Podróże małe i duże

Zbliża się czas wakacyjny, wiele z nas planując urlop zamierza zabrać ze sobą swoje zwierzaki. Oto kilka wskazówek, które ułatwią planowanie takiego wyjazdu.

Bezpieczeństwo

Warto zadbać o bezpieczeństwo pupili w samochodzie czy innych środkach transportu. Małe psy i koty powinny być przemieszczane w transporterach dla zwierząt, które można przypiąć pasami bezpieczeństwa. Dla większych psów są dostępne specjalnie dostosowane pasy, szelki samochodowe, maty bezpieczeństwa. Część zwierząt cierpi na chorobę lokomocyjną, która sprawia, że zwierzęta nie lubią jeździć i są przy tym niespokojne. Mogą pojawić się u nich wymioty i nudności. Warto wtedy, przed podróżą zapytać lekarza weterynarii o leki łagodzące chorobę lokomocyjną. Pamiętajmy, że spokojne zwierzę w samochodzie to nasze wspólne bezpieczeństwo. Jeśli podróż trwa krótko, a zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną najlepiej, aby było na czczo.

W daleką podróż powinniśmy zaopatrzyć się w wodę i jedzenie dla naszego pupila, konieczne są przerwy w podróży, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Latem, gdy panują upały, podróż samochodem bez klimatyzacji może być groźna – może wystąpić udar cieplny, szczególnie narażone są psy ras brachycefalicznych  (buldogi, mopsy, shih-tzu, pekińczyki).

Cel podróży

Jeżeli wybieramy się za granicę, w interesie właściciela jest sprawdzić,  jakie przepisy obowiązują w danym kraju w zakresie przemieszczania zwierząt towarzyszących. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.  Przy podróży ze zwierzętami w obrębie Unii Europejskiej (psy, koty, fretki) – obowiązują następujące zasady:

  • zwierzę musi być oznakowane (zidentyfikowane) za pomocą mikroczipu (transpondera) wszczepionego pod skórę lub za pomocą czytelnego tatuażu. Tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt (do celów przemieszczania w UE) stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako zgodne z przepisami rozporządzenia, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.
  • zwierzę musi posiadać paszport, który jest dokumentem wystawianym przez upoważnionego lekarza weterynarii. Jeżeli zwierzęta podróżują w towarzystwie osoby niebędącej jej właścicielem niezbędne jest wystawienie przez właściciela pisemnego upoważnienia do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego.
  • zwierzę musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie takie można wykonać po 12 tygodniu życia, a ważność uzyskuje po 21 dniach od jego wykonania. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.
  • państwa: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia posiadają dodatkowe wymogi dotyczące odrobaczenia przed podróżą. Zwierzęta obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka przeciwko tasiemcom winna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do ww. państw członkowskich. Uwaga: zwierzęta przemieszczane między ww. państwami są zwolnione z niniejszego wymogu.
  • niektóre kraje członkowskie nie zezwalają na wwóz ras uznawanych za agresywne.
  • jeżeli w przypadku kontroli podczas podróży stwierdzona zostanie niezgodność z przepisami obowiązującymi w UE, to właściwe władze mogą zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało (z którego zainicjowano przemieszczenie). Mogą także poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych ww. przepisami, albo w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, poddać je eutanazji.

W przypadku podróży poza terytorium Unii Europejskiej, należy indywidualnie sprawdzić przepisy obowiązujące w danym państwie. Wszystkie powyższe czynności urzędowe przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży.

Podróżując po Polsce dobrze mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa/kota, z aktualnymi szczepieniami i ewentualnymi informacjami o przebytych chorobach i lekach jakie zwierzak przyjmował.
Szerokiej drogi!

 

lek. wet. Katarzyna Maria Oręziak

Specjalista chorób psów i kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *