Projekt Ocicanki

Zespół ludowy „Ocicanki” z Ocic zaprosił do udziału w Zielonych Świątkach. Obchody połączone były ze wspomnieniem działacza ludowego Wojciecha Wiącka, wójta nieistniejącej wsi Machów, nauczyciela języka polskiego oraz historii w ocickiej szkole w końcówce lat 90. XIX wieku.

Zielone Świątki mają swe korzenie w czasach przedchrześcijańskich – pogańskie społeczności w celu oczyszczenia ziemi ze złych duchów oraz zapewnienia pomyślnych plonów przyozdabiały domy gałązkami, kwiatami i innymi roślinami, na przykład tatarakiem. Obrzędom towarzyszyło wspólne biesiadowanie i zabawy. Dziś na wsiach tylko gdzieniegdzie można dostrzec przystrojone domostwa.

Tradycja nie niknie jednak w Ocicach, gdzie od 2010 roku działa stowarzyszenie Ocice, a w nim Zespól Ludowy „Ocicanki”. – Organizacja imprezy, integrującej mieszkańców osiedla, ale i miasta była możliwa dzięki wsparciu gminy Tarnobrzeg. Napisałyśmy projekt w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. Skorzystałyśmy i dziękujemy – mówi Alina Bąk, prezes stowarzyszenia.

To nie jedyna aktywność pań z Ocic. W pięknych strojach ludowych, ze śpiewem i poczuciem humoru podbijają Podkarpacie, prezentując obrzędy charakterystyczne dla regionu. – W repertuarze mamy krótki spektakl o kiszeniu kapusty, ocepiny weselne, pieśni pasyjne. Pieczemy, gotujemy oraz gramy tam, gdzie nas zapraszają – podkreśla Alina Bąk. W uroczystość Zielonych Świątków włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 6 w Miechocinie, Cyganianki z Cyganów. Goście częstowali się potrawami i kołaczem zielonoświątkowym wypiekanym z ciasta drożdżowego, a nadziewanym makiem.

Monika Stojowska

Fot. Zespół Ludowy Ocicanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *