Ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Polska zamyka granice, wprowadza ograniczenia dotyczące zgromadzeń, ograniczenie otwarcia centrów handlowych. Premier: „Zamykamy drzwi przed pandemią. Chronimy naszych obywateli”. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego podyktowane jest koniecznością zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki wprowadza od soboty (14 marca) stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza zamknięcie wszystkich granic dla niemal wszystkich obcokrajowców. Powracający do Polski obywatele będą z automatu kierowani na czternastodniową kwarantannę. Od niedzieli nie będzie międzynarodowych lotów ani pociągów.  Lokale gastronomiczne serwować będą tylko posiłki na wynos. Sklepy będą działać normalnie, ale już nie galerie handlowe (zamknięte od północy z piątku na sobotę). Prócz sklepów spożywczych w galeriach otwarte będą apteki, drogerie i pralnie. Wprowadza się ograniczenie liczebności zgromadzeń do 50 osób, które dotyczą m.in. wydarzeń o charakterze religijnym, samorządowym lub państwowym.

Otwarte pozostaną banki. Bankomaty będą funkcjonowały normalnie i będą uzupełniane gotówką. Normalnie będą działać także punkty usługowe (poza restauracjami, barami, dyskotekami itd.). Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów. Ruch samochodowy, autobusowy i samolotowy wewnątrz kraju pozostaje bez zmian.

Fot. Kancelaria Premiera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *