Nowości wydawnicze

„Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

Od najmłodszych lat życie ks. Jana Kaczkowskiego naznaczone było niepełnosprawnością, chorobami, częstymi pobytami w szpitalu. W wieku 38 lat przegrał walkę z rakiem.

Na podstawie rozmów z nim powstało kilka książek. Należy do nich „Życie na pełnej petardzie…”. Książka zarówno refleksyjna, jak i wywołująca uśmiech. Przeznaczona dla wszystkich, nie tylko wierzących, ale także poszukujących. Porusza między innymi problemy związane z in vitro, karą śmierci, aborcją, antykoncepcją czy celibatem. O czym jest książka pod tak intrygującym tytułem, odpowiada w Przedmowie dziennikarz Piotr Żyłka, prowadzący wywiad z ks. Janem: „To szczera rozmowa. Do bólu. Bez udawania. O jego życiu, duchowości, o tym, co jest dla niego najważniejsze…

„Paryż” Edward Rutherfurd

Niezwykłą i pełną przygód podróż po Paryżu można odbyć wraz z bohaterami powieści Edwarda Rutherfurda (właść. Francis Edward Wintle). Autor jest brytyjskim pisarzem, który po studiach porzucił karierę w branży wydawniczej, by oddać się pasji tworzenia monumentalnych powieści, pełnych bogactwa historycznego i kulturowego.

Akcja „Paryża” rozgrywa się na przestrzeni ośmiu stuleci i ukazuje dzieje kilku rodów, przepełnione tajemnicami, intrygami, zdradami, miłością i nienawiścią.

Losy fikcyjnych bohaterów na kartach powieści przeplatają się z autentycznymi wydarzeniami i postaciami ważnymi dla dziejów Paryża. W tej podróży można spotkać królów, kardynałów, Gustawa Eiffela, Coco Chanel, Claude Moneta, Ernesta Hemingwaya. To prawdziwa literacka, historyczna i podróżnicza uczta.

Inne książki autora z serii o znanych i pięknych miastach to: „Londyn” i „Nowy Jork”.

„W cieniu prawa” Remigiusz Mróz

Pisarstwo Remigiusza Mroza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych obecnie polskich autorów, charakteryzuje językowa swoboda, elegancja narracji, dynamiczne tempo akcji, znajomość kruczków prawnych i paragrafów sądowych.

„W cieniu prawa” to powieść historyczna, z wątkiem kryminalnym i miłosnym. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku. W austriackim dworku zostaje przyjęty do pracy Polak, Erik Landecki. W czasie jego pierwszej nocy w dworze dochodzi do brutalnego morderstwa. Ofiarą jest dziedzic rodu. Oskarżony o tę zbrodnię zostaje nowozatrudniony pracownik. Od tej pory powieścią zaczynają rządzić spiski, intrygi, niedomówienia i zagadki, które doprowadzają do szokującego zakończenia. Warto sprawdzić jakiego.

„Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie II” Piotr Zychowicz

„Sowieci” są drugą, po „Żydach”, częścią cyklu „Opowieści niepoprawnych politycznie” Piotra Zychowicza. Autor zawodowo zajmuje się publicystyką historyczną. Jego książki prowokują do samodzielnego myślenia, często wywołują skrajne emocje — od zachwytu po negację. Sporą część książki stanowi zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Piotra Zychowicza z historykami, na temat różnych aspektów życia w Związku Radzieckim i rozmaitych kwestii związanych z komunizmem. Rozmówcami autora są między innymi: Simon Sebag Montefiore, prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Nikołaj Iwanow, prof. Robert Service.  Obok niezwykle interesujących wywiadów książka zawiera artykuły i eseje Piotra Zychowicza. Autor przedstawia między innymi metody działania i różne akcje radzieckiego wywiadu i kontrwywiadu, bestialskie zbrodnie Sowietów, eksterminacje Polaków przez władze komunistyczne. Najwięcej emocji wywołuje postawiona przez pisarza teza, iż komunizm był gorszy od hitleryzmu. Czy jest słuszna?  Zainteresowani muszą sami sobie odpowiedzieć na to pytanie – najlepiej po lekturze „Sowietów”.

„Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę” Sumia Sukkar

Powieść jest debiutem literackim autorki. Przedstawia historię rodziny w ogarniętej wojną Syrii. Historia ukazana jest oczami czternastoletniego Adama, chłopca, który przejawia symptomy zespołu Aspergera i synestezji. Przeżycia i emocje swoje nazywa kolorami. Ukazuje syryjską rzeczywistość z niewinnymi ofiarami i brutalnymi oprawcami.

To niezwykle wzruszająca powieść, przedstawiona bardzo sugestywnie. Czytelnik ma wrażenie, iż jest uczestnikiem tych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *