Tarnobrzeskie szkoły wśród najlepszych w kraju

W tegorocznym prestiżowym rankingu liceów tytuł „Złotej Szkoły” zdobyło jedynie 6 liceów z Podkarpacia. Znalezienie się w tym wąskim gronie aż dwóch szkół z naszego miasta jest wielkim sukcesem tarnobrzeskiej oświaty.

W dniu 10 stycznia br. ogłoszono wyniki 21-szej edycji najbardziej znanego porównania szkół ponadpodstawowych – Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019. Tego dnia z powodu przeciążenia do wczesnych godzin popołudniowych niemożliwością było wejść na stronę internetową z punktacją. W całej Polsce sprawdzano wyniki szkól na tle województw i kraju.

Ranking stworzono w oparciu o wyniki matur, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, a w ocenie techników dodatkowo brano pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego. Tym samym promowano zarówno kształcenie młodzieży najzdolniejszej, jak i wysoka jakość edukacji wszystkich uczniów, także tych słabszych.

Rodzice i uczniowie bacznie śledzą również dodatkowy ranking maturalny, opierający się wyłącznie na wynikach egzaminu dojrzałości.

„Hetman” najlepszy w województwie

Biorąc pod uwagę wyłącznie wyniki zeszłorocznych matur, najlepszym liceum na Podkarpaciu zostało tarnobrzeskie I Społeczne Liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego, zwane „Hetmanem”. Warto podkreślić, że w roczniku, który osiągnął najlepszy wynik maturalny w województwie, nie dokonywano żadnej selekcji podczas rekrutacji i przyjęto wszystkich chętnych.

Tymczasem liderzy rankingu ogólnopolskiego to w wielu przypadkach szkoły, w których uczy się najzdolniejsza młodzież z obszaru sięgającego kilkadziesiąt, a czasem kilkaset kilometrów. Niektóre z nich przyjmują tylko uczniów z wysokimi osiągnięciami w konkursach przedmiotowych, a dla najlepszych oferują specjalne ścieżki edukacyjne, niejednokrotnie we współpracy ze środowiskiem akademickim.

Tarnobrzeski „Hetman” jest jedną z zaledwie 3 szkół w pierwszej 50-tce najlepszych liceów w Polsce mieszczących się w miastach mających poniżej 150 tys. mieszkańców. Prowadzi to do smutnego wniosku, że młodzież z dużych miast ma lepsze możliwości edukacyjne. Z drugiej strony powtarzające się świetne wyniki „Hetmana” pokazują, że jest możliwe stworzenie prestiżowej szkoły w mniejszym mieście z dala od ośrodków akademickich – chociaż na pewno stanowi to wyjątek na edukacyjnej mapie kraju.

 

Wyniki najlepszych tarnobrzeskich szkół w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019:

Licea:

  • I Społeczne Liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego – tytuł „Złotej Szkoły 2019”, 2 miejsce w województwie i 34 miejscu w rankingu ogólnopolskim oraz 1 miejsce w rankingu maturalnym w województwie.
  • Liceum im. Małego Księcia – tytuł „Złotej Szkoły 2019”, 5 miejsce w rankingu wojewódzkim i 98 w kraju.
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”, 20 miejsce w województwie i 379 miejsce w kraju.
  • Katolickie LO im. Św. Jana Pawła II – tytuł „Brązowej Szkoły 2019”, 45 miejsce w województwie i  794 w Polsce.

Technika:

  • Technikum 4-letnie w ZS im. Ks. St. Staszica – tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”, 7 miejsce w województwie i 161 w kraju,
  • Technikum w ZSP nr 2 im. B. Głowackiego – tytuł „Brązowej Szkoły 2019”, 17 miejsce w województwie i 380 w kraju.

Niewielu tarnobrzeżan zdaje sobie sprawę, że tarnobrzeskie I Społeczne Liceum Ogólnokształcące było jedną z pierwszych szkół społecznych w kraju. Od kilku lat szkoła zajmuje miejsce w pierwszej trójce podkarpackich liceów i wysokie miejsce w rankingu ogólnopolskim. Hasłem szkoły jest dewiza heraldyczna rodu Tarnowskich „Dążcie do gwiazd”.

– Staramy się, żeby dla każdego ucznia wynik egzaminu maturalnego odpowiadał jego oczekiwaniom w stosunku do samego siebie – mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor „Hetmana”.

Liceum to jest od lat jedyną szkołą na północnym Podkarpaciu, posiadającą finalistów i laureatów w prestiżowych ministerialnych olimpiadach przedmiotowych. Dyrektor wskazuje, że ten sukces to zasługa dobrych nauczycieli, którzy podejmują się trudu przygotowania zdolnej młodzieży do udziałów w tych najtrudniejszych konkursach. Jednocześnie podkreśla:

 – Dbamy o dobrą atmosferę, nie ma u nas wyścigu szczurów. Nie wywieramy presji na młodzież. Ale oczywiście motywujemy uczniów do pracy, na miarę ich możliwości.

W tarnobrzeskim „Hetmanie” uczy się wielu uczniów dojeżdżających, także z miejsc, z których niełatwo jest uczniom dotrzeć komunikacją publiczną. Zdaniem Pawła Dobrowolskiego, to dowód, że ludzie szukają dobrych szkół.

Szukając możliwych ścieżek rozwoju naszego miasta, chętnie wskazujemy na jego oczywiste atuty takie jak jezioro czy specjalna strefa ekonomiczna. Wyniki tarnobrzeskich szkół i powtarzające się co roku sukcesy pokazują, że Tarnobrzeg spośród okolicznych miast wyróżnia także jakość edukacji ponadpodstawowej. Nasze szkoły średnie od lat przyjmują wielu uczniów spoza Tarnobrzega, a nawet spoza powiatu tarnobrzeskiego. Jest to potencjał, który trzeba wspierać i mądrze wykorzystywać.  

 

Iwona Dybus-Grosicka

Fot. I Społeczne Liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego.
Uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja w czasie „Dnia filmowego” w tarnobrzeskim „Hetmanie”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *