Nauczycielem jest się na zawsze

– Jestem, byłem i zostanę nauczycielem – mówił do zgromadzonych w sali widowiskowej TDK nauczycieli, wychowawców, przedstawicieli oświaty prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Tymi słowami rozpoczął oficjalne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Tarnobrzegu.

Jak podkreślił prezydent miasta, nauczycielem zostaje się na zawsze. – Tu się nic nie zmienia, zawsze będę nauczycielem, bez względu na to, w jakiej roli, czy funkcji przyjdzie mi jeszcze w życiu się znaleźć – tą deklaracją rozpoczął tarnobrzeskie obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Zwracając się do zgromadzonych w sali widowiskowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury gości, nauczycieli, przedstawicieli instytucji, które ze szkołami i na rzecz tarnobrzeskich szkół pracują, podkreślił, jak ważną grupą zawodową są pedagodzy. – To dzięki nam młody człowiek zaczyna wchodzić w dorosłość. Nauczyciel towarzyszy dziecku, później młodemu człowiekowi w kolejnych etapach jego życia. Są dziś wśród nas ci, którzy pracują w żłobkach, są pracownicy przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, ale i pracujący na wyższych uczelniach. Są też wreszcie ci, którzy tę funkcję aktywnie przestali już pełnić – mówił prezydent Bożek. Do emerytowanych pedagogów skierował nie tylko życzenia, ale przede wszystkim podziękowaniami za lata pracy na rzecz wychowania kilku pokoleń tarnobrzeżan. – Wśród państwa są także ci, którzy i mnie próbowali wychować. Próbowali mnie czegoś nauczyć, nie wiem na ile im się to udało. To życie zweryfikuje – mówił nie tylko jako nauczyciel, ale i uczeń, prezydent Dariusz Bożek.

W wystąpieniu nie zapomniał o nauczycielach, którzy obecnie aktywnie pracują na rzecz tarnobrzeskiej oświaty. – Dzięki Wam poziom nauczania w naszych szkołach jest bardzo wysoki. Dzięki Wam możemy być dumni z naszych uczniów. Ich sukcesy, osiągnięcia to wszystko dzięki Wam – podkreślał włodarz. – Chcemy być dla uczniów  mistrzami, ale mamy świadomość, że nasi uczniowie często nas przerastają. I to jest wspaniałe w tym zawodzie. Cieszą mnie moi uczniowie, którzy osiągają dziś niesamowite sukcesy. Mam taką satysfakcję, że może jeden procent tego, kim dziś są, co sobą reprezentują, dostali ode mnie. Tak samo dostają od Was. To jest ten moment, by za to, co robicie powiedzieć dziękuję.

Z podziękowaniami do przedstawicieli szkół, osób, instytucji, radnych miejskich, pracowników kuratorium w Tarnobrzegu, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, do wszystkich którzy pracują na rzecz tarnobrzeskiej oświaty, z którymi wydział edukacji tarnobrzeskiego magistratu współpracuje zwrócił się Tomasz Krawczuk, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega. Nie zapomniał o tych, którzy włożyli szczególny wysiłek w to, by uczniowie mogli rozpocząć kolejny rok szkolny. – Szczególne podziękowania dla pracowników, rodziców uczniów szkół nr 3, 4, 10, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Zespołu Szkół nr 2 za cierpliwość oraz trud włożony w prace przy zmianie siedzib szkół i remonty budynków oświatowych – podkreślił.

Ciepłe słowa do przedstawicieli oświaty popłynęły od związków zawodowych, szkolonej „Solidarności” oraz ZNP. Odczytano też okolicznościowy list od Podkarpackiej Kurator Oświaty Małgorzaty Rauch, w którym kurator podkreśliła, jak trudno być nauczycielem w czasach, gdy z ławek szkolnych spogląda pokolenie Google’a, gdy pojawiają się głosy nawołujące do zmiany staromodnej narracji.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.

Źródło: UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *