Nie ten jest lekarzem, kto wszystkie recepty zna na pamięć…

Nie ten jest lekarzem, kto wszystkie recepty zna na pamięć, lecz ten, kto w odpowiedniej chwili umie do książki zajrzeć.                                                                                                                                                                           /Antoni Czechow/

logo MBP - Nie ten jest lekarzem, kto wszystkie recepty zna na pamięć...

Alergie

Danuta Myłek

Alergia, zwana chorobą cywilizacyjną XXI wieku, dotyka coraz większej liczby osób w Polsce i na świecie. Chorują na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie leczona lub zbyt późno wykryta może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Znanym specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii jest dr n. med. Danuta Myłek –  pionier w alergologii na Podkarpaciu, członek kilku prestiżowych alergologicznych organizacji naukowych i praktykujący lekarz. Popularyzuje zdrowy styl życia i jest autorką wielu publikacji z zakresu alergologii i dermatologii. Od dzieciństwa przez długie lata sama borykała się z chorobami, które były skutkiem alergii, dzisiaj zaś, dzięki diecie, której hołduje, jest zdrowa i pełna życia.

W książce Alergie znajdziemy szczegółowy opis przyczyn alergii, metod ich leczenia, sposobów zapobiegania uczuleniom oraz wiele praktycznych rad dla alergików i ich rodzin. Do tematu zdrowia autorka podchodzi całościowo, uświadamia czytelnikowi jak złożone procesy zachodzą w organizmie i pokazuje, że mogą być uzależnione od zupełnie niezwiązanych czynników. Na konkretnych przykładach ze swojej bogatej praktyki lekarskiej przystępnie omawia różne rodzaje uczuleń i dowodzi, iż stosując właściwą terapię i prowadząc odpowiedni tryb życia można wyleczyć większość alergii.


Gdy bolą stawy. Jak sobie pomóc, gdy nic już nie pomaga

Anna Kłosińska, Dariusz Klarecki

Z myślą o wszystkich, którzy borykają się z chorobami reumatycznymi powstała książka autorstwa Anny Kłosińskiej i Dariusza Klareckiego. Anna Kłosińska jest fizjologiem żywienia, dietetykiem i terapeutą. Zajmuje się m.in. naturalnymi sposobami wspierania w leczeniu wielu chorób oraz diagnostyką w zakresie badania alergii i nietolerancji pokarmowych. Drugi współautor książki, Dariusz Klarecki, jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Obecnie pracuje w sanatoriach uzdrowiskowych w Busku Zdroju. Ma opinię lekarza pasjonata, otwartego na problemy pacjentów i wnikliwie poszukującego nowych rozwiązań.

Według autorów przewlekła farmakoterapia przeciwreumatyczna często nie przynosi pożądanych rezultatów, lecz przyczynia się do powstania nowych chorób, będących skutkiem ubocznym stosowania leków. Alternatywą są m.in. zaproponowane i dokładnie opisane w książce formy leczenia kompleksowego za pomocą metod naturalnych i fizykalnych, detoksykacja organizmu oraz radykalna zmiana sposobu odżywiania. Opisane w książce metody leczenia i diagnostyki opierają się na udokumentowanych badaniach medycznych. Na kartach książki ukazane są też historie osób, którym udało się wygrać z chorobą albo przynajmniej złagodzić jej skutki.

 

Nie daj się zjeść grzybom Candida

Andrzej Janus

W swojej książce Andrzej Janus, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej, przestrzega, iż przyczyną wielu chorób i dolegliwości (m. in. astmy oskrzelowej, zapalenia jelit, łuszczycy, jaskry, nadciśnienia tętniczego) mogą być grzyby Candida. Pozornie są one nieszkodliwymi mikroorganizmami obecnymi we florze bakteryjnej jelit każdego człowieka. W sprzyjających jednak okolicznościach (np. zła dieta, antybiotykoterapia) doprowadzają do rozwoju grzybicy. Poprzez lekturę książki możemy zapoznać się z rodzajami grzybów, opisem klinicznym kandydozy, czynnikami sprzyjającymi jej rozwojowi oraz metodami leczenia. Autor prezentuje czytelnikom listę produktów zabronionych i polecanych przy grzybicach, preparaty i kuracje wspomagające leczenie oraz zbiór przepisów na potrawy wskazane w tej chorobie. Książka zawiera także testy na obecność grzybów, które każdy może samodzielnie wykonać w domu.

 

Prezentowane książki i wiele innych publikacji z zakresu edukacji zdrowotnej można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *