Tarnobrzeska okulistyka stawia na rozwój

Oddział Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, w dniu 1 kwietnia będzie obchodzić swoje piąte urodziny. W momencie powstania składał się z 11 łóżek, a kadra liczyła 6 lekarzy specjalistów.

Dobre warunki lokalizacyjne oraz nowoczesna aparatura okulistyczna, pozwoliła na szybki i dynamiczny rozwój oddziału. Do momentu powstania oddziału, dostęp pacjentów do zabiegów okulistycznych w rejonie Tarnobrzega był znacznie ograniczony. Zgrana kadra lekarska oraz sprawny zespół pielęgniarski, przy dużym wsparciu Zarządu Szpitala, doprowadził do szybkiego i dynamicznego rozwoju oddziału. Świadczyć może o tym stale wzrastająca ilość oraz zakres operacji i porad okulistycznych.

Obecnie liczba łóżek oraz pacjentów poddanych leczeniu, wzrosła prawie dwukrotnie. Największe potrzeby u pacjentów z rejonu Tarnobrzega, dotyczą operacji usunięcia zaćmy. Właśnie na tę procedurę jest największa kolejka oczekujących. Dzięki zwiększającemu się w 2017 roku kontraktowi, w oddziale wykonano ponad 2 tysiące operacji, a w samym grudniu z leczenia skorzystało 329 osób, z czego 266 stanowiły zabiegi usunięcia zaćmy. Dzięki ścisłej współpracy z Kliniką Okulistyki w Lublinie, w oddziale przeprowadza się również wysoko specjalistyczne zabiegi witrektomii, obejmujące ciało szkliste i siatkówkę oka.

Przy oddziale znajduje się Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna, w której udziela się konsultacji w bardziej skomplikowanych przypadkach chorobowych. Poradnia prowadzi również program lekowy, dotyczący chorych cierpiących na bardzo poważne schorzenie zwyrodnieniowe plamki, związane z wiekiem — AMD (ang. Age-related Macular Degeneration). Niestety, co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 25 tysięcy nowych przypadków zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta, jeżeli nie jest w porę zdiagnozowana i właściwie leczona, może prowadzić nawet do praktycznej ślepoty.

W warunkach poradni, wykonywane są również zabiegi laseroterapii siatkówki u pacjentów z powikłaniami ocznymi cukrzycy oraz chorych na jaskrę.

W ramach działalności Oddziału i Poradni, wykonywane są również zabiegi chirurgiczne na strukturach aparatu ochronnego oka tj.:

  • korekcja zaburzeń położenia powiek i tkanek oczodołowych: odwinięcie powieki, podwinięcie powieki, plastyka powiek,
  • usuwanie zmian nabytych powiek: gradówek, kaszaków, brodawczaków, torbieli, kępek żółtych, rogów skórnych oraz zmian nowotworowych,
  • usuwanie skrzydlika.

Wszystkie drobne zabiegi, poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, wykonywane są w trybie jednodniowym, w warunkach sali operacyjnej lub zabiegowej. Pacjent objęty jest także opieką pooperacyjną, bez konieczności pozostawania na noc w szpitalu.

Oddziałem kieruje pochodzący z Rzeszowa dr Mariusz Spyra wraz z wykwalifikowanym zespołem lekarzy i pielęgniarek.

Wszelkie informacje uzyskać można pod numerem telefonu:

(15) 812 34 14 – sekretariat oddziału czynny w dni powszednie w godzinach od 7 do 14.30 oraz w oddziale okulistyki (15) 812 34 13.

Mimo szerokiego wachlarza wykonywanych usług leczniczych, kierownictwo oddziału i szpitala, chce rozszerzyć zakres zabiegów między innymi o leczenie operacyjne schorzeń rogówki oraz leczenie laserowe niedrożności dróg łzowych. Na przeszkodzie stoi tylko brak pełnej dostępności do sali operacyjnej, co ma być rozwiązane już w tym roku, poprzez powstanie nowego okulistycznego bloku operacyjnego.

Oddział planuje uzyskać w tym roku akredytacje i rozpocząć szkolenia lekarzy w dziedzinie okulistyki.

Agnieszka Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *