Powróćmy jak za dawnych lat…

logo BP tbg 1024x224 - Powróćmy jak za dawnych lat…

Rody, które na trwałe zapisały się w historii Polski. Nazwiska, które znamy z podręczników: wielcy bohaterowie, wodzowie, kanclerze. Czytając książki o ludziach, których już nie ma, doświadczmy magii przeszłości, nawet… jeśli pachnie ona nieco kurzem.

Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu

Witold Banach

Radziwiłłowie to dzisiaj jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych z lekcji historii rodów magnackich. Kojarzy się bezspornie z potęgą i silnymi wpływami. Odegrał olbrzymią rolę w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jak się jednak okazuje, nie tylko tam zamykały się ich wpływy.

Do napisania książki, autor wykorzystał wiele opracowań i źródeł, co czyni książkę jeszcze bardziej wartościową. Zasób materiału jest ogromny, a do tego niezwykle ciekawy.

Z pewnością jest to jedna z tych książek, do której chce się sięgać zaraz po jej odłożeniu, nie mogąc doczekać się, co będzie dalej.

Arystokracja: romanse i miłości w XX stuleciu

Iwona Kienzler

Wśród osób szlachetnie urodzonych nigdy nie brakowało romansów, mezaliansów i nagłych porywów serca nie zawsze do przedstawicieli płci przeciwnej.

August Zamoyski postanowił iść za swoimi marzeniami. Nie tylko wybrał dość kontrowersyjny zawód – został rzeźbiarzem, ale też postawił wszystko na jedną kartę, czyli miłość do kobiety, znanej zagranicznej tancerki, starszej o kilka lat. August Zamoyski za swoje życiowe wybory został przez rodzinę odcięty od pieniędzy. Mimo to świetnie sobie radził.

Z kolei Hanka Ordonówna piosenkarka kabaretowa szybko podbijała serca wielu widzów. Mężczyźni, także ci wysoko sytuowani, ustawiali się w kolejkach po jej występach. Związała się z hrabią Tyszkiewiczem.

Jarosław Iwaszkiewicz znany był ze swoich biseksualnych skłonności. Miał żonę, z którą doczekał się dzieci, ale też wykazywał słabość do przedstawicieli własnej płci. Jego życie było niezwykle bujne i ciekawe.Toświetna książka na letnie wieczory w parku, ogrodzie lub na działce.

Saga czyli filiżanka, której nie ma

Cezary Harasimowicz

Ta książka to wyjątkowy portret rodzinny – ciepła opowieść która przybliża czytelnikowi obraz wielonarodowej Polski i trudnych czasów pod naciskiem okupantów, a także koszmarów, jakie musiała znieść rodzina Królikiewiczów podczas II wojny światowej.

Dziadekautora był jednym z najlepszych jeźdźców naszego kraju, a do tego nie wyrzekł się polskiego munduru w chwilach największego zagrożenia, mama – Krystyna Królikiewicz był wybitną aktorką. Niezwykła rodzina.

Książka jest napisana w sposób niezwykle ciekawy, obrazowy i plastyczny. Nie dawkuje tylko surowych faktów, a próbuje odczarować to, co mogło pozostać nieznane i tajemnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *