Przejdź na społeczną stronę ekonomii

Ponad 400 miejsc pracy powstanie w przedsiębiorstwach społecznych na Podkarpaciu.

Centrum Edukacyjne Muzeum Teatru Polskiego Radia, firma organizująca wesela od „a” do „z” czy też ośrodek hipoterapii – to kilka inicjatyw, które mają szansę powstać na Podkarpaciu w sektorze ekonomii społecznej.

Proces trwa

Proces przygotowania przedsiębiorstwa społecznego do jak najlepszego działania trwa kilkanaście tygodni. Osoby zainteresowane działaniem społecznym łączą się w tzw. grupy inicjatywne, po czym, wspólnie z animatorem, pracują nad przygotowanym pomysłem na działalność. Animator wspiera tworzenie takich grup, pomaga wyłonić lidera, motywuje do działania. Następnie praca przechodzi na ręce doradcy kluczowego. To on pomaga określić ewentualne braki przygotowanego projektu, eliminuje błędy, a także wspomaga w znalezieniu niezbędnych do działalności narzędzi.

Kolejnym etapem są pięciodniowe szkolenia, na których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, finansowych, kadrowych czy księgowych. Szkolenia te mają również pomóc w stworzeniu biznesplanu, który jest etapem końcowym przygotowania do rozpoczęcia działalności. Przygotowany biznesplan oceniają komisje zewnętrzne. Jeżeli ocena będzie pozytywna, czyli komisja uzna, że przedsiębiorstwo ma szansę na funkcjonowanie na rynku przez długi czas, grupa otrzyma dofinansowanie.

Społeczny, ale jednak biznes

Jak wygląda sytuacja w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim? Wiemy już, że dofinansowanie kwotą ponad 250 tys. zł otrzyma spółka Equela. Projekt przygotowany przez tę działającą od kilku lat spółkę non-profit został pozytywnie oceniony i uplasował się na bardzo wysokim, drugim miejscu w drugim naborze wniosków br. Dzięki temu w spółce powstanie pięć miejsc pracy, m.in. swoje miejsce na stałe zatrudnienie znajdzie logopeda, osoba od marketingu i promocji, pracownik zajmujący się wydawnictwami, składem graficznym itp.

Stowarzyszenie na rzecz promocji dorobku artystycznego ziemi tarnobrzeskiej M-rock także stworzy pięć miejsc pracy na prowadzenie działalności związanej z kompleksową organizacją wesel i różnego typu imprez okolicznościowych. – Przychodząc do nas, otrzymacie Państwo pełną ofertę, od „a” do „z”. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę weddin.pl by zobaczyć, że pomagamy zorganizować wszystko: od bukietu kwiatów poczynając, na muzykach i oświetleniu kończąc – informuje Karol Kułaga, inicjator działania. Dzięki temu młodemu tarnobrzeżanowi i reszcie aktywistów z tego aktywnego NGO, do stowarzyszenia trafi ponad 250 tys. zł.

W kolejce na rozstrzygnięcie czekają inicjatorzy powołania w Baranowie Sandomierskim Centrum Edukacyjnego Muzeum Teatru Polskiego Radia. Poza prowadzeniem swoistego, bo radiowego muzeum, inicjatorzy działania zapowiadają m.in. warsztaty związane ze słuchowiskami radiowymi dla dzieci i młodzieży, szkolenia nauczycieli na potrzeby edukacji, wizyty aktorów, wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. A wszystko to pod skrzydłami Teatru Polskiego Radia.

Na rozstrzygnięcie czeka także inicjatywa zarządu stowarzyszenia Esteka i fundacji Leonardo, które chcą powołać do istnienia spółdzielnię socjalną, mającą poprowadzić Ośrodek Hipoterapii Euratus. Hipoterapia – czyli przywracanie zdrowia poprzez kontakt z koniem oraz jazdę konną, ma się odbywać w ośrodku powstającym na terenie osiedla Mokrzyszów.

W ramach projektu powstają także nowe stowarzyszenia czy fundacje, które mają zapewnioną pomoc w przygotowywaniu statutu, uchwał i wszelkich, związanych z rejestracją w KRS formalności.

Do końca 2019

1 stycznia 2017 r. Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES), prowadzony przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., rozpoczął realizacje dwóch projektów w ramach dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Projekt w subregionie I (o budżecie w wysokości 22 818 554,00 zł) obejmuje powiaty: rzeszowski, kolbuszowski, niżański, stalowowolski i miasto Rzeszów. Do końca 2019 roku ma tu powstać 227 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Z kolei w subregionie II (o budżecie 25 910 731,00 zł) – obejmującym powiaty strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, dębicki, mielecki, tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg – powstanie 247 miejsc pracy. Łącznie, w obu subregionach, powstanie 474 nowych miejsc pracy. Obydwa projekty opiewają na łączną sumę 50 mln zł – dzięki nim do końca 2019 roku powstanie ponad 450 miejsc pracy, z możliwością otrzymania dotacji oraz wsparcia pomostowego od 6 do 12 miesięcy.

Nabór do projektu jest ciągły. Osoby zainteresowane założeniem przedsiębiorstwa społecznego, mogą zgłaszać się do tarnobrzeskiej siedziby RARR S.A. od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17.

Kontakt:

Kontakt do biura w Tarnobrzegu: ul. 1 Maja 4 a, pok. 210, 39-400 Tarnobrzeg, rel. 15 822 15 95 wew. 218

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów, pok. 206, 112, telefon: 17 86 76 278, 17 86 76 259, 17 86 76 277, e-mail: rowes@rarr.rzeszow.pl

Strona internetowa projektu: www.wsparcie.es

RARR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *