Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne

7 Podkarpackie e biblioteki pedagogiczne logo 286x300 - Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczneBiblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu wraz z pozostałymi bibliotekami pedagogicznymi  Podkarpacia wprowadza innowacyjne w skali kraju usługi dla czytelników.

Dzięki projektowi „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne” realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Działanie 2.1 Podniesienie efektywności i dostępności e-usług, biblioteki pedagogiczne w: Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu stworzyły sieć, poprzez którą czytelnicy mają możliwość korzystania z blisko 1 miliona zgromadzonych w tych bibliotekach dokumentów.

Powstała platforma, która jest miejscem, gdzie można znaleźć informacje na temat wydarzeń we wszystkich bibliotekach. W portalu jest możliwość zapisywania się czytelników na newslettery poszczególnych bibliotek. Dzięki temu będzie on otrzymywał informacje na temat wydarzeń, konferencji, konkursów itp. z wybranych bibliotek. Połączone zostały też katalogi on-line, które pokazują  zasoby wszystkich bibliotek, a także innych bibliotek wirtualnych jak IBUK libra, Polona czy Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa.

Czytelnik bez wychodzenia z domu może zapisać się do biblioteki przez zaufany profil ePUAP, po czym może zamawiać książki, które zostaną dostarczone mu pod wskazany adres. Czytelnicy mają wpływ na gromadzone zbiory, ponieważ mogą zgłaszać propozycje zakupów za pomocą formularza znajdującego się na stronie biblioteki. Po zrealizowaniu zakupu, zarówno osoba zgłaszająca jak i wszystkie osoby, które wyraziły zainteresowanie daną pozycją dostaną informację zwrotną w postaci e-maila o zakupie książki. Z poziomu katalogu można dokonać płatności wynikających z zamawianych usług. Jeśli jest potrzeba skorzystania z fragmentu dokumentu, można zamówić kserokopię lub skan wybranego dokumentu. Kserokopia zostanie wysłana na podany adres, a skan można otrzymać na adres e-mailowy lub na prywatne konto w wirtualnej chmurze znajdującej się na serwerze biblioteki. Jeśli czytelnik potrzebuje osobiście skorzystać z komputera w bibliotece, może zarezerwować sobie wybrany komputer na określoną godzinę, aby być pewnym, że gdy przyjdzie, stanowisko będzie na niego czekało.

Wszystkie usługi są dostępne przez aplikację, którą można pobrać z Google Play i zainstalować na smartfonie. Poprzez aplikację czytelnik ma wgląd do zasobów biblioteki oraz do swojego konta. Czytelnik otrzymuje przypomnienia o terminie  zwrotu dokumentu, rozpoczęciu naliczania opłaty za nieterminowy zwrot, dostępności zarezerwowanego egzemplarza czy nierozliczonych należnościach. Aplikacja umożliwia także bezpośredni kontakt z bibliotekarzami przez czat internetowy.

Realizacja e-usług wymogła zakup odpowiedniego sprzętu – nowoczesnych skanerów i komputerów.

E-usługi są doskonałą alternatywą dla osób uczących się poza miejscem zamieszkania oraz osób mających trudności z dotarciem do biblioteki osobiście. Warunkiem korzystania jest zapisanie się do jednej ze znajdujących się w sieci bibliotek.

Info. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Anna Żarów

7 Podkarpackie e biblioteki pedagogiczne 1024x75 - Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *