Podróżą każda książka jest… Poznaj smaki i kolory świata w literackich wyprawach

logo MBP - Podróżą każda książka jest… Poznaj smaki i kolory świata w literackich wyprawach

Miejska Biblioteka Publiczna poleca

Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi.

Anna Grebieniow

Gobi jest drugą po Saharze pod względem wielkości pustynią świata. Leży na terenie południowej Mongolii i północnych Chin zajmując obszar 2 mln km².

W książce Anny Grebieniow Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi możemy przeczytać, iż  „…jest coś niezwykłego w przebywaniu na pustyni. Człowiek ciągnie do niej wabiony niezwykłą ciszą, przestrzenią i swobodą. Staje wtulony w otaczający go od horyzontu po horyzont błękit, jakby stał pod odwróconą gigantyczną mongolską czarką wypełnioną niebem.”

Po raz pierwszy pustynię Gobi przemierzyła na napędzanych wiatrem pojazdach będących połączeniem trójkołowego wozu i żaglówki, tzw. żaglowozach, w 1978 roku polsko-mongolska ekspedycja  pod kierownictwem Wojciecha Skarżyńskiego. Trzydzieści lat później, w 2008 roku, Anna Grebieniow powtórzyła ten wyczyn.
Podróżniczka zauroczona  magią pustynnego krajobrazu zaprasza wszystkich do zapoznania się z fascynującą opowieścią o Mongolii – o jej różnorodności, pięknie i niezwykłej gościnności jej mieszkańców. Poprzez lekturę możemy poznać charakterystyczne dla tego kraju zwierzęta, rośliny, zjawiska atmosferyczne, potrawy, legendy oraz przeżyć pełną przygód, ciekawostek  i emocji wyprawę. Znajdziemy w niej również wspomnienia Wojciecha Skarżyńskiego z jego pionierskiej wyprawy i wiele pięknych, kolorowych zdjęć.

Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody.

Bill Bryson

Bill Bryson jest amerykańskim autorem książek podróżniczych i popularnonaukowych, który za swoje pisarstwo został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Zwiedził i opisał wiele miejsc i krajów. W książce „Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody” w lekki, przystępny i zabawny sposób stara się przybliżyć czytelnikowi Australię, udowadniając, że ten ogromny kraj i jednocześnie kontynent jest prawie w ogóle nieznany.

Pisarz przedstawia w swojej książce nie tylko najbardziej popularne miejsca i fakty związane z Australią, ale także prezentuje mnóstwo wiadomości i ciekawostek, których próżno szukać w przewodnikach. Znajdziemy w niej szereg zabawnych historii, anegdot, wiele spostrzeżeń i informacji o kraju, mieszkańcach, kulturze, obyczajach. Poznamy dużo niebezpiecznych zwierząt, najbardziej jadowite pająki, kubomeduzy, klimatyczne miasteczka, podróżników, odkrywców,  odrobinę historii i wiele cudów i dziwów, bo jak pisze Bill Bryson „…taka właśnie jest Australia, kraina zapomnianych i niedostrzeganych cudów i dziwów.”

Pirania na kolację.

Magda Bogusz

Świat można oglądać oczami podróżnika (tanio i z plecakiem), turysty (w pięciogwiazdkowych hotelach), ale także oczami polskiej dziennikarki, zakochanej w świecie i ludziach, Magdy Bogusz.

Swoje wrażenia i przygody z podróży dookoła świata, którą odbyła wraz z mężem Tomaszem, autorka opisała w książce „Pirania na kolację”.

Wyprawa dookoła świata Magdy i Tomka Bogusz trwała 1405 dni. Przemierzyli razem cztery kontynenty, byli w 27 krajach. Podróżowali między innymi samochodem przez Stany Zjednoczone Ameryki, motorem przez Ekwador, Peru, Boliwię i Chile, jachtostopem po Pacyfiku, rowerem przez Kambodżę, Laos i Chiny… i nawet przez chwilę mułami. W publikacji znajdziemy mnóstwo opisów intrygujących miejsc, nietuzinkowych krajobrazów, fascynujących kultur, niezwykłych tradycji, barwnych strojów i ciekawych ludzi. Styl pisarski autorki charakteryzuje językowa swoboda,  barwne opisy, piękna narracja, wzbogacona dobrym humorem i celnymi spostrzeżeniami, co sprawia, że książkę czyta się z niezwykłą lekkością i przyjemnością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *