Teatr Czwartek – więcej niż pasja

Teatr „Czwartek” to amatorska grupa teatralna działająca przy Tarnobrzeskim Domu Kultury. Ktoś może zapytać, czy ten teatr jest aby prawdziwy? A i owszem. Może nawet więcej w nim prawdy niż w teatrach zawodowych, gdyż składa się z ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, żeby realizować swoje pasje i marzenia. Dla jednych jest to forma rozwijania umiejętności zdobytych na studiach, dla innych sposób na miłe spędzenie czasu z ciekawymi i aktywnymi ludźmi, dla pozostałych walka z kompleksami i lękami.

Teatr „Czwartek” tworzy bardzo zróżnicowana grupa ludzi, których łączy jedno: zamiłowanie do teatru. Amatorski Teatr Dramatyczny „Czwartek” powstał w 2012 r. z inicjatywy dr Sylwestra Łysiaka, który nadal opiekuje się grupą oraz pełni rolę reżysera i Beaty Tyry – pasjonatki teatru.

4 Teatr Czwartek. Opis Spektakl Moralność Pani Dulskiej. Fot. Źródło TDK 1024x680 - Teatr Czwartek - więcej niż pasja

Od początku swojej działalności grupa wystawiła trzy pełnowymiarowe spektakle. Pierwszym z nich był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Premiera sztuki odbyła się w czerwcu 2013 r. W dwugodzinnym spektaklu zagrali: Beata Tyra, Iwona Cena, Barbara Godzina, Magdalena Gleń, Aleksandra Tomczyk, Magdalena Cena, Kinga Tyra, Mateusz Załuska, Wiesław Szumielewicz.

Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem  zarówno w rodzimym Tarnobrzegu, jak i Rzeszowie, Przemyślu, Sandomierzu, Stalowej Woli czy Grębowie.

4 Teatr Czwartek. Opis Spektakl Mąż zmarł ale już mu lepiej. Fot. Iwona Ćwik Kopia 1024x683 - Teatr Czwartek - więcej niż pasja

W marcu 2015 r. z okazji Dni Teatru na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury odbyła się premiera sztuki Izabeli Degórskiej „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Czarna komedia obfitowała w zabawne sytuacje, na które publiczność zawsze żywo reagowała. Lekarz robi selfie z nieboszczykiem, grabarz mierzy zmarłych przed śmiercią, a dziennikarka za pośrednictwem telewizji zachęca do głosowania, czy odłączyć od aparatury podtrzymującej życie nieprzytomnego, który choć uznany był za zmarłego, to ku zmartwieniu rodziny ciągle żyje. Spektakl cieszył się ogromną popularnością i zawsze zapełniał sale po brzegi. Aktorzy zaprezentowali sztukę w Tarnobrzegu trzykrotnie. Komedia wystawiana była także w Mielcu, Boguchwale, Sandomierzu, Padwi Narodowej, Krzcinie, Zaleszanach i Stalowej Woli.

W sztuce Degórskiej zagrali: Iwona Cena, Barbara Godzina, Magdalena Gleń, Aleksandra Tomczyk, Magdalena Cena, Kinga Tyra, Leokadia Piskor, Agata Szymańska, Aleksandra Wolak, Karolina Kosior, Iwona Dybus-Grosicka, Iwona Ćwik, Agata Gorycka, Mateusz Załuska, Wiesław Szumielewicz oraz Adrian Bolko.

W roku 2016 przyszła kolej na klasyka teatru dramatycznego, komediopisarza i satyryka Aleksandra Fredrę i jego groteskę sceniczną „Gwałtu, co się dzieje”, pełną aluzji politycznych i humoru, której akcja rozgrywa się w znanym nam „Osieku, sławetnym mieście, gdzie to bywały rządy niewieście”. Premiera miała miejsce w lipcu 2016 r. i była próbą generalną przed występem grupy podczas XXXIX Barbórkowej Dramy Teatralnej. Sztuka Fredry w Tarnobrzegu została wystawiona trzykrotnie, ostatni raz w marcu 2017 r. Teatr Dramatyczny „Czwartek” zaprezentował satyrę Fredry również w Rzeszowie, Mielcu, Giedlarowej, Skopaniu oraz Opatowie. W sztuce zagrali: Magdalena Gleń, Iwona Cena, Barbara Godzina, Agata Szymańska, Aleksandra Wolak, Agata Gorycka, Magdalena Polnicka, Iwona Ćwik, Wiesław Szumilewicz, Mateusz Załuska, Adrian Bolko. Reżyseria, jak zawsze znakomita, dr Sylwester Łysiak.

Pod szyldem Teatru „Czwartek” oraz dzięki współpracy z Tarnobrzeskim Domem Kultury powstał monodram „Jak zjadłem psa” wg Jewgienija Griszkowca. Kunszt aktorski Mateusza Załuski miała okazję podziwiać publiczność w Tarnobrzegu, Sandomierzu, Kolbuszowej, Starogardzie Szczecińskim oraz Stalowej Woli.

Tarnobrzeski Teatr Amatorski ma już swoich fanów, którzy tłumnie wypełniają sale podczas spektakli. Ważnym atutem jest wybór repertuaru, który jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego widza, szukającego rozrywki i odskoczni od szarej codzienności. Jednak największą siłą grupy jest pasja i zamiłowanie do teatru. Aktorzy angażują swój czas i pieniądze, żeby przygotować dla publiczności jak najlepsze widowisko. Zamiast odpoczywać, uczą się tekstów, myślą nad kreowanymi postaciami, następnie konfrontują swoją pracę wraz z resztą grupy podczas prób. Występy zazwyczaj odbywają się kosztem dni wolnych od pracy zawodowej. Jednak to właśnie pasja sprawia, że nie żałują żadnej chwili spędzonej na przygotowaniach do przedstawienia.

Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że „czwartkowa” grupa pracuje nad następnym spektaklem, również komedią, której premiera już 22 kwietnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury w Tarnobrzegu. Zapraszamy!

Iwona Ćwik, Agata Gorycka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *