SOS Wioski Dziecięce

Opieka zastępcza dzieci i młodzieży ma za zadanie kompensować ubytki wychowawcze, które nastąpiły u dziecka podczas wspólnego życia z jego biologiczną rodziną. Wykreowane w trakcie przebywania pod opieką państwa efekty pracy, mają być jak najbliższe tym, które „zdrowa” rodzina powinna zapewnić swoim dzieciom.

logo sos - SOS Wioski DziecięceJuż w XVIII wieku na świecie powstają organizacje, które zapewniają najbardziej rodzinny rodzaj opieki nad osieroconymi dziećmi. Polega on na przysłowiowym „zatrudnieniu” matki na pełen etat. W Polsce realizowany jest on pod nazwą SOS Wioski Dziecięce. Wioski te funkcjonują jako Stowarzyszenie, wspierane m.in. przez takie gwiazdy jak: Anna Dereszowska, Natalia Kukulska, Dominika Kulczyk czy Michał Pazdan.

W naszym kraju funkcjonują cztery SOS Wioski Dziecięce: od 1984 w Biłgoraju, od 1992 w Kraśniku, od 2000 w Siedlcach i od 2005 w Karlinie. Budowane one były i działają na zasadzie małych osiedli domków jednorodzinnych. Zatrudniają około 50 matek.

Kobieta, która chce podjąć się tak odpowiedzialnego zadania jak praca w Wiosce, musi posiadać wykształcenie wyższe pedagogiczne, bądź uzupełnić studia o dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne. Jest to konieczne ze względu na potrzebną w tej pracy wiedzę z dziedzin pedagogicznych tj. wiedzę na temat poprawnego rozwoju dziecka, stadiów rozwojowych, braków czy zaburzeń w różnych sferach rozwoju oraz tego jak skutecznie pracować z dziećmi, zwłaszcza tymi osieroconymi.

Dodatkowo istnieją pewne kryteria, przez których pryzmat ma zostać wybrana kandydatka na matkę. Warunki jakie musi spełniać są następujące: wiek 30-40 lat, stan cywilny – wolny (panna, wdowa, rozwódka), jak i również samotnie wychowująca maksymalnie dwoje dzieci (od pewnego czasu istnieje taka możliwość, ażeby matka miała męża).

Kobieta, która zgłosi swoją kandydaturę na stanowisko matki w Wiosce Dziecięcej, musi przejść wiele testów i wywiadów specjalnie wystandaryzowanych do zbadania jej stosunku do pracy z dziećmi oraz szerokiego pojęcia rodziny. W chwili, kiedy kobieta zostanie zatrudniona musi pamiętać o nieustannym dokształcaniu się w sferze pedagogiki i jej subdyscyplin.

Oprócz pełnionych przez nie obowiązków jakim jest bycie matką 24/7 i jak najlepsze wychowanie dzieci, mają one możliwość otrzymywania wsparcia i pomocy w każdym aspekcie. Osoby udzielające takiej pomocy nazywani są jako ciocie i wujkowie SOS.

Matka w takim domu, tak samo jak każda inna pełni bardzo ważną rolę. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego z dzieci, zna doskonale jego potrzeby i możliwości. Zaspokaja ich potrzeby fizyczne ale i również psychiczne, choćby przez to, że daje im poczucie ciepła „ogniska domowego”.

Oprócz prawidłowego wyżywienia i higieny dzieci, od przygotowania śniadania przez dentystę, aż po wieczorne odrabianie lekcji i czytanie książek na dobranoc, matka musi starać się zapewnić podopiecznym komfortowe warunki do rozwoju psychofizycznego oraz pobudzać do nawyku ciągłego rozwoju własnego.

To co również jest bardzo istotne, to pełnienie przez taką matkę funkcji wychowawczych. Musi ona zauważać i readaptować do życia w społeczeństwie. Matki uczą jakie są poprawne stosunki międzyludzkie, jak się zachowywać i jakie postawy przyjmować. Ważne jest, aby same matki również kierowały się w swoim życiu takimi zasadami, dla spójnej edukacji dzieci. Ich zadaniem jest nauczenie ich panujących tradycji i zadań, które należy wykonać do ich przestrzegania. Matki rozmawiają z dziećmi o uczuciach, emocjach jakie im w danej chwili towarzyszą. Często muszą ich uczyć jak to robić, gdyż niektóre z nich nigdy o swoich emocjach z nikim nie rozmawiały.

Dzieci wspólnie z matką sprzątają, robią zakupy, uczestniczą w obrzędach świątecznych, wyjeżdżają na wycieczki, spacery, chodzą do kina i muzeum czy też uczestniczą w lokalnych imprezach sportowo-rekreacyjnych lub kulturowych. Ważnym zadaniem, które taka Wioska ma spełnić jest wykreowanie w podopiecznych samodzielności, dlatego też matka zapewnia im to, aby w jak najwyższym stopniu ich rodzina przypominała normalną, „zdrową” rodzinę.

Martyna Ziomek-Kosior

Opracowane na podstawie: Anna Róg, Pedagog czy rodzic?: O matkach zastępczych w Wioskach Dziecięcych SOS [w:] Studia Pedagogiczne. Problemy Społeczne, Edukacyjne i Artystyczne 19,309-317

 Fot. www.wioskisos.org

One thought on “SOS Wioski Dziecięce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *