Palenie śmieci w piecu to głupota i wykroczenie. Kampania informacyjna w Tarnobrzegu

To, czym się pali w domowym piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza w okolicy. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko głupotą, ale również wykroczeniem.

Tylko w miesiącu październiku br. tarnobrzeska Straż Miejska wykonała 27 interwencji, w efekcie których nałożono 1 mandat w wysokości 500 zł, oraz udzielono 17 pouczeń. Wszędzie tam, gdzie zachodzi podejrzenie, że w piecu spalane są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego substancje, pojawić się mogą kontrolerzy. Co więcej, strażnicy mogą przeprowadzać kontrole prewencyjne, a więc nawet bez wcześniejszego zgłoszenia, że w piecu spalany jest plastik, lakierowane płyty czy inne śmieci. Kontrole takie mogą być przeprowadzane w godzinach od 6.00 do 22.00, a w firmach przez całą dobę.

Uprawnienie to wynika z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nim marszałek województwa, starosta, jak też wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem przepisów o ochronie środowiska. Mogą oni upoważnić podległych sobie pracowników urzędu miasta i straży gminnej do przeprowadzania w ich imieniu kontroli przestrzegania tych przepisów – i to w bardzo szerokim zakresie. W sezonie grzewczym strażnicy (i ewentualnie „cywilni” pracownicy urzędu) sprawdzają, co jest używane do ogrzewania domu. Mogą zażądać wglądu do kotłowni, by naocznie przekonać się, co jest wrzucane do pieca. Jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości, mają prawo pobrać próbki popiołu do badania.

Osoby upoważnione mogą również przesłuchać mieszkańców i w ten sposób uzyskać informację na temat materiałów wykorzystywanych do ogrzewania, informację na temat firmy, która wywozi śmieci czy informację o posiadaniu umów na usuwanie nieczystości oraz pozyskać wiedzę w kwestiach, które związane są z ochroną środowiska i zachowaniem porządku.

Uniemożliwianie działania strażnikom lub urzędnikom uprawnionym do przeprowadzania kontroli jest przestępstwem i na mocy art. 225 Kodeksu karnego zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Palenie śmieci szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych,
zanieczyszcza środowisko, w którym mieszkasz !

Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej czy później dadzą o sobie znać np. w postaci chorób nowotworowych.

PAMIĘTAJ!
W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.

W piecu domowym możesz palić tylko gazem, węglem i drewnem, ale tylko suche polana!

DOBRZE WIEDZIEĆ
Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.

UWAGA!
Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł.

Zgłoszenia, w przypadku podejrzenia spalania odpadów, można przekazywać
do Straży Miejskiej (tel. 986).


Kampania informacyjna „Razem chrońmy nasze powietrze” w Tarnobrzegu 

Miasto włącza się we wszelkie kampanie profilaktyczne, informacyjne na temat skutków palenia śmieci. Najbliższa swój finał będzie miała w najbliższy czwartek, 14 listopada na Placu Bartosza Głowackiego – happening „Czyste powietrze dla wszystkich!”.

Stowarzyszenie „EKOSKOP”, proekologiczna Organizacja Pożytku Publicznego na zlecenie Marszałka Województwa Podkarpackiego, w porozumieniu i przy współpracy z Prezydentem Miasta Tarnobrzega, realizuje VII edycję projektu „Razem chrońmy nasze powietrze”. Poprzednie kampanie miały miejsce w Rzeszowie, Przemyślu, Nisku, Rymanowie, Krośnie i Dębicy. Teraz czas na Tarnobrzeg.

Projekt „Razem chrońmy nasze powietrze” ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców Podkarpacia na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na  stan naszego zdrowia.

– W ramach kampanii we wskazanych szkołach i wybranych klasach zrealizowane zostały warsztaty edukacji ekologicznej. W Tarnobrzegu w warsztatach uczestniczyły dzieci z osiedli podmiejskich (uczniowie SP 6, 8 i 11), gdzie jest zabudowa jednorodzinna, a więc tematyka ogrzewania domu, tematyka piecy i tego, co do nich trafia nie jest obca – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. – Akcja adresowana jest do dzieci, bowiem nie jest niczym odkrywczym, że do dzieci najłatwiej z nauką dotrzeć. Za kilka lat bogatsze w tę wiedzę będą świadomie podejmować decyzje, od których będzie zależało nasze środowisko. Ale na efekty takich akcji nie trzeba będzie czekać lata. Już teraz te maluchy mogą dotrzeć do sumień swoich rodziców, dziadków, sąsiadów. Chyba skuteczniej niż niejedna kampania medialna.

Finałowym elementem projektu będzie happening „Czyste powietrze dla wszystkich!” na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu 14 listopada  2019 roku w godzinach od 10.30 do 11.30.

„Tarnobrzeg kocha dzieci! Tarnobrzeg nie pali śmieci!” wykrzyczą młodzi mieszkańcy Tarnobrzega. Oby te hasła trafiły do dorosłych.

– Happeningiem chcemy wspólnie zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza smogiem (w szczególności pyłami zawieszonymi i bezno(a)pirenem)  wynikający w znacznym stopniu ze spalania w piecach centralnego ogrzewania domowych odpadów i złej jakości węgla.  W opiniach specjalistów karygodne i szkodliwe dla zdrowia spalanie odpadów (plastików, gum, PCV) w piecach c.o. spowodowane jest niską świadomością ekologiczną, niewielką liczbą tematycznych zajęć w szkołach, brakiem współodpowiedzialności społeczeństwa za stan środowiska,  nieznajomością prawa (zabrania „domowego” spalania odpadów komunalnych) oraz próbami „zaoszczędzenia” na kosztach ogrzewania – mówi Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia „EKOSKOP”.

Info. UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *