Tarnobrzeskie Centrum Natury – warto zobaczyć

Atrakcyjne Muzeum Przyrody w Tarnobrzegu działa już 4 lata. Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu to jedna z najmłodszych jednostek podlegających miastu.

Popularnie nazywani jesteśmy „Muzeum Przyrody” lub „Centrum Natura” – mówi Kierownik Konrad Niedźwiedź – może dlatego, że znajdujemy się w budynku o charakterze muzealnym i prezentujemy eksponaty – okazy przyrodnicze związane z Tarnobrzegiem i jego okolicami. Jest to w zasadzie jedyna jednostka w regionie, ukierunkowana na szerzenie wiedzy przyrodniczej.

Mimo krótkiego czasu działania, Centrum zdążyło się znacznie rozwinąć, a jego naczelną ideą jest otwartość i przekazywanie wiedzy w sposób przystępny i  nieschematyczny. Oficjalne otwarcie jednostki nastąpiło w kwietniu 2014 roku we wschodnim skrzydle Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. Dzięki pozyskanym ze źródeł zewnętrznych środkom, zaangażowaniu pracowników oraz przychylności wielu zaprzyjaźnionych osób, które udostępniły prywatne kolekcje, dwie sale wystawowe zapełniły się ciekawymi ekspozycjami, przybierając formę interaktywną, połączoną z prezentowaniem żywych okazów zwierząt. W dwóch akwariach – 1000-litrowym i 500-litrowym, podziwiać można 25 gatunków ryb żyjących w polskich wodach. W terrariach obserwować można życie płazów i gadów, natomiast na przestrzennej dioramie prezentowane są preparowane zwierzęta charakterystyczne dla naszego regionu, związane ze środowiskiem rzeki Wisły.

Trudno nie zauważyć imponujących kości mamuta, które wyeksponowane są na specjalnym podwieszonym stelażu. Kości liczą sobie blisko 30 000 lat. Odkryte zostały w pobliskiej kopalni siarki w Piasecznie – świadczy to o fakcie życia lub migracji tych prehistorycznych ssaków na tutejszych ziemiach. Tuż obok, w naturalnym pniu zamontowany jest monitor, w którym można na  żywo obserwować życie ptaków. Specjalna kamera w okresie wiosenno-jesiennym zamontowana jest w budce lęgowej, natomiast w okresie zimowym podgląda ptasią stołówkę w karmniku. Trzecia sala pełni funkcję multimedialną, gdzie odbywają się liczne warsztaty, zajęcia, prelekcje. Poznać tam można również gatunki roślin i zwierząt chronionych w Polsce.

Centrum jest niezwykłym miejscem, a jego pracownicy dokładają wszelkich starań, by wzbogacać ekspozycję, rozbudowywać i uatrakcyjniać ofertę, która już dziś jest imponująca.

art. 3 zdjęcie 2 Fot. RCPON2000 1024x576 - Tarnobrzeskie Centrum Natury – warto zobaczyć

Dla najmłodszych, poza zwiedzaniem stałej ekspozycji Centrum oferuje filmy i bajki przyrodnicze, warsztaty plastyczne, spacery po Parku Dzikowskim, gdzie przy pomocy lup mogą lepiej i bliżej poznać otaczającą przyrodę. Dla starszych grup młodzieży przewidziane są tematyczne lekcje o przyrodzie, warsztaty mikroskopowe, wyprawy terenowe, np. z lornetkami, przewodnikami botanicznymi lub zoologicznymi. Dla zainteresowanych raz w miesiącu organizowana jest Akademia Przyrodnicza. Jest to seria spotkań z ciekawymi osobami ze świata ochrony przyrody i tematów pokrewnych – naukowcami, badaczami, pasjonatami. Frekwencja na zajęciach zawsze  jest imponująca, wręcz przekracza warunki lokalowe jednostki.

Kolejne akcje podjęte z inicjatywy RCPON 2000 to: coroczna „Noc sów” podczas której poznajemy życie tych nocnych drapieżników, Piknik Ekologiczny oraz Kino Letnie pod chmurką, na łące tuż za Zamkiem. W ramach licznych zajęć edukacyjnych pracownicy Centrum odwiedzili kilkadziesiąt szkół oraz przedszkoli z Tarnobrzega i gmin sąsiednich, promując akcje edukacyjne. Akcja „Ptasia stołówka czyli mądre dokarmianie ptaków” miała na celu uświadomienie młodzieży o potrzebie niesienia pomocy ptakom w okresie zimy, natomiast akcja „Stare drzewa znikają, nowe domki powstają”, podniosła kwestię ochrony starych, dziuplastych drzew jako cennego siedliska życia.

natura 1024x768 - Tarnobrzeskie Centrum Natury – warto zobaczyć

Centrum wypełnia także czas wolny od szkoły – harmonogram zajęć i wydarzeń przygotowany na okres ferii zimowych i wakacji wyróżnia się na tle innych jednostek. Organizowane są wyprawy survivalowe, gry terenowe, warsztaty, prelekcje oraz bardzo ciekawe zajęcia tj. obrączkowanie ptaków czy oznaczenie pomnikowych drzew. Ważna jest również świadomość ducha miejsca, w którym żyjemy. Stąd też Centrum zaprasza na wycieczki w pobliskie bogate przyrodniczo miejsca, np. do rezerwatu Góry Pieprzowe, okolic Budy Stalowskiej i Jeziórka, w Dolinę rzeki Wisły oraz do projektowanego rezerwatu Doliny rzeki Smarkatej. Zorganizowana była również wyprawa na rykowisko jeleni, a dla młodzieży rejs katamaranem po zalewie na Wisłoku – tzw. rzeszowską Amazonką.

Centrum przy współpracy z Ligą Ochrony Przyrody i Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega usystematyzowało też informacje o perełce Tarnobrzega – Parku Tarnowskich w Dzikowie. Brało bowiem udział w tworzeniu i budowie ścieżki przyrodniczo-historycznej w formie 10 dużych tablic, prowadzącej po Parku i ujawniającej jego tajemnice.

Niepisaną misją Centrum jest niesienie pomocy rannym i młodocianym ptakom. Doraźną pomocą udało się uratować i zwrócić wolność młodym sowom, jerzykom, dzięciołowi i kwiczołowi.

W roku 2016 Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 zostało wyróżnione jako Lider Edukacji Ekologicznej na Podkarpaciu.

Zwiedzanie oraz wszystkie inicjatywy organizowane przez Centrum są bezpłatne.

Konrad Niedźwiedź
Kierownik Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *