Pies Senior

Procesy starzenia się organizmu przebiegają indywidualnie, są zależne od wielkości psa, rasy, predyspozycji genetycznych, stylu życia i odżywiania.

Psy ras dużych i olbrzymich starzeją się szybciej niż rasy małe i miniaturowe. Dzięki rozwojowi nauki, lepszej opiece weterynaryjnej, diagnostyce i świadomości właścicieli w opiece nad swymi zwierzętami, średnia długość życia psów i kotów uległa wydłużeniu.

Przyjmuje się, że zwierzę powyżej 7 roku życia wkracza w etap bycia seniorem, a osobnik geriatryczny to bardzo stare zwierzę w ostatniej fazie życia. Procesy starzenia organizmu przebiegają stopniowo. Starość psa to czas powolnej utraty wielu funkcji życiowych: energii życiowej, ostrości zmysłów, szybkości reakcji, spowolnienie procesów uczenia się, spadku kondycji i czas w którym pojawiają się problemy ze zdrowiem typowe dla pacjentów geriatrycznych. Obniża się funkcjonalna zdolność poszczególnych narządów do wykonywania przeznaczonych czynności.

Przedstawiam najczęściej spotykane problemy zdrowotne starszych psów.

Choroby aparatu ruchu

Najczęściej występująca u starszych psów to choroba zwyrodnieniowa stawów (arthritis). Najbardziej nasilona jest u psów ras dużych i olbrzymich, dotyczy m.in. kręgosłupa, stawów biodrowych, łokciowych. Objawia się zaburzeniami w poruszaniu się psa, kulawizną, sztywnym chodem, niechęcią do poruszania się, zanikami mięśniowymi, bólem. Jest to choroba przewlekła i postępująca. W wyniku jej rozwoju zmniejsza się aktywność ruchowa zwierzęcia, spacery powinny być krótsze i niewyczerujące.

Choroby serca

Wraz z wiekiem dochodzi do zmian w obrębie mięśnia sercowego, jego przebudowy, zniekształcenia zastawek serca. Najczęściej występująca chorobą kardiologiczną psów starych jest choroba zwyrodnieniowa zastawek oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa. Starsze zwierzęta mają mniejszą wydolność sercowo-oddechową. Choroby serca objawią się szybszym męczeniem się, kaszlem, dusznością, nietolerancją wysiłkową, sinicą. Wymagają diagnostyki i leczenia, są chorobami przewlekłymi.

Choroby nerek

Przewlekła niewydolność nerek – nefropatia prowadzi do nieodwracalnego i postępującego uszkodzenia nerek oraz zmniejszenia przesączania kłębuszkowego. Efektem choroby jest azotemia, czyli zwiększenie poziomu mocznika i kreatyniny w organizmie. Objawy laboratoryjne niewydolności nerek występują dopiero jeśli 2/3 nefronów jest niesprawnych. Nerki starszych psów podlegają przez lata życia różnym wpływom i czynnikom szkodliwym. U starszych zwierząt mogą również pojawić się objawy nietrzymania moczu.

Zaburzenia endokrynologiczne

Niedoczynność tarczycy występuję częściej u psów powyżej 7 roku życia, czyli seniorów. Objawia się m.in. problemami skórnymi.

Choroby jamy ustnej

Choroby przyzębia, zapalenia jamy ustnej z szybszym odkładaniem się kamienia nazębnego, nieprzyjemny, cuchnący oddech to problemy prawie wszystkich dojrzałych zwierząt. Ponieważ stan jamy ustnej wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, zwierzęta te wymagają częstej kontroli stomatologicznej i sanacji jamy ustnej.

Demencja starcza

Procesy starzenia obejmują także mózg. U pacjentów geriatrycznych pojawiają się stopniowo zmiany w zachowaniu, dochodzi do zespołu zaburzeń poznawczych. Objawia się to dezorientacją (zaburzone rozpoznawanie miejsc, ludzi, przedmiotów), zaburzonym cyklem snu i czuwania, zmianą nawyków, zanikiem pewnych umiejętności (np. brak wykonywania poleceń, nieutrzymywaniem czystości w domu). Zmysły zwierzęcia słabną i często zawodzą: słuch, wzrok oraz węch. Pies może zrobić się bardziej drażliwy, a czasem agresywny.

Zmiany metaboliczne

Zjawiskiem fizjologicznym związanym z wiekiem jest zastępowanie tkanki mięśniowej przez tłuszczową (młode zwierzęta mają ok 15-20 % tkanki tłuszczowej a starsze 25-30 %). Mogą pojawić się problemy z otyłością. Z kolei u pacjentów geriatrycznych spada apetyt, pogarsza się trawienie i absorpcja składników odżywczych. Tekstura pożywienia, jego smak, zapach musi zachęcać do spożycia. Wybór diety warto skonsultować z lekarzem weterynarii, który weźmie pod uwagę wyjątkowe potrzeby dojrzałego psa.

Pacjent geriatryczny wymaga kompleksowego podejścia, zazwyczaj choruje na kilka przypadłości, starzeje się cały organizm. Choroby mają bardzo często charakter przewlekły, postępujący, są nieuleczalne. Opieka nad starszym psem wymaga zaangażowania, zrozumienia i zaakceptowania ze strony właściciela ograniczeń u starzejącego się psa. Zwierzęta starsze wymagają diagnostyki, leczenia – przyjmowania na stałe leków, zmiany diety. Naszym celem jest przedłużenia życia zwierzęcia w komforcie, dbanie o jego potrzeby.

                                                                                Lek.wet. Katarzyna Oręziak
Specjalista Chorób Psów i Kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *