Suplementacja odmładzająca. Czym wpłynąć na naszą skórę?

7 Czy można podnieść odporność u dziecka 200x300 - Suplementacja odmładzająca. Czym wpłynąć na naszą skórę?

Codziennie nasza skóra narażona jest na wiele czynników, które mają ogromny wpływ na jej wygląd i kondycję. To m.in. środowisko, stres, złe nawyki żywieniowe, palenie papierosów przyspieszają proces starzenia skóry. Jest jednak szereg suplementów, które powstrzymują oznaki starzenia takie jak zmarszczki czy przebarwienia na skórze. Wśród nich jest kolagen, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy.

Kolagen naturalny

Kolagen to białko występujące w organizmie. Tworzy on siatkę włókien zbudowanych z aminokwasów, pozwalając skórze zachować elastyczność i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wraz z wiekiem kolagen zawarty w skórze zaczyna się rozkładać, a to prowadzi do osłabienia struktury komórek, skóra staje się cieńsza i bardziej narażona na uszkodzenia. Sprzyja to powstawaniu zmarszczek oraz wiotczeniu skóry. Dlatego nie tylko zewnętrzna aplikacja, ale i spożywanie kolagenu może pomóc w formowaniu się kolagenu jako całości. Doustne suplementy mogą pomóc w zwiększeniu elastyczności skóry. W badaniu z udziałem kobiet
z oznakami starzenia się skóry podawano hydrolizowany kolagen w dawce 1g na dobę przez 12 tygodniu. Po sześciu tygodniach stwierdzono, że suplementacja kolagenem zapobiegła pogłębianiu się zmarszczek i kurzych łapek. Pod koniec badania zmarszczki zmniejszyły się o 13,2%. Sugerowana dawka hydrolizowanego kolagenu to 10g na dobę. W przypadku kolagenu rybiego standardowa dawka to 1g na dobę. Różnica wynika z mniejszych cząsteczek kolagenu ryby i lepszej wchłanialności przy mniejszych dawkach w porównaniu z innymi.

Warto pamiętać, że do produkcji kolagenu i elastyny skóra potrzebuje optymalnej ilości witaminy C. Starzenie się i ekspozycja na światło słoneczne czy też zanieczyszczenia krytycznie zmniejszają ilość witaminy C w skórze. Pamiętaj
o zróżnicowanej diecie bogatej w warzywa i owoce lub suplementacji naturalną witaminą C.

Koenzym Q10

Koenzym Q10, tak jak i inne przeciwutleniacze, pomaga komórkom zmniejszać uszkodzenia, również te powstałe na skórze. Posiada bowiem właściwości ochronne i naprawcze skóry w tym, z redukcją uszkodzeń komórek i DNA, spowodowanych promieniowaniem UVA. Skóra jest jednym z miejsc, gdzie koenzym występuje w największych ilościach. Najwyższe stężenia kolagenu w skórze osiągamy w wieku 20 – 30 lat. Po tym okresie jego ilość stopniowo maleje, dlatego też zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia czy też wiotczenie skóry związane z jego degradacją. Koenzym Q10 może zmniejszać jego rozkład. W przeprowadzonych badaniach opublikowanych w „Biofactors” wykazano, że osoby, które przyjmowały Q10 zgłaszały redukcję głębokości i objętości zmarszczek. W żywności koenzym Q10 można znaleźć w czerwonym mięsie krów karmionych trawą, podrobach, brokułach. Dzienna dawka suplementacji waha się od 50 do 300 mg na dobę.

Kwas hialuronowy

Jest naturalnym składnikiem skóry, wytwarzanym przez komórki fibroblastów, których ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Skóra zaczyna tracić kwas hialuronowy już w wieku 18 lat. Wśród funkcji, jakie spełnia kwas hialuronowy jest, zatrzymywanie wilgoci, naprawa tkanek, amortyzacja, utrzymywanie razem kolagenu i elastyny czy tworzenie bariery ochronnej przeciwko mikroorganizmom. Dzięki zdolności do utrzymywania wilgoci jest powszechnie stosowanym składnikiem nawilżającym. Kwas hialuronowy najlepiej stosować w połączniu z glukozaminą, która wspomaga tworzenie i utrzymanie na wysokim poziomie kwasu hialuronowego. Rekomendowana dawka to 100 mg na dobę.

Trzeba jednak pamiętać, że suplementacja poszczególnych składników nie daje tak szybkich efektów (jak zabiegi upiększające) – taka kuracja powinna trwać minimum trzy miesiące.

Dietoterapeuta Daniel Chabzda
Kontakt pod nr tel. 513 092 316
lub email: tpz.dietetyk@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *