OnkoRejs – Wybieram Życie

66812428 874486339577627 487402024145518592 n 300x300 - OnkoRejs – Wybieram ŻycieJuż po raz czwarty na trasach całej Polski mogliśmy zobaczyć osoby chore onkologicznie, które w ramach działalności Fundacji „OnkoRejs – Wybieram Życie” wzięły udział w projekcie „OnkoRejs Granicami Polski”. Projekt polegał na przygotowaniu i organizacji siedmiodniowego marszu, który odbył się w terminie od 23 do 29 czerwca i obejmował szesnaście z trzydziestu czterech dostępnych pieszych tras, po około 100 km każda. Na szlakach maszerowały grupy liczące do dziesięciu osób, będące osobami chorymi onkologicznie lub  osobami wspierającymi je.

 

Fundacja „OnkoRejs – Wybieram Życie” została założona przez panią Magdalenę Lesiewicz, młodą kobietę z Gdańska, która chorowała na raka piersi. To ona, wraz ze znajomym wpadła na pomysł zorganizowania wspólnego rejsu osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a następnie projektu „OnkoRejs Granicami Polski” po to, by dawać nadzieję wszystkim tym, którzy są chorzy i pokazać, że rak to nie wyrok i każdy z nas, nie tylko zdrowy, ma prawo do marzeń i powinien dążyć do ich spełnienia. Fundacja, poprzez organizację rejsów i marszy, zachęca do badań profilaktycznych i pokazuje, że rak w większości przypadków jest wyleczalny i wczesne wykrycie nowotworu pozwala uratować życie.

Wśród tegorocznych uczestników „OnkoRejsu Granicami Polski” byłam ja, osoba której dwa lata temu rak przewrócił życie do góry nogami, przerwał plany, marzenia, życie zawodowe, pozbawił sił i zdrowia, ale nie zabrał chęci życia.

onko3 300x300 - OnkoRejs – Wybieram ŻycieMoja przygoda z Fundacją „OnkoRejs – Wybieram Życie” rozpoczęła się ponad rok temu, kiedy podczas pobytu w szpitalu poznałam Amazonkę, która zachęciła mnie do wzięcia wspólnego udziału rejsie: Świnoujście–Kopenhaga–Gdynia w sierpniu 2018 r. Życie pisze jednak swoje scenariusze i w ówczesnym czasie na rejs nie starczyło mi sił. Leczenie się przedłużyło i było bardzo agresywne. Brakło również finansów i odwagi by popłynąć, ale przez cały kolejny rok walczyłam z chorobą, aby móc spełnić swoje marzenie i choć częściowo wrócić do dawnej aktywności.

 

Choć moje plany, by wyruszyć wzdłuż granic Polski były tylko w sferze marzeń, to już w lipcu 2018 r. zapisałam się na kolejny rok, jako uczestniczka na jedną z trzydziestu czterech dostępnych tras marszu, planując zmierzyć się ze swoimi słabościami na bieszczadzkich szlakach. Nie wiedziałam czy mi się to uda, czy będę w stanie podjąć tak duży wysiłek fizyczny i mu podołać, ale dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół i Stowarzyszeniu Amazonek „Pomocna Dłoń” w Tarnobrzegu, którego jestem członkiem, 23 czerwca 2019 r. wyruszyłam na siedmiodniowy marsz trasą numer 17. Biegła ona od Ustrzyk Górnych, poprzez Zatwarnicę, Wołkowyję, Myczkowce, Krościenko, Kalwarie Pacławską, aż do Przemyśla – łącznie ponad 100 km. Wspólnie ze mną maszerowało siedem innych, cudownych, silnych i pięknych kobiet, każda po przejściach onkologicznych. Wspierał i towarzyszył nam jako wolontariusz i przewodnik nasz przyjaciel Grzegorz Fic z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Moja „Bieszczadzka 17” zrzeszała ludzi w różnym wieku i z różnych zakątków Polski, tj. Tarnobrzega, Radomia, Warszawy, Żywca, Krosna oraz Brzegu, którzy w większości wcześniej się nie znali, a łączyło ich jedno – rak.

Wspólne przygotowania do marszu trwały kilka miesięcy i obejmowały prócz podnoszenia kondycji, również wytyczanie dokładnej trasy z uwzględnieniem równego podziału kilometrów do przejścia w ciągu każdego dnia, szukanie miejsc noclegowych oraz wyżywienia, zabezpieczanie transportu, bagaży, nawiązywanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, społecznościami lokalnymi, mediami i darczyńcami.

W tym roku nasz marsz rozpoczęliśmy, zgodnie z regulaminem projektu, spotkaniem mającym na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę antynowotworową oraz badania profilaktyczne. Spotkanie to odbyło się 22 czerwca przy szpitalu w Ustrzykach Dolnych, gdzie dzięki nieocenionej pomocy Stowarzyszenia Amazonek „Pomocna Dłoń” z Tarnobrzega, udało nam się nawiązać współpracę z Fundacją SOS Życie w Mielcu. Fundacja podstawiła cytomammobus wraz z zespołem go obsługującym, tj. lekarzem, pielęgniarkami i technikami, dzięki którym chętne kobiety mogły tego dnia zrobić bezpłatne badania cytologiczne, odbyć rozmowę z lekarzem, nauczyć się badać piersi na fantomie. Tego dnia można było także porozmawiać z nami – uczestnikami „onkomarszu” oraz z samą prezeską Fundacji SOS Życie w Mielcu, panią Łucją Bielec, która zaszczyciła nas swoją obecnością i przekazała wiele cennych informacji związanych z chorobą nowotworową i podzieliła się wiedzą dotyczącą profilaktyki raka.

onko4 1024x958 - OnkoRejs – Wybieram Życie

W sobotę 23 czerwca wyruszyliśmy w drogę z Ustrzyk Górnych, maszerując każdego dnia od dziesięciu do nawet dwudziestu pięciu kilometrów, tak by 29 czerwca dotrzeć do Przemyśla. Był deszcz, wiatr, błoto, słońce, cudowne widoki, zgubione szlaki, a przede wszystkim wspaniali ludzie, mnóstwo przebytych kilometrów i godzin wspólnych rozmów. Podczas naszego siedmiodniowego marszu przeprowadziłyśmy dziesiątki rozmów z osobami, które mijaliśmy na trasie, wręczyliśmy setki ulotek dotyczących profilaktyki raka piersi, sposobów badania i samokontroli.

Tegoroczny „OnkoRejs Granicami Polski” był dla mnie elementem terapii, pozwolił oderwać się od codziennych problemów, spojrzeć na chorobę z dystansu. Był też czasem cudownych relacji, poznaniem wspaniałych ludzi. Energia zdobyta przez te kilka dni dała „kopa” na kolejne miesiące. Oczywiście był pot, ból, obolałe nogi, zmęczenie, ale było warto, jeśli dzięki naszym marszom uda się uratować choć jedno życie.

onko1 300x195 - OnkoRejs – Wybieram Życie

Choroba nie wybiera, dziś dotknęła mnie, jutro na moim miejscu może być każdy z nas, bez względu na wiek, status materialny, płeć, miejsce pochodzenia czy zamieszkania. Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo tylko one mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby i wyleczenia. Idziemy po to, by udowodnić przede wszystkim sobie, ale i innym, że z chorobą nowotworową można żyć aktywnie, pokonywać trudności i cieszyć się z każdego dnia.

Projekty Fundacji „OnkoRejs – Wybieram Życie” z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mediów oraz społeczeństwa. Informacje na temat OnkoRejsu ukazywały się w serwisach informacyjnych większości stacji radiowych i telewizyjnych. Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim oraz cztery ogólnopolskie marsze pod nazwą  „OnkoRejs Granicami Polski”.

W przyszłym roku wybieram się z Fundacją „OnkoRejs Granicami Polski” nad morze i zachęcam innych chorych oraz osoby wspierające, by wspólnie z nami wyruszyli w terminie 28 czerwca – 4 lipca 2020 r. na którąś z trzydziestu sześciu już dziś dostępnych tras.

Iwona Karpik

Fot. Iwona Karpik

Planowane trasy w ramach projektu „OnkoRejs Granicami Polski”
w terminie od 28 czerwca do 4 lipca 2020 r. (kilometry są podane orientacyjnie):

 

1. Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km

2. Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka – 110 km

3. Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka – 108

4. Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km

5. Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102 km

6. Krynica Morska, Braniewo – 109 km

7. Sępopol, Braniewo – 95 km

8. Sępopol, Gołdap – 97 km

9. Dusznica, Stankuny, Gołdap – 104 km

10. Dusznica, Kuźnica, Sokółka – 103 km

11. Białowieża, Bobrowniki, Sokółka – 100 km

12. Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski – 104 km

13. Włodawa, Kodeń, Terespol, Janów Podlaski – 96 km

14. Włodawa, Dorohusk, Zosin – 100 km

15. Hrebenne, Ameryka, Zosin – 102 km

16. Hrebenne, Wielkie Oczy, Medyka, Przemyśl – 108 km

17. Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl – 102 km

18. Ustrzyki Górne, Barwinek – 107 km

19. Muszyna, Barwinek – 87 km

20. Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów – 90 km

21.Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów – 93 km

22. Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń – 90 km

23. Chałupki, Jastrzębie Zdrój, Cieszyn, Wisła, Zwardoń – 97 km

24. Chałupki, Kietrz, Wódka, Głubczyce, Racławice Śl, Prudnik – 97 km

25. Bielice, Lądek Zdrój, Złoty Stok, Głuchołazy, Prudnik – 96 km

26. Bielice, Śnieżnik, Boboszów, Bystrzyca Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój – 109 km

27. Okrzeszyn, Chełmsko Śl, Głuszyca, Nowa Ruda, Kudowa Zdrój – 98 km

28. Okrzeszyn, Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój – 109 km

29. Zgorzelec, Bogatynia, Zawidów, Leśna, Świeradów Zdrój – 90 km

30. Zgorzelec, Sobolice, Przewóz, Brody, Gubin – 113 km

31. Kostrzyn nad Odrą, Frankfurt nad Odrą, Gubin – 103 km

32. Kostrzyn nad Odrą, Cedynia, Gryfino – 106 km

33. Police, Nowe Warpno, Gryfino – 100 km

34. Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście – 115 km

35. Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka jelita w woj pomorskim

36. Specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w woj pomorskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *