Nie daj szans złodziejowi i oznakuj swój rower

W tarnobrzeskiej policji od 2011 roku realizowane są działania związane ze znakowaniem rowerów. Głównym celem działań jest odstraszenie potencjalnego złodzieja przed kradzieżą oraz możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych. Od początku działań do chwili obecnej oznakowano 458 rowerów.

Najczęściej znakowanie odbywa się na terenie Komendy, ale także podczas różnych imprez plenerowych oraz pikników rodzinnych. Co roku, a w szczególności w okresie wiosenno-letnim tarnobrzescy policjanci odnotowują zwiększoną liczbę kradzieży jednośladów, dlatego postanowiliśmy przypomnieć o możliwości oznakowania rowerów. Samo oznakowanie w pewnym stopniu odstrasza potencjalnego złodzieja przed kradzieżą, ale również utrudnia mu jego sprzedaż. Dodatkowym atutem oznakowania roweru jest wpisanie go do bazy Rejestru Rowerów Oznakowanych co pozwala na jego łatwą identyfikację. Często zdarza się, że właściciele skradzionych jednośladów nie mieli żadnych numerów identyfikujących ich rower ani dokumentów poświadczających, że są ich właścicielami, dlatego system ten pozwala na łatwiejszą identyfikację właściciela w przypadku jego utraty.

Pamiętajmy, że znakowanie rowerów jest jedną z metod zabezpieczania ich przed kradzieżą, ale nie zapominajmy o tych najprostszych rozwiązaniach, jak stosowanie zapięć, gdy pozostawiamy rower w miejscu publicznym, czy nie pozostawianiu rowerów na klatkach schodowych. W przypadku gdyby jednak doszło do kradzieży, warto dysponować fotografią, spisanymi numerami fabrycznymi oraz cechami trwałymi roweru, bowiem w znaczny sposób ułatwi to jego identyfikację i ustalenie właściciela przez Policję.

Znakowanie roweru jest bezpłatne i odbywa się poprzez naniesienie na element ramy numeru identyfikacyjnego, wprowadzanego później do Rejestru Rowerów Oznakowanych oraz umieszczeniu naklejki „Mienie oznakowane – KMP w Tarnobrzegu”. Znakowanie wykonywane jest za pomocą mikro-udarowego „engrawera”, który powodując zmiany w strukturze metalu umożliwia jego odczyt. Przypominamy, że znakujemy tylko sprawne rowery i odpowiednio wyposażone, których właściciel jest pełnoletni (niepełnoletnich zapraszamy z prawnymi opiekunami), posiadający przy sobie dowód tożsamości, dowód zakupu roweru oraz złoży pisemne oświadczenie, że jest jego właścicielem.

Znakowanie roweru odbywa się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, na ul. 1 Maja 2, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00 po uprzednim telefonicznym kontakcie z dyżurnym KMP Tarnobrzeg (0-15) 851-33-10 lub asp. Stanisławem Cibą (0-15) 851-33-13.

Materiał przygotował: aspirant Stanisław Ciba,
Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *