przemyślanych, trafnych przekazów edukacyjnych.

Takim właśnie przekazem posługuje się Tomasz Samojlik w swojej obrazkowej historyjce – zbiorze 18 króciutkich scenek z życia lasu i jego mieszkańców „To nie jest las dla starych wilków”. Przygody bohaterów, którym autor nadaje typowo ludzkie cechy są okazją do przekazania  interesujących zagadnień z  wiedzy przyrodniczej. W lesie odnajdziemy jenota detektywa, łasice Ninję, przygnębioną zimą wydrę, wiewiórkę o matematycznych zdolnościach. Wszystko to poza tym szalenie  wciąga, bawi, pobudza do śmiechu i co najważniejsze uczy.

Po kolejną propozycję komiksową sięgną zarówno dzieci jak i starsi czytelnicy biblioteki. To ciekawie zilustrowana opowieść sprzed lat, spisana znacznie wcześniej już przez braci Grimm, znana ze średniowiecznej legendy o pewnym niemieckim miasteczku i tragicznych wydarzeniach z 1284 roku. Dwójka pisarzy Jay Asher (znany z bestselerowej powieści „13 powodów”) oraz Jessica Freeburg (autorka paranormalnych powieści) do spółki ze znakomitym rysownikiem Jeffem Stokely’em stworzyli historię, która ożyła na nowo w  „Szczurołapie”. Bohaterką komiksu jest nastoletnia Magdalena, którą ze względu na jej ułomność (nie słyszy) wszyscy mieszkańcy omijają i traktują jak popychadło. Dziewczyna ma dar wymyślania różnych historii  i marzy o tym, że kiedyś przeżyje miłość jak z bajki. I kiedy w miasteczku  Hameln, spotyka nieznajomego przybysza, oczarowana zakochuje się w nim. I wtedy odkrywa jego mroczny, okrutny świat. Za przyczyną ich znajomości dowiadujemy się  jakie było zakończenie tej niesamowitej historii jaka wydarzyła się ponad 700 lat temu w małym miasteczku Hameln. Trudne problemy i przykre emocje dopełnione doskonałymi ilustracjami świetnie oddają klimat tamtej epoki i czynią ze „Szczurołapa” pozycję, po którą z przyjemnością sięgną czytelnicy w różnym wieku.

Jakiś czas temu Wydawnictwo FoxGames do swoich nowości dodało niespotykaną jak dotąd pozycję wydawniczą w Polsce – komiksy paragrafowe. To nowość na rynku wydawniczym, którą z przyjemnością wezmą do ręki nie tylko zagorzali miłośnicy komiksów. Oddział dla dzieci i młodzieży ma do zaproponowania  13  różnych tytułów tej wciągającej i emocjonującej gry literackiej. Rozpoczynając czytanie wybieramy postać, stajemy się tym samym bohaterem komiksu  i to my – czytelnicy decydujemy jak potoczą się jej losy, tworzymy tym samym swoją własną historię, dokonując wyborów, przeskakując pomiędzy stronami, wybierając bardziej lub mniej logiczne rozwiązania. To niesamowicie wciągająca rozrywka – zdobywamy nowe  umiejętności, rekwizyty, tracimy punkty, rozwiązujemy zagadki, stajemy do walki, wszystko po to, by dotrwać do końca „ rozgrywki” i dowiedzieć się jakie niespodzianki czekają nas na zakończenie opowieści. Niekoniecznie musisz być londyńskim detektywem jak w komiksie „Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa”, możesz stanąć do „walki w świecie walecznych rycerzy,  strasznych wilkołaków, wampirów albo zostać piratem lub łowczynią nagród”. Wspaniała przygoda, zwroty akcji, dreszczyk emocji i trzymająca w napięciu historia to wspaniała uczta literacka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *