Sterylizacja zwierząt

Sterylizacja i kastracja psów i kotów to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych przez lekarzy weterynarii w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Sterylizacja samic: suk i kocic jest operacją chirurgiczną, polegająca na usunięciu jajników i macicy. Kastracja psów i kocurów polega na usunięciu jąder. W efekcie tych zabiegów, zwierzęta na stałe tracą możliwość rozmnażania.

Czas

Zabieg sterylizacji i kastracji najlepiej wykonać u zwierząt młodych. Optymalny wiek sterylizacji ustala indywidualnie lekarz weterynarii. U kotów można wykonywać te zabiegi już od ok. 4-6 miesiąca życia. U suk w okolicach pierwszej rui lub w odpowiednim odstępie po cieczce. U psów samców kastrację można wykonywać od ok. 7 miesiąca życia. Nie ma ograniczeń wiekowych, u starszych zwierząt również zabiegi te są przeprowadzane.

Zalety:

  • sterylizacja i kastracja jest wykonywana głównie w celu regulowania płodności. To najlepsza forma antykoncepcji zwierząt. Wysterylizowane samice nie mają cieczki, rui. To najskuteczniejszy sposób na niechcianą ciąże i wyeliminowanie niepożądanych zachowań związanych z popędem płciowym,
  • zapobieganie urojonej ciąży u suk,
  • wskazania behawioralne: kastrowane samce są mniej agresywne, mniej pobudliwe, mają mniejsze skłonności do ucieczek i włóczęgostwa. Kocury mniej angażują się w bójki, co zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą zakaźną wśród kotów. Kocury kastrowane nie znaczą terenu moczem (u kocurów niekastrowanych mocz ma bardzo intensywny, piżmowy zapach),
  • naukowcy stwierdzili, że sterylizowane zwierzęta żyją statystycznie dłużej,
  • badania wskazują, że wczesna sterylizacja zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu sutkowego u samic,
  • inne wskazania medyczne — zabiegi te wykonuje się jako metodę leczenia chorób już występujących, takich jak: ropne zapalenie macicy, choroby gruczołu sutkowego u samic, cukrzyca u suk, choroby prostaty u psów, choroby nowotworowe, które są zależne od hormonów płciowych, inne choroby narządów rozrodczych.

Wady i ewentualne skutki uboczne:

  • zabieg ma charakter nieodwracalny, płodności zwierząt wysterylizowanych i wykastrowanych nie da się przywrócić,
  • otyłość. Zwierzęta poddane tym zabiegom mają większą skłonność do nadwagi. Metabolizm spowalnia, zwierzaki mają większy apetyt, łatwiej przybierają na wadze. Dlatego prawidłowe karmienie zwierząt sterylizowanych jest bardzo ważne. Istnieją karmy gotowe dla zwierząt sterylizowanych, które ułatwiają kontrolowanie wagi,
  • zabieg chirurgiczny wiąże się ze znieczuleniem i ryzykiem z tym związanym,
  • nietrzymanie moczu, schorzenie to występuje w niewielkim procencie u suk sterylizowanych. Choroba dotyczy zwieraczy pęcherza moczowego. Schorzenie to można z powodzeniem kontrolować.

Istnieje wiele mitów dotyczących płodności zwierząt takich jak: „suka musi raz urodzić i będzie wtedy mądrzejsza i zdrowsza”, „nie pozbawię męskości mojego psa”, „dzieci chcą mieć małe, słodkie szczeniaczki”.

Zabiegi sterylizacji mają dużo więcej zalet niż wad, nie należy się ich obawiać. Okres rekonwalescencji po operacji jest krótki, to ok. 10 dni. Zwierzęta szybko wracają do formy. Antykoncepcja hormonalna u zwierząt — w postaci zastrzyków hormonalnych i tabletek ma wiele, często występujących skutków ubocznych.

Dzięki zabiegom sterylizacji/kastracji możemy zapanować nad niekontrolowanym rozmnażaniem zwierząt i ograniczyć populację zwierząt bezdomnych. Schroniska są pełne zwierzaków, oczekujących na nowy dom. Im bardziej świadome będzie podejście ludzi do posiadania i rozmnażania psów i kotów, tym mniej będzie porzuconych i niechcianych zwierząt.

Katarzyna Maria Oręziak

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *