PAJĄK czy Himmeli – warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

pająk czy himelli 223x300 - PAJĄK czy Himmeli – warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznychPająk czy Himmeli to pierwszy z warsztatów w ramach Lasowiackiego UL’a/Uniwersytetu Ludowego. Tradycyjny pająk to świąteczna ozdoba polskich domów (powszechna na pocz. XX w.), zawieszana u powały, nad stołem wigilijnym zanim upowszechniły się choinki. Pająki bożonarodzeniowe wykonywane były najczęściej z bibuły, słomy i innych naturalnych materiałów np. grochu. Miały różne formy, określane jako: kuliste, żyrandolowe, promieniste i krystaliczne.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają wspólnie jednego tradycyjnego pająka krystalicznego, który na świąteczny czas ozdobi Muzeum Opowieści. Potem każdy z uczestników zrobi mniejszego pajączka lub skandynawskie himmeli, które zabrane do domu mogą być ozdobą choinki lub wnętrza. Konstrukcje te będą zrobione ze słomy lub kolorowych słomek z recyklingu.

Warsztaty przedświąteczne poprowadzi Justyna Niepokój-Gil (etnografka, animatorka kultury).

Program:
1. Wprowadzenie w tematykę dotyczącą obrzędowości dorocznej.
2. Pokaz zdjęć z omówieniem różnych form pająków.
3. Podział na 6 grup i zrobienie tradycyjnego pająka krystalicznego.
4. Instruktaż i pomoc poszczególnym uczestnikom w wykonywaniu swoich konstrukcji oraz ozdabianiu ich.
5. Wspólne zdjęcie uczestników pod krystalicznym pająkiem.

Materiały:
Organizatorzy zapewniają to co niezbędne do wykonania pająka: słomę żytnią, bibułę, nitkę. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie w miarę możliwości: nożyczek, długiej igły (>5cm) oraz kolorowej bibuły i (najlepiej używanych) słomek papierowych czy plastikowych, gdy chcą wykonać ozdoby w konkretnych, ulubionych kolorach pasujących do swoich wnętrz.

Zapraszamy!


W ramach Lasowiackiego UL’a, w Muzeum Opowieści prezentowane będą tradycje związane z obrzędami regionalnymi, ale i codziennym życiem. Organizatorzy sięgać będą po tradycje i uwspółcześnione formy artystycznego wyrazu. Do współpracy udało się twórcom przedsięwzięcia już zaprosić kilka znakomitości. Pierwszą będzie prowadząca warsztaty PAJĄK czy Himmeli – Justyna Niepokój-Gil.

 

Justyna Niepokój-Gil – etnograf, animator kultury. Absolwentka „Etnologii i Antropologii Kultury” UJ (2007) oraz studiów podyplomowych „Muzealnictwo” UJ (2010). Od 10 lat związana z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, www.muzeumkolbuszowa.pl. Jako muzealnik, badacz terenowy, autorka scenariuszy i warsztatów, przewodnik i edukator, prowadzi liczne zajęcia dotyczące dziedzictwa kulturowego regionu.

Jedna z założycielek Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Kuźnia”, www.kuzniaart.blogspot.com z którym w Kolbuszowej od 2009 r. inicjuje i realizuje wiele projektów artystycznych i społecznych, np. autorskie warsztaty międzykulturowe dla dzieci „Z 4 stron świata” i spotkania z podróżnikami w cyklu „Za horyzontem”. Wcześniej przez kilka lat (2001-2007) uczestnik i koordynator polsko-niemieckiej wymiany studentów (Kraków-Trier i Kraków-München).

Ukończyła studia podyplomowe „Konflikty i migracje etniczne” (WSIiZ Rzeszów 2013) oraz liczne kursy m.in. „Specjalista ds. współpracy międzynarodowej” (RARR Rzeszów 2010), „Menedżer edukacji globalnej” (Kraków 2014), oraz szkolenia np. „Dom kultury jako rzeźba społeczna” Laboratorium Edukacji Twórczej (Warszawa 2010), a także w ramach projektu Podkarpacka Edukacja Kulturalna – Bardzo Młoda Kultura (2016-2018). Animator kultury w ramach „Dom kultury+” Inicjatywy lokalne (CAL Warszawa, GOK Iwonicz-Zdrój 2013), ekspert oceniający wnioski w ramach FIO – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne (2017, 2019).

Lubi podróże małe i duże. Zafascynowana różnorodnością świata i polskim etnodizajnem. Ostatnie zrobione przez nią kolorowe „himmeli” wisi nad kołyską jej córki Marianny.

Kolejne spotkanie z cyklu Lasowiacki UL planowane jest już w styczniu 2020 r.

Info. Muzeum Opowieści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *